Czym są feromony?

Czym są feromony?


Feromony to podstawa każdej komunikacji zapachowej. Osobniki tego samego gatunku komunikują się przede wszystkim za ich pomocą, w celu wymiany informacji. W świecie zwierząt, przykładowo każdy samiec jest zdolny do zlokalizowania partnera, pomimo odległości często przekraczających długie kilometry. Wspomniane środki chemiczne są wytwarzane w okresie młodości, w dużej mierze odpowiadają za łączenie się par w okresie godowym. Ludzie także wytwarzają feromony, odpowiednie dla naszego gatunku.


Miej wpływ na to, jak odbierają Cię inni

Wiedza o tym w jaki sposób działają feromony, a także jak ich prawidłowo używać, daje olbrzymie możliwości w codziennym życiu. W szczególności w kontakcie z drugą osobą przykładowo w pracy, a także podczas zdawania egzaminów lub też w nawiązywaniu nowych znajomości między innymi w klubie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak skuteczne mogą być feromony, gdy zaaplikujemy je na naszą skórę. Feromony to naturalnie występujące związki zapachowe, które wydzielane przez żywe organizmy (w tym także ludzi), służą do niewerbalnej komunikacji z innymi osobnikami.


Historyczne odkrycie związków

Pierwsze badania nad feromonami zostały przeprowadzone już w 1971 roku, przez dr Marthę McClintock i wykazały, iż u kobiet, które przykładowo mieszkają i często przebywają razem, następuje wyrównanie ich cykli menstruacyjnych. Kobiety owulują dokładnie w tym samym dniu. Z kolei inne z badań dowiodło, iż kobiety podczas owulacji ubierają się zazwyczaj bardziej wyzywająco i to właśnie w tym czasie gdy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe, znacznie częściej wychodzą przede wszystkim do klubów. Inne z przeprowadzonych badań wykazało, iż to właśnie podczas owulacji kobiety są bardzo podatne na działanie wspomnianych feromonów. Ich zapach bezpośrednio kojarzy im się z silnym, a także mocnym mężczyzną. To wszystko odbywa się w szczególności na poziomie podświadomym. Tym samym świadomie nie wiemy, że w danym momencie znajdujemy się pod wpływem substancji, które są wydzielane przez innych. Podobnie inni ludzie nie wiedzą, że Ty także nieświadomie wpływasz na nich.


Czym dokładnie są feromony?

Feromony to specjalne związki, którymi nieświadomie komunikujemy się z innymi. Zapach naszego ciała informuje innych ludzi o naszym nastawieniu, a także emocjach, jak również ekscytacjach i lękach. To właśnie zapach ciała ma bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób odbierają nas inni. Skóra emituje specjalne substancje, które odzwierciedlają to, co w danym momencie przeżywamy w środku. Ostatnie badania dowodzą, iż to jakie dokładnie emocje odczuwamy, wpływa na to w jaki sposób pachniesz. A to jak dokładnie pachniesz wpływa w dużej mierze na innych. Skóra wytwarza specjalne związki semiochemiczne (informacyjne) i kolejno wysyła je do otoczenia, informując innych ludzi o twoich emocjach, a także uczuciach i nastroju.

Każdy człowiek im więcej wydziela wspomnianych feromonów, tym więcej osobników przeciwnej płci przyciąga. Dlatego coraz więcej osób zwraca szczególną uwagę na te związki chemiczne.


W przygotowaniu artykułu pomogła strona feromony-passion.pl.

Dodaj komentarz

Close Menu