mezczyzna wykonuje dipy na poreczach na swiezym powietrzu

Kalistenika – co to jest i jak zacząć treningi?


Nie da się ukryć, że kalistenika jest bardziej zawiła niż inne typy treningów siłowych. Mamy tutaj sporo metod i rodzajów ćwiczeń, i właśnie to nieco komplikuje sprawę. Jak zacząć uprawiać kalistenikę? Podpowiadamy!


Kalistenika – co to jest?

Dla wielu osób słowo kalistenika niewiele mówi. Co to jest? To specyficzna aktywność fizyczna polegająca na treningu siłowym i wytrzymałościowym. Co istotne nie wykorzystuje się tu prawie wcale sprzętu sportowego, ale głównie własną masę ciała. Ta metoda dość szybko przynosi efekty, jednak należy zwiększać obciążenie. Wykonujesz rozmaite ćwiczenia, między innymi pompki, podciąganie na drążku, mostek, czy też przysiady. Z czasem nieco modyfikujesz pozycje, wobec tego poziom trudności rośnie. To może być, na przykład pompka na jednej ręce bądź z klaśnięciem.


Jak zacząć treningi kalisteniki?

Trzeba pamiętać, że każda osoba decydująca się na uprawianie kalisteniki musi mieć pewne podstawy wiedzy. Trening u szczupłych nieco różni się od tego, jaki powinien wybrać człowiek z nadwagą.

Właściciel klasycznej sylwetki niewyróżniającej się ani siłą ani wytrzymałością musi rozpocząć od 2 treningów w tygodniu. Jak wygląda plan? Zacznij od podciągania – mniej serii, a więcej powtórzeń. Dopiero potem przejdź do pompek, z czasem dodawaj skomplikowane wersje, na przykład indyjskie. Do tego dorzuć przysiady lub cięższe ćwiczenia cardio, postaw między innymi na przysiady z podskokiem. Raz w tygodniu skup się na nogach oraz na brzuchu, a także wykonuj trening aerobowy. Zauważysz spadek masy ciała, polepszenie kondycji i mniejszy obwód w talii.

Sprawne fizycznie, ale bardzo szczupłe osoby również zaczną od podciągania na drążku, pompek i przysiadów. Kiedy nabiorą mocy podniosą poziom trudności i zamienią klasykę na pompki na poręczach, stanie na rękach, czy też na przysiady bułgarskie. Ciężkie ćwiczenia wzmocnią ciało oraz sprawią, że masa mięśniowa będzie rosnąć.

Drobni panowie o wątłej sylwetce rozpoczynają przygodę z kalisteniką od podciągania na drążku oraz od pompek – do wyboru mają wiele wariantów. Można spokojnie zdecydować się nawet na jedno powtórzenie, za to podnieść ilość serii. Z czasem, gdy nabierzesz siły podwyższysz obie wartości. Trening ma być krótki, za to ciężki, aby wzmocnić sylwetkę i rozbudować mięśnie.

Ludzie z nadwagą mają nieco więcej kłopotu, bo nie posiadają dobrej kondycji. Dlatego powinni naprzemiennie robić trening aerobowy oraz siłowy bądź zdecydować się na połączenie ćwiczeń cardio (wykonujemy na samym końcu) z siłowymi. Płytkie pompki pomogą zapobiec problemom ze stawami, a mała ilość powtórzeń pozwoli przyzwyczaić się organizmowi do wzmożonego wysiłku. Dobrze jest także od czasu do czasu pobiegać, czy podciągać się na drążku. W ten sposób zgubisz zbędne kilogramy oraz wzmocnisz ciało.

Dobry plan oraz systematyczność pozwoli bezpiecznie postawić pierwsze kroki w kalistenice. Trening bazujący na własnej masie ciała dopasowany do rodzaju sylwetki i kondycji gwarantuje w krótkim czasie pozytywne wyniki. To naturalna forma ruchu dla każdego!

Kalistenika czy siłownia?

Kalistenika ma szereg plusów. Uprawiasz ją o dowolnej porze dnia, jak i w jakimkolwiek miejscu. Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu sportowego dostępnego na siłowni – wystarczy drążek, ewentualnie mata. Więc oszczędzasz pieniądze, niezbędny jest  jedynie wolny czas oraz samozaparcie. Poza tym trening z wykorzystaniem własnej masy ciała stwarza mniejsze zagrożenie niż nieumiejętne korzystanie z profesjonalnych urządzeń, albo zza dużego obciążenia. Mało tego, ryzyko kontuzji jest stosunkowo niewielkie, dlatego że ćwiczenia przypominają normalne ruchy, jakie człowiek wykonuje w ciągu każdego dnia. Kalistenika pozwala:

  • ujędrnić skórę, a zatem zmniejszyć cellulit
  • zarysować mięśnie brzucha oraz ramion
  • zyskać wyprostowaną sylwetkę
  • wysmuklić nogi
  • unieść pośladki
  • poprawić samopoczucie
  • zyskać pewność siebie.

Po miesiącu dotrzesz pierwsze zmiany, które z każdym kolejnym tygodniem będą widoczne jeszcze mocniej. Kalistenika przynosi szybkie rezultaty, do tego poprawia równowagę i zmniejsza bóle stawowe oraz kręgosłupa.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *