Jazda rowerem jest świetną propozycją dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Tego typu aktywność okaże się doskonałą opcją dla całej rodziny. Mało tego, ponieważ ten środek transportu będzie alternatywą dla samochodu lub dla długich pieszych wędrówek. Poznaj 18 najlepszych aplikacji do jazdy na rowerze!
Jaka aplikacja na rower jest najlepsza?
Aplikacje pojawiają się i znikają, niektóre zyskują dodatkowe rozszerzenie. Nie da się ukryć, że ten rynek jest naprawdę bogaty. Znajdziesz wiele apek sportowych, dzięki nim śledzimy zmiany, zapisujemy różne dane, rejestrujemy na bieżąco swoje wyniki, a poprzez to w przyszłości znacznie ulepszamy swoje treningi.
Jeśli kochasz jazdę na rowerze i chcesz korzystać z aplikacji najlepiej ściągnąć kilka i porównać je między sobą. Nie można zapominać, że nie każdy będzie fanek tego samego rozwiązania. Nie wszyscy potrzebują przecież dokładnych statystyk, albo konkretnych wykresów, czy rozbudowanych tras dla cyklistów. Darmowa aplikacja na rower ma mniej lub bardziej zaawansowane opcje, a także nieco odmienny układ graficzny. W większości przypadków wykupienie rozszerzenia premium dopiero daje niezliczone możliwości i ułatwia nam monitorowanie naszych osiągnięć. Najlepiej sprawdzić kilka apek i wybrać tą skrojoną na miarę naszych potrzeb. Nie będzie to jednak proste zadanie, bo mamy mnóstwo wersji.
1. Move! Bike Computer
Co ją wyróżnia? Gromadzi ona podstawowe dane oraz te bardziej rozbudowane, takie jak na przykład dystans, prędkość, zjazdy oraz podjazdy. Za to aplikacja GPS na rower to CycleDroid pozwala na śledzenie za pomocą GPS. Oprócz zapisu najważniejszych informacji dodatkowo zyskujesz tworzenie wycieczek i przypisywanie do nich danych.
2. Cyctastic GPS
To jest asystent treningu rowerowego, wobec tego dobiera trasy, a także inne wytyczne. Mamy do wglądu sporo map z drogami rowerowymi, poza tym nawigację. To pokazuje, że plusów w tym wariancie jest sporo.
3. iMapMyRIDE Riding Cycling GPS
iMapMyRIDE Riding Cycling GPS pozwala tworzyć sieci kontaktów rowerowych, tras, a także treningów.
4. Bike Repair
Bike Repair jest to opcja płatna, a jej koszt wynosi około 12 złotych. W tej aplikacji oprócz podstawowych funkcji są bonusowe, takie jak podpowiedzi dotyczące dbania o rower, czy wykonywania drobnych napraw. Samouczki są proste i niezwykle przydatne! Ta aplikacja ma tylko odsłonę w języku angielskim, a to spory minus.
Wszystkie opisane aplikacje bez problemu znajdziesz w App Store bądź w sklepie Play. Ściągnięcie w większości jest zupełnie darmowe, chyba że wolimy rozszerzony pakiet premium to konieczne będzie dopłata kilkunastu złotych.
Darmowe aplikacje na rower, czyli najlepsze apki na rynku
Darmowe aplikacje na rower stanowią sporą część wszystkich sportowych apek, ponieważ naprawdę jest w czym wybierać. Chcesz na bieżąco kontrolować swoje postępy? Szukasz aplikacji, która rejestruje podstawowe dane? Poniżej znajdziesz najlepsze z nich:
5. Strava Cycling
To chyba największy hit wśród rowerzystów, bo ma wiele funkcji, zarówno w podstawowej, jak i w rozszerzonej płatnej wersji. Tu apka bazuje na GPS oraz na Google Maps, dzięki temu określa przebytą trasę, do tego tempo jej pokonania. Z tej propozycji mogą korzystać właściciele systemów operacyjnych Android, a także iOS. Plusem jest lista wyzwań, tak zwana Join, liczba podążających za nami rowerzystów, czy podsumowanie wszystkich przejechanych kilometrów.
6. cc.
Łączysz ją z apką Starava bądź z Garmina Connect, w ten sposób masz jeszcze więcej możliwości. Ta darmowa aplikacja na rower tworzy filmy 3D z naszych przejechanych tras, poza tym rejestruje przebieg, podstawowe informacje o wysokości, dystansie i jeszcze inne tego rodzaju parametry.
7. Mój Rower
Ta aplikacja pozwala nam zaplanować cały trening, od trasy, po bieżącą kontrolę statystyki prędkości i długości. Co ważne można udostępniać wszystko swoim znajomym, nie trzeba się nigdzie rejestrować. Mój Rower działa tylko na Android, ale umożliwia korzystanie z wielu tras dostępnych w serwisie rowerowym mojrower.pl.
8. Google Maps
W tej aplikacji mamy różne warianty dróg, a co ważne interfejs jest bardzo przejrzysty. Dodatkowo zyskujemy niezwykle przydatne informacje marketingowe o restauracjach, czy o innych miejscach pojawiających się na trasie. Należy pamiętać jednak nie jest to stricte typowa apka dla rowerzystów, wobec tego brak tu wielu podstawowych funkcji.
9. Google Fit/Apple Health
Te dwie propozycje rejestrują podstawowe parametry i trasy. Na wykresach mamy przejrzyste dane zarejestrowane z kilku tygodni, a nawet z miesięcy. Co ważne można wprowadzić wagę, jak i wzrost, i poprzez to obliczyć swoje BMI, a więc na bieżąco śledzić ewentualne spadki wagi.
10. Naviki
To aplikacja rowerowa została stworzona dla prawdziwych fanów tego sportu na świeżym powietrzu. Nawet zawodowcy mogą z niej korzystać, bo jest dodatkowe planowanie drogi na wyścigi, a więc z tą apką przygotujesz się nawet do startu w zawodach. Należy pamiętać, że mapy działają tu również bez dostępu do sieci. Dzięki aplikacji zyskujemy lepszą organizację tras, które można wykorzystać w celach treningowych, jak i rekreacyjnych. Kolejnym plusem jest to, że apka konfiguruje się z pulsometrem, a także z smartwatchem. To jest dość rozbudowana propozycja z szeregiem praktycznych funkcji.
11. Locus
To jakby elektroniczny dziennik podróży. Działa offline, więc doskonale sprawdza się podczas wyjazdów zagranicznych, gdzie korzystanie z sieci mogłoby nas słono kosztować. Możemy tu wytyczać trasy, zapisywać je, a nawet podłączyć dodatkowo do aplikacji czujnik zbierający informacje o tempie.
12. First Aid For Cyclists
W tej aplikacji nie ma wersji w języku polskim, ale mimo to dzięki intuicyjnej obsłudze nawet podstawowa znajomość języka angielskiego umożliwia nam korzystanie z dostępnych funkcji.
13. Gear Speed Calculator
Mamy tu sporo opcji, a to pozwala nam między innymi na porównywanie przełożenia napędu rowerowego ze względu na używany bieg. To raczej prosta aplikacja na rower, ale dla koneserów niż dla laików.
14. Bikecomputer
To skarbnica jeśli chodzi o najlepsze ścieżki rowerowe. Można apkę obsługiwać również z komputera, a z panelu smartfona działa ona nawet bez podłączenia z internetem, a to zdecydowany plus.
15. Endomondo
To był niekwestionowany numer jeden wśród rowerzystów, ale jednak po wielu latach ta apka przestała istnieć. To zjawisko wywołało spore zamieszenie wśród fanów sportu, bardzo szkoda, że zniknęła, ponieważ dzięki niej można było na bieżąco śledzić czas treningów, ilość spalonych kalorii, a także przebytą trasę. To był tak jakby wirtualny dziennik gromadzący najważniejsze dane. Wielu trudno pogodzić się ze stratą hitowej aplikacji Endomondo. Niestety, ale ciężko będzie ją zastąpić czymś innymi. Jest na rynku naprawdę niewiele propozycji z aż tak mocno rozbudowanymi opcjami, które przydają się cyklistom. Ciekawą alternatywą będzie, na przykład:
16. Paxira
Tą aplikację wyróżnia prosta obsługa i to, że na wyświetlaczu mamy zgromadzone wszystkie najważniejsze parametry niezbędne dla rowerzystów. Mało tego, dzięki tej apce możemy dzielić się swoimi dokonaniami z innymi użytkownikami sieci. Wielu porównuje ją do lidera, czyli do Strava.
17. ASMAnd
To dobra aplikacja na rower, co więcej uznawana jest za jedną z najlepszych darmowych wersji na rynku. Doskonale sprawdza się u cyklistów terenowych, ponieważ ma niebywale szczegółowe mapy. Ogromnym plusem jest fakt, że nie musimy mieć połączenia z internetem, aby korzystać z tej aplikacji rowerowej. Za to w wersji płatnej otrzymujemy bardzo rozszerzony pakiet opcji.
Czy sama aplikacja na rower wystarcza?
Czasami same aplikacje na rower mogą okazać się niewystarczające jeśli podchodzimy do jazdy bardzo profesjonalnie i zależy nam na precyzyjnych wynikach, a także na statystykach, które mają nam pomóc w planowaniu treningów. Warto wobec tego zainwestować w dodatkowy sprzęt, na przykład w:
- Czujnik, dzięki niemu mamy dużo precyzyjniejszy odczyt, bo należy pamiętać, że jakość sygnału GPS bywa różna. Wobec tego mogą pojawiać się drobne przekłamania. Posiadanie czujnika daje nam prawie 100% gwarancję co do wyników.
- Przyda się również pas do pomiaru tętna. To bardzo dokładny przyrząd, więc daje miarodajne wyniki. Podczas zakupu zwróć uwagę, czy można go bez problemu połączyć z Twoim modelem telefonu! Zazwyczaj informacje są przesyłane aż w dwóch rodzajach protokołów, czyli przez ANT+ (mało popularne rozwiązanie, aczkolwiek dostępne głównie przy niewielkiej liczbie smartfonów tylko i wyłącznie marki Sony i Samsung), tudzież przez popularny Bluetooth.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.