Ile posiłków dziennie?
Tasty colorful Food Background with fresh Raw Fish Salmon and Cooking Ingredients - Olive Oil, Salt, Tomatoes, Spaghetti and Spices on Old Metal Tray. Top View. Cooking, Healthy Food Concept.

Ile posiłków dziennie?


Plany żywieniowe zazwyczaj składają się z pięciu pełnowartościowych posiłków z których każdy powinien dostarczać trzy podstawowe makroskładniki: węglowodany, białko i tłuszcze.


 Plan żywieniowy musi być zbilansowany, czyli dostarczać nam odpowiednią dla naszej wagi, wieku i stylu życia dawkę kalorii i mikroskładników. Posiłek powinien być lekkostrawny, taki który dostarczy nam energii i jednocześnie pozwoli na trening po pracy czy szkole. Ważne jest także wzięcie pod uwagę wieku osoby oraz stylu życia jaki prowadzi. Posiłki powinny także być spożywane codziennie o stałych porach, dzięki temu organizm przyzwyczai się do nich i efektywnie spożytkuje podaną dawkę kalorii.

Spożywając cztery, pięć posiłków dziennie w odstępach czasu zapewniamy sobie prawidłowy poziom wydzielania insuliny i brak gwałtownych skoków poziomu glukozy co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Mniejsza ilość posiłków nie jest wskazana gdyż musiałyby być bardzo obfite i przyswojenie go przez organizm przeciągnęłoby się w czasie.


Zawsze pamiętaj o śniadaniu!

Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. W trakcie snu występuje zjawisko nocnego katabolizmu, co oznacza, że organizm pożytkuje energię z tkanki mięśniowej. Poranny posiłek powinien być najbardziej obfitym w ciągu dnia, żeby zatrzymać proces katabolizmu i zapewnić nam energię na kilka kolejnych godzin.


Nie mam czasu na tyle posiłków!

Każdy z nas pracuje lub uczęszcza do szkoły czy na studia i zawsze uda się znaleźć chwilę czasu na posiłek. Warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w plastikowe pudełka na produkty spożywcze i wygospodarowanie 30 minut czasu dziennie na przygotowanie posiłków na kolejny dzień.


Plan żywieniowe

Pierwszy plan żywieniowy należy skonsultować z dietetykiem bądź osobą wykształconą w tym kierunku. Jednorazowy wydatek nie będzie obciążający, a taka konsultacja nakieruje nas na prawidłowy tor myślenia i na przyszłość pozwoli samemu skonstruować plan żywieniowy i regularnie go modyfikować.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Bez bogatego śniadania nigdy nie ruszam się z domu, chodzę wtedy zły jak osa:) oczywiście zabieram obowiązkowe pudełka do pracy:)

Dodaj komentarz

Close Menu