Ćwiczenia z gumami – 5 przykładowych ćwiczeń i efekty treningu z gumą


W ostatnim czasie elastyczne gumy do ćwiczeń są częściej wybierane niż inne sprzęty sportowe. To pewnie, dlatego że pozwalają nam trenować różne partie ciała, a więc można wykorzystać je na wiele sposobów. Jak ćwiczyć z gumami w domowym zaciszu? Sprawdź 5 przykładowych pozycji!


5 przykładowych ćwiczeń z gumami

Ćwiczenia z gumami są różne, wobec tego uda się pracować tak naprawdę nad każdą partią ciała. To sprawia, że cały trening może bazować tylko i wyłącznie na tym jednym sprzęcie. To świetna alternatywa dla hantli lub innego obciążenia. Poniżej znajdziesz 5 przykładowych ćwiczeń z gumą:

1. Ćwiczenie z gumą na ramiona

Guma doskonale działa na ramiona. Najlepiej sprawdza się tutaj długa wersja lub powerband. Jak wygląda ćwiczenie? Stajesz na lekko ugiętych kolanach, pod jedną stopą znajduje się taśma, a jej drugi koniec ląduje w dłoni. Napinasz brzuch! Ręka ze sprzętem jest wyprostowana, potem zgina się i wędruje ku górze. Wykonuj powolne, ale dokładne ruchy. Przy tej pozycji pracuje bardzo mocno biceps. 

kobieta robi cwiczenia z gumami na ramiona

2. Ćwiczenie z gumą na uda i pośladki

Jeśli chcesz wysmuklić uda i unieść pośladki guma jest idealna. Wypróbuj przysiad bądź półprzysiad z tym dodatkiem założonym powyżej wysokości kolan. Staraj się zejść, jak najniżej się uda. Z każdym kolejnym treningiem zwiększaj ilość powtórzeń. 

kobieta robi przysiady z guma

3. Ćwiczenie na plecy z gumą

Jakie ćwiczenia z gumą są dobre na plecy? Zrób siad prosty, gdzie nogi są lekko ugięte, a powerband zaczepiony jest na stopach, a dokładnie mówiąc o środkową ich część. Ramiona są wyprostowane, a w dłoniach mamy koniec gumy. Zginasz je chcąc przyciągnąć sprzęt, jak najbliżej się da. Co ważne wysokość uniesienia ramion decyduje o tym, jakie jeszcze partie mięśni pobudzimy do działania!

4. Ćwiczenie z gumą na brzuch

Koniecznie przeczytaj  Jak ćwiczyć na siłowni? 10 porad dla początkujących

Guma będzie idealnie sprawdzać się podczas rzeźbienia mięśni brzucha. Długi model wykorzystaj w czasie skłonów. Gumę przyczep do klamki lub innego przedmiotu – musi być solidnie zaczepiona na wysokości około 2 metrów. Dłońmi chwytasz drugą stronę gumy i przysuwasz do klatki piersiowej. Wykonaj, tak zwany koci grzbiet, czyli ugnij odcinek lędźwiowo-krzyżowy i delikatnie się pochyl. Po kilku sekundach wracasz do pozycji wyjściowej. Wykonaj 15 powtórzeń. 

5. Ćwiczenie na klatkę piersiową z gumą

W sytuacji kiedy marzysz o rozbudowaniu klatki piersiowej guma będzie niebywale pomocna. Wykonuj pompki, ale z oporem. Elastyczny pasek ma pojawić się na plecach w górnej części, a jego końce w dłoniach. Ramiona uginaj do chwili dotknięcia klatką piersiową podłoża. Potem szybko wróć do pozycji wyjściowej. W zależności o możliwości fizycznych zrób 8 bądź 12 powtórzeń.

Rodzaje gum do ćwiczeń

W sklepach sportowych oraz internetowych mamy aż kilkanaście rodzajów gum do ćwiczeń. Modele miniband i powerband mają zamknięty obwód, natomiast te z otwartym są zdecydowanie dłuższe. Bez względu na typ jaki wybierzesz możesz wykorzystać go wielokrotnie podczas domowego treningu całego ciała.

Istnieją 3 typy gum do ćwiczeń:

  • miniband – są one doskonałe do pracy nad dolną partią ciała, czyli do modelowania ud, pośladków. To gumy oporowe o oporze 5-25 kg.
  • taśmy pilates – idealne do rehabilitacji, jogi i stretchingu, czyli rozciągania. Stawiają opór  w granicach 5-25 kg.
  • gumy oporowe – mają formę pętli. Wykorzystuje się ten wariant do budowy masy mięśniowej, jak i wysmuklenia sylwetki, czy też do ujędrnienia.

Efekty ćwiczenia z gumą

Gumy do ćwiczenia są dość tanie i łatwo dostępne. Poza tym zdecydowana większość pań woli trening z tym sprzętem niż z hantlami. Jakie efekty daje ćwiczenie z gumami? Przykładowe efekty tego rodzaju ćwiczeń:

  • są niewielkich rozmiarów, a więc możemy zabrać je ze sobą wszędzie, na przykład na wakacje
  • ryzyko kontuzji w zasadzie nie istnieje
  • skutecznie możemy, dzięki nim zmniejszyć obwód ud bądź talii
  • zmniejszają tkankę tłuszczową
  • zaokrąglają pośladki i unoszą je do góry
  • wzmacniają mięśnie
  • rozbudowują tkankę mięśniową. 

Najlepiej ćwiczyć z gumą 3 razy w tygodniu. Trening powinien trwać co najmniej godzinę, aby szybko zauważyć pozytywne zmiany w wyglądzie naszej figury. Kluczem do sukcesu jest wybór gumy o odpowiednim oporze! Musisz czuć trudność w trakcie wykonywania każdej pozycji. 

Artykuł zaktualizowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *