To dość nowa dyscyplina sportowa, która już szósty raz będzie realizowana w Poznaniu. Szacuje się, że na całym świecie w imprezie weźmie udział ok. 100 tys. osób. Samo wydarzenie ma charakter charytatywny, ponieważ pozyskane pieniądze są przeznaczane co roku na konkretny cel.
Co roku event sponsoruje badania i testy kliniczne, dotyczące metod leczenia urazów rdzenia kręgosłupa. Od 2004 roku impreza finansuje badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgosłupa na całym świecie. Dzięki niej wyniki badań już z 2018 roku dają nadzieję tysiącom osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Opłata za udział w biegu to 15 euro, które w 100% przekazywana jest do światowej fundacji finansującej w/w badania i testy kliniczne.
Co to jest Wings for Life?
Wings of Life For Run to dość nietypowa impreza biegowa, która polega na tym, że na start ustawiają się biegacze. Należy podkreślić, że nie ma tutaj wyznaczonego konkretnie dystansu. Po wystartowaniu za ok. 15 minut rusza za peletonem biegnących ludzi samochód pościgowy. Osoby, których samochód dogoni, schodzą z trasy. Wygrywa ten, którego samochód dogoni ostatniego.
Charakterystyczną cechą tej imprezy sportowej jest to, że jednocześnie w tym samym czasie zawodnicy startują w 12 lokalizacjach na świecie, biorących udział w tym biegu. Ponadto żaden z uczestników nie wie jaki dystans pokona. Sama forma rywalizacji sprawia, że im lepsi są zawodnicy, tym dłużej w evencie uczestniczą.
Historia Wings for Life
Pomysł na tego typu imprezę biegową narodził się na moskiewskim lotnisku, w trakcie przerwy w podróży. Wtedy właśnie narodziła się idea: A co by było, gdyby do biegu poderwać cały świat? Tego samego dnia o tej samej godzinie wszystkich i wszędzie? Bieg na ogromną skalę, do którego końca dotrwa tylko jeden biegacz. Czy to możliwe?
Anita Gerhardter założycielka fundacji charytatywnej Wings for Life, zajmującej się finansowaniem badań klinicznych nad metodami leczenia urazów rdzenia kręgosłupa, dwa lata tworzyła projekt imprezy o charakterze międzynarodowym. W pierwszych wersjach koncepcja zakładała bieg do ostatniego biegacza, dopiero w późniejszych latach wprowadzono pojazdy pościgowe. Samochody wyposażone w czujnik ściągają biegaczy, a celem uczestników zawodów jest ucieczka przed metą.
Poznański Wings for Life
5 maja 2019 roku w Poznaniu wystartuje szósta edycja zawodów biegowych życia. Za kierownicą samochodu pościgowego zasiądzie sam Adam Małysz. Samochód ma poruszać się z niewielką prędkością, tempo poruszania będzie się zmieniało. Na 40 km trasy auto ma znacznie przyśpieszyć. Zakłada się, że bieg skończy się na ok. 60-75 km trasy.
W tegorocznym biegu w jednej klasyfikacji znajdą się biegacze zawodowi, amatorzy i poruszający się na wózkach inwalidzkich. Nie zabraknie też wielu gwiazd sportu i showbiznesu. Swój udział potwierdzili m.in. Joanna Jóźwiak ( lekkoatletka), Paweł Korzeniowski (Mistrz w pływaniu), a także Alan Andersz (aktor) i wiele innych znanych osób.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.