Perfekcyjny materac – jak go wybrać?
fitrepublic materac

Perfekcyjny materac – jak go wybrać?


Gotowy na zakup nowego materaca? Podpowiemy Ci, co wziąć pod uwagę w jego wyborze.


Dobry materac = dobry sen

Dobry wypoczynek w nocy zależy od wielu różnych czynników, takich jak komfort, poziomu stresu, temperatury w pokoju, jednak jeśli chcesz się wysypiać przede wszystkim powinieneś/aś zadbać o podstawy. Jedną z nich jest oczywiście odpowiedni materac.

Jeśli poszukujesz materaca już od jakiegoś czasu, to pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, ile ich rodzajów jest dostępnych na rynku. Czy wiesz jednak, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy?

Materac powinien wspierać Twoje ciało w neutralnej pozycji. Jeśli jest on zbyt twardy, to będzie spychał poszczególne części ciała i powodował napięcia i niesymetryczne ułożenie. Jeśli będzie zbyt miękki, to punkty oparcia nie będą stabilne, a całe ciało będzie “pląsać” po jego powierzchni. W obu przypadkach rezultat jest jeden – obolałe ciało o poranku. A tego przecież chcielibyśmy uniknąć.


Który materac jest lepszy?

Według ortopedów materac powinien być dobierany indywidualnie, gdyż to od niego zależy nie tylko jakość naszego snu, ale również zdrowie pleców. Trudno zatem mówić tutaj o tym, że jeden materac jest lepszy od drugiego. Choć badania wykazują, że osoby, które cierpią na przewlekłe bóle dolnego odcinka pleców powinny skłaniać się ku wyborze twardszego materaca.

Jeśli budzisz się rano z bólem pleców, to pierwszy znak, że Twój materac wymaga wymiany. Dobrze dopasowany materac to taki, na którym czujesz się, jakbyś “fruwał” w powietrzu. Nie odczuwasz żadnego ucisku ani dyskomfortu. Poszukując nowego materacu dobrze jest wybrać się do sklepu i po prostu przetestować kilka opcji. Weź koniecznie ze sobą swoją własną poduszkę i spędź na pojedynczym materacu co najmniej 10-15 minut. Da Ci to jakiś obraz tego, jakich sensacji możesz spodziewać się po spaniu na takim wybranym materacu co noc.


Materace sprężynowe

W dalszym ciągu najbardziej popularnym typem materacy są te sprężynowe. Wspierają Twoje ciało sprężynami, z których każda – w większości współczesnych materacy jest indywidualnie osłonięta. Co zapobiega przed przedwczesnym zużyciem się materaca. Na wierzchu sprężyn możemy spotkać wiele różnych rodzajów tworzyw – lateks, pianka z pamięcią kształtu i wiele innych. Ich odpowiednie dopasowanie sprawi, że nasz wypoczynek na danym materacu będzie wyższej jakości. Wybór zależny jest od indywidualnych preferencji. Trudno tutaj mówić o uniwersalności.

Wybór materaca sprężynowego pozwoli nam dopasować swój materac względem twardości, ceny, czy też wierzchniego materiału. Jest ich bardzo dużo na rynku, dlatego każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.

Materace sprężynowe sprawdzą się zarówno dla osób o niskiej, jak i wyższej wadze. Dzięki nim wydostanie się z łóżka będzie znacznie łatwiejsze. Decydując się na materac sprężynowy możemy spodziewać się także dobrego wsparcia i stabilności. Jeśli cierpisz na bóle pleców, to materac sprężynowy sprawdzi się również i w Twoim przypadku. Dobierz tylko odpowiednią jego twardość.


W przygotowaniu artykułu pomogła strona strefakomfort.pl.

Dodaj komentarz

Close Menu