Jakie rękawice bokserskie wybrać?


Obecnie na rynku znajduje się bardzo szeroki wybór rękawic bokserskich. Nawet osoby doświadczone przebierają w ofercie nie mogąc zdecydować które rękawice będą najodpowiedniejsze. W tym artykule postaramy się wyklarować zasady jakimi należy się kierować podczas wyboru rękawic bokserskich.


Rękawice wiązane czy na rzep?

Jest wielu zwolenników rękawic wiązanych twierdzą oni, że dzięki wiązaniu mocniej trzymają się dłoni. Poważnym mankamentem rękawic wiązanych jest długi czas potrzebny na ich założenie i często nie obędzie się bez pomocy ze strony drugiej osoby. Rękawice wiązane są najczęściej stosowane podczas walk na ringu.

Rękawice z rzepami należą do tych najczęściej użytkowanych – można je szybko założyć i są dużo wygodniejsze podczas treningu. Jeżeli zdecydujemy się na rękawice z rzepami to powinniśmy szukać modelu z rzepem o szerokości minimum 7 centymetrów, odpowiednio usztywni nasz nadgarstek i zminimalizuje ryzyko kontuzji.


Z jakiego materiału wybrać rękawice?

Jeżeli cenimy jakość i trwałość to warto zdecydować się na rękawice skórzane. W tym wypadku musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Jednak na początek przygody z boksowaniem wystarczy kupić rękawice z materiałów syntetycznych lub skaju. Rękawice syntetyczne wysokiej jakości można kupić w granicach 100 złotych.


Jaki rozmiar wybrać?

Rozmiar rękawic określany jest na podstawie wagi – uncji ( OZ ).
1 OZ = 28,4 grama

Poszczególne rozmiary rękawic są dostosowane do wieku i płci trenującego.

  • rękawice 6 OZ do 8 OZ, są przeznaczone dla dzieci i drobnych kobiet
  • rękawice 10 OZ do 12 OZ, standardowe rękawice treningowe do codziennych treningów
  • rękawice 14 OZ do 18 OZ, rękawice sparingowe najczęściej stosowane do walk sparingowych, dzięki wysokiej amortyzacji uderzeń nie powodują poważnych urazów.

Czy warto używać bandaży?

Wraz z rozpoczęciem treningów powinniśmy używać bandaży nakładanych pod rękawice. Zabieg taki dodatkowo zabezpieczy dłoń i ograniczy wchłanianie potu w rękawice i jednocześnie pomoże utrzymać rękawice w należytej czystości. Zamiennikiem dla bandaży są wewnętrzne rękawice bokserskie.


 

Artykuł zaktualizowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *