Czym jest przetrenowanie?
girl in great shape in the gym

Czym jest przetrenowanie?


Przetrenowanie jest przez wielu traktowane jak mit i wymówka do przerwania treningów. Syndrom przetrenowania jest jak faktem i wielu amatorów i sportowców odczuwa jego skutki.


Czym jest przetrenowanie?

Przetrenowanie jest reakcją organizmu na zbyt intensywne treningi . Organizm daje sygnały, że treningi są zbyt intensywne lub odbywają się zbyt często. Najczęściej przetrenowanie jest spowodowane niedostosowaniem rodzaju wysiłku do poziomu zaawansowania bądź zbyt niską podażą kaloryczną. W tej sytuacji organizm nie jest w stanie zregenerować się pomiędzy kolejnymi sesjami treningu.

Syndrom przetrenowania nabywa się w okresie czasu, z treningu na trening pogłębiamy przemęczenie organizmu.


Objawy przetrenowania organizmu

Przetrenowanie można rozpoznać po objawach zarówno fizycznych i psychicznych.

Fizyczne objawy przemęczenia organizmu:

– spadek siły mięśni

– spadek masy mięśni

– bóle mięśniowe

– zwiększone ryzyko powstania kontuzji

– ogólny spadek masy ciała

Psychiczne objawy przemęczenia organizmu:

– spadek motywacji do treningów

– gorsze samopoczucie,

– bezsenność

– spadek samooceny,

– problemy z koncentracją


Jak leczyć przetrenowanie?

Najlepiej stosować działania profilaktyczne zanim nastąpi faktyczne przetrenowanie organizmu. Dobór odpowiednio planu treningowe pod poziom swojego zaawansowania, obecnej dyspozycji i możliwości i poprawnie skomponowany plan żywieniowy.

W wypadku wystąpienia przetrenowania najlepszym wyjściem będzie odpuszczenie treningów dopóki nie nastąpi poprawa naszego samopoczucia. Kolejny krokiem jest zmiana planu treningowego, przeanalizowanie planu żywieniowego i ponowne dostosowanie go do potrzeb naszego organizmu i zwiększenie okresu regeneracyjnego pomiędzy treningami. Należy też pilnować odpowiedniej dawki snu na dobę.

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu