Jaki rower stacjonarny wybrać?


Rynek ergometrów rowerowych jest bardzo bogaty w różne modele, najprostsze można kupić już za kilkaset złotych, zaawansowane technologicznie nawet za kilkanaście tysięcy. Warto zastanowić się do czego będzie nam ten sprzęt służył.


Czy rower stacjonarny będzie dla mnie odpowiednią formą ćwiczeń?

Rower stacjonarny ( eliptyczny) jest przeznaczony dla osób w każdym wieku. Nie wpływa na obciążenie stawów i jest praktycznie niemożliwe nabawienie się kontuzji podczas poprawnego użytkowania. Ergometr rowerowy pomoże nam:

  • odzyskać dobrą kondycję fizyczną i rozwinąć mięśnie
  • zrzucić nadmierne kilogramy, pamiętajmy o planie żywieniowym!
  • wspiera pracę układu krążenia

Jaki model będzie najbardziej odpowiedni?

Dla osób pragnących korzystać ze sprzętu sporadycznie tylko w celach rekreacyjno-leczniczych polecane są modele z niższej półki, gdyż nie ma podstaw do kupna wyższych modeli.  Ergometr z podstawowymi funkcjami będzie wystarczający.

  1. Osobom starszym lub podczas rehabilitacji można polecić rowery, które zapewniają pozycję półleżącą i proste plecy podczas treningu, ogranicza to obciążenie odcinka lędźwiowego i minimalizuje ryzyko kontuzji.

Cel: wzmocnienie układu mięśniowego i rehabilitacja

  1. Osobom regularnie uprawiającym trening cardio polecamy ergometry umożliwiające uzyskanie pozycji pośredniej. Zapewnia ona odpowiednie warunki do wyczerpującego treningu cardio i odpowiednią pozycję podczas pedałowania. Rower tego typu umożliwia zmianę kąta siedzenia.

Cel: systematyczny trening cardio dla ogólnego wzmocnienia organizmu

  1. Sportowcom i osobom nastawionym na osiąganie konkretnych wyników poleca się rowery z możliwością dużej modyfikacji w obrębie oporności. W tym wypadku osoba trenująca bardzo często jest pochylona do przodu pedałując z 80-100% intensywnością. Pozycja użytkownika i budowa ergometra powinna zapewniać maksimum komfortu podczas częstych i ciężkich treningów.

Wyposażenie rowerów stacjonarnych

Większość rowerów treningowych posiada konsole na której wyświetlają się podstawowe parametry, takie jak: ilość spalanych kalorii, dystans, czas treningu, prędkość.

Warto przemyśleć wybór modelu pozwalający na zapisywanie planów treningowych w komputerze, gdyż znacząco ułatwia to pracę przy ustalonych założeniach treningowych.

Dla sportowców istotnym elementem wyposażenie ergometrów jest pulsometr. W zestawie można znaleźć specjalne nakładki na nadgarstek, palec bądź pas telemetryczny o którym możecie przeczytać w tym artykule – PAS TELEMETRYCZNY

Treningi sportowe ustalane są na konkretnym poziomie tętna w celu osiągnięcia założonych wyników, pomiar pulsu „na żywo” umożliwia taki wysiłek.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *