Stres bardzo negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Coraz więcej lekarzy i badań potwierdza, że stres ma bezpośredni wpływ na choroby skóry. Dlatego jeżeli ciągle się stresujemy, to w pierwszej kolejności zbuntuje się nasza skóra. Niekiedy w leczeniu zmian skórnych może pomóc wizyta u psychologa zamiast u dermatologa.
Wpływ stresu na choroby skóry
Gdy się czymś stresujemy, jesteśmy stale podenerwowani to najpierw skóra nam oznajmi, że powinniśmy zwolnić i odpocząć. Przez stres skóra staje się zaczerwieniona, swędząca, powstają wypryski i trądzik. Dodatkowo hormony stresu – kortyzon i adrenalina – powodują produkowanie łoju. Przez stres możemy zachorować na następujące choroby skóry:
– atopowe zapalenie skóry,
– łuszczyca,
– bielactwo,
– trądzik,
– łojotokowe zapalenie skóry,
– łysienie i siwienie włosów,
– nadmierna potliwość.
Trądzik
Główną zmianą skórną spowodowaną stresem jest trądzik. Mogą się o tym przekonać studenci – szczególnie podczas sesji. Na zmiany skórne lub zaostrzenie zmian trądzikowych wpływają androgeny nadnerczowe. Skóra ma wtedy mniejsze właściwości ochronne i wytwarza zwiększoną ilość sebum. A to prowadzi do powstawania pryszczy, zaskórników i wszelkich niedoskonałości. Również nadmiar stresu jest przyczyną trądziku różowatego.
Atopowe zapalenie skóry
Jest to przewlekła i nawracająca choroba skóry. Zazwyczaj występuje genetycznie. Jednak to właśnie długotrwały stres odpowiada za nasilenie objawów choroby lub jej nawrót. Chorobie oprócz zmian skórnych towarzyszy katar sienny, zapalenie spojówek oraz astma oskrzelowa.
Łuszczyca
Chorobę powodują bakterie, wirusy, przyjmowane leki, uszkodzenia skóry. Jednak prawie u połowy osób cierpiących na tą chorobą czynnikiem wyzwalającym był właśnie stres. Przejawia się ona zmianami skórnymi w postaci wypukłych ognisk, które są pokryte warstwami srebrnych łusek.
Łysienie
Sam stres bezpośrednio nie wpływa na wypadanie włosów. Sprawia jednak, że zachodzące zmiany w organizmie oraz substancje powstające w ich wyniku, prowadzą już do utraty włosów. Pierwsze oznaki łysienia możemy zobaczyć czesząc włosy – jeżeli na grzebieniu zostaje ich coraz więcej. Długotrwały stres prowadzi też do łysienia plackowatego.
Jak zadbać o skórę?
Stres powinniśmy nauczyć się zwalczać. Jednak najpierw powinniśmy wykluczyć jego pierwotne źródło. Osobom podatnym na stres zaleca się uprawianie sportu oraz zdrowe jedzenie. Powinniśmy jeść jak najwięcej owoców i warzyw oraz spożywać regularne posiłki. Jednak jeżeli zmiany skórne nie ulegają poprawie to powinniśmy udać się do dermatologa. Taka wizyta również może okazać się niewystarczająca – wtedy należy udać się do psychologa lub psychiatry. Lekarz nauczy nas jak sobie radzić w sytuacjach stresowych.
W odstresowaniu skóry pomaga również zdrowy tryb życia, sen, ruch na świeżym powietrzu. Zmiany skórne mogą być także spowodowane niedoborem witamin. Dlatego ważne jest, by je uzupełniać, nawet suplementami diety. Warto zrobić również podstawowe badania krwi, by wykluczyć inne choroby.
Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl |