Kurzajki – jak się nimi zarazić?

Kurzajki – jak się nimi zarazić?


Dosłownie każdy, bez względu na wiek oraz płeć może zauważyć u siebie pojawienie się niewielkich brodawek, które noszą miano kurzajek. Występują najczęściej na stopach oraz dłoniach, ale mogą zaatakować również narządy, takie jak pochwa. Czy korzystanie z miejsc publicznych jest jednoznaczne z zarażeniem się kurzajkami?


Co to są kurzajki?

Kurzajki z wyglądu przypominają brodawki o różnym odcieniu, chociaż większość ludzi zauważa u siebie te w kolorze zbliżonym do skóry, ewentualnie jasnego brązu. Nie występują pojedynczo, z reguły można je spotkać w grupkach, gdzie kilka brodawek występuje w niewielkiej odległości od siebie. Teoretycznie nie są groźne, jednakże bardzo łatwo i szybko się przenoszą. Kiedy pojawią się na jednej partii ciała, w niedługim czasie można zauważyć je także w innych miejscach. Z reguły występują na dłoniach oraz stopach, gdyż to właśnie te partie ciała narażone są na zetkniecie z bakteriami oraz szkodliwymi wirusami.


Kurzajki – jak można się nimi zarazić?

Do zarażenia się kurzajkami dochodzi z trakcie kontaktu z bakterią. Na dzień dzisiejszy można je znaleźć wszędzie, a więc oznacza to autobus, tramwaj, którym podróżuje się do szkoły oraz pracy, na kąpielisku oraz zakrytej pływalni. Występują one w urzędach, sklepach, marketach oraz na ławce w parku. Nie ma miejsca na świecie, które nie stanowiłoby siedliska bakterii oraz zarodków różnorodnych chorób. Nie oznacza to jednak, że należy unikać tego typu miejsc, albo chodzić w rękawiczkach.

Wystarczy jedynie przestrzegać podstawowych zasad higieny, aby wszystko było w porządku. Pierwsza i podstawowa zasada dotyczy częstego mycia rąk. Należy je myć po powrocie do domu z miejsca publicznego, a w trakcie przebywania poza domem warto używać żelu do dezynfekcji rąk. W przypadku korzystania z kąpieliska konieczne jest wkładanie na stopy klapek, albo sandałów, które chronią stopy przed zarażeniem się kurzajkami. Sytuacja jest podobna, kiedy jeden z członków rodziny zauważy u siebie zmiany, szansa na pojawienie się kurzajek u reszty domowników jest tylko kwestią czasu. Im szybciej człowiek zacznie stosować odpowiednie środki, tym mniej będą się rozrastać oraz szybciej zanikną.

Walka z kurzajkami nie jest skomplikowana. Wystarczy tylko stosować odpowiednie preparaty, które wpływają na ich zanik. Skuteczne metody oferuje także lekarz dermatolog. Przede wszystkim nie należy się nimi zbytnio przejmować, gdyż nie są one groźne, a jedynie nie wyglądają zbyt estetycznie.


 

Close Menu