Jak dobrać rękawice bokserskie?


Trenowanie boksu nie wymaga posiadania zbyt wielu akcesoriów, jednak odpowiednie rękawice to podstawa. Ich odpowiednie dopasowanie jest proste tylko pozornie, szczególnie dla początkujących, dlatego podpowiadamy, jak postawić na model dobrany do naszych potrzeb.


Gdy rozpoczynamy przygodę z boksem, muay thai, kickboxingiem czy innym sportem walki, musimy wyposażyć się w rękawice. Nie tylko chronią przed urazami, ale też amortyzują uderzenia przeciwnika i poprawiają bezpieczeństwo. Swoje zadanie spełnią jednak tylko wtedy, gdy zostaną dobrze dobrane. Jak wybrać rękawice bokserskie?


Jakie rękawice bokserskie kupić?

Zaczynając przygodę ze sportami walki, nie musimy wydawać na swoje rękawice fortuny. Kluczowe jest jednak to, by wybrać model wygodny, dopasowany do sportu, który uprawiamy oraz taki, który będzie odpowiednio chronił nasze dłonie. W sportach walki używa się trzech typów rękawic: rękawic bokserskich, rękawic przyrządowych oraz rękawic MMA. Jakie rękawice bokserskie kupić?

Rękawice bokserskie, przeznaczone do walk i sparingów, mają za zadanie zapewnić maksymalny komfort i maksymalne bezpieczeństwo użytkownika. Zazwyczaj charakteryzują się anatomicznym profilem, dzięki któremu dłoń jest ułożona prawidłowo. Rękawice przyrządowe są lżejsze, stosuje się je do ćwiczeń na worku czy gruszce. Z kolei rękawice MMA umożliwiają chwytanie – z tego powodu stosuje się je do treningów mieszanych, ale niekiedy również do ćwiczeń z zastosowaniem worka treningowego.

Koniecznie przeczytaj  Gdzie kupić markową odzież sportową Under Armour?

Jak wybrać rękawice bokserskie?

Podstawowe rozróżnienie rękawic to dobranie ich do płci czy wieku. Rękawice damskie są przygotowane dla drobniejszych dłoni, a te dla dzieci idealnie nadają się dla juniorów. Męskie są oczywiście odpowiednio większe.

Kolejny krok to wybór materiału, z którego wykonane będą nasze akcesoria. Jak dobrać rękawice bokserskie? Modele dostępne na rynku są zwykle wykonane ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Te z cielęcej czy bydlęcej skóry wytrzymują więcej: są trwałe i odporne na uszkodzenia. Przepuszczają także powietrze i wilgoć, co jest bardziej higieniczne i gwarantuje komfort treningu. Jednocześnie są niestety droższe.

Ich syntetyczne odpowiedniki mają niższą cenę, ale nie przepuszczają powietrza tak skutecznie jak skórzane. Sprawdzą się jednak w zupełności dla osób, które dopiero zaczynają trenować sporty walki. Droższe, skórzane modele warto wybrać, gdy już wiemy, że boks to nasza pasja.


Jak dobrać rękawice bokserskie – odpowiedni rozmiar

Upatrzony model rękawic trzeba kupić w odpowiednim rozmiarze. Poszukując idealnego modelu dla swoich potrzeb, nie należy skupiać się na długości czy szerokości rękawic. Producenci zamiast tych wartości stosują wagę rękawic podaną w uncjach.

I tak modele o wadze od 6 do 8 uncji to modele dla juniorów, od 10 do 12 uncji to rękawice dla początkujących, które posiadają standardową wielkość z rozróżnieniem na dłoń kobiecą i męską, oraz od 14 do 20 uncji. Te ostatnie stanowią idealną opcję dla już zaawansowanych bokserów – sprawdzą się na pierwsze walki. W przypadku rękawic przyrządowych – tutaj można posiłkować się tradycyjną rozmiarówką od S do XL.

Koniecznie przeczytaj  Jak wybrać buty na siłownie?

Jakie rękawice bokserskie kupić?

Bez względu na wybrany materiał, model czy kolor rękawic, najważniejsze przy ich zakupie jest to, by zapewniły one bezpieczeństwo i komfort treningu. Trzeba zwrócić uwagę na zapięcie rękawic – zwykle do wyboru mamy sznurowanie lub szeroki rzep. Bardziej praktyczne są zdecydowanie rzepy – są wygodniejsze w zakładaniu i praktyczne, a także dokładniej przylegają do dłoni. Sznurowanie wymaga wprawy, której początkującym zwykle brakuje.

Dla osób, które już zaprzyjaźniły się ze sztukami walki konieczne będzie zwrócenie uwagi na dodatkowe miejsce wewnątrz rękawic. Dzięki temu dłonie można owinąć bandażem. Skutecznie pochłania on z dłoni pot, chroni dłoń i nadgarstek oraz gwarantuje stabilność rękawicy, dzięki czemu trening przebiega bardziej komfortowo. I oczywiście bezpiecznie!

Rękawice bokserskie na sport-shop.pl


Artykuł zaktualizowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *