kobieta na rowerze treningowym

Rowerek stacjonarny – efekty. Co daje jazda na rowerku?


Jazda na rowerze stacjonarnym jest chętnie wybierana nie tylko jako domowy trening. Ten sprzęt wbrew pozorom pozwala nam osiągać dobre rezultaty w stosunkowo szybkim czasie. Warto wobec tego zgłębić ten temat. Co daje jazda na rowerku? Nie wiesz? Koniecznie sprawdź nasz artykuł, ponieważ tam znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje!


Jazda na rowerze stacjonarnym – komu jest zalecana?

Rowerek stacjonarny pojawia się w każdej siłowni i klubie fitness, poza tym możemy bez problemu zakupić go do swojego mieszkania. Do wyboru mamy kilka odmian tego sprzętu, więc  możliwości są spore. Zdecydowanym liderem jest typ mechaniczny i magnetyczny. Wbrew pozorom jazda na rowerze stacjonarnym, jak każdy inny trening pozwala nam się mocno zmęczyć. Nie jest to sport lekki, bo wymaga od nas włożenia w pedałowanie sporo zaangażowania i siły. Zachowanie odpowiedniej techniki to klucz do sukcesu, podobnie jak regularność.

Jazda na rowerku stacjonarnym jest to trening, który zwiększa ogólną sprawność naszego ciała. Z tego sprzętu mogą korzystać osoby z naprawdę bardzo odmiennym doświadczeniem, od debiutantów, po bardzo doświadczonych sportowo. Dzięki rowerkowi uda nam się zarówno budować, jak i powracać do formy. To uniwersalna opcja, bo może z niej korzystać w zasadzie każdy. To będzie korzystna propozycja dla osób, które:

  • chcą schudnąć
  • rehabilitują się po urazie
  • pracują nad kondycją
  • wracają do formy
  • chcą wzmocnić nogi
  • nie chcą obciążać stawów, na przykład bieganiem.

Co ciekawe, spokojnie z tego sprzętu sportowego mogą korzystać kobiety w ciąży, o ile nie ma tu żadnych medycznych zakazów od lekarza. Osoby starsze często wybierają tę formę ruchu, ale oni muszą zakupić specjalny model rowerka dla siebie. Najlepiej, żeby był to rodzaj przystosowany do ich potrzeb, czyli zalecany dla osób starszych. Należy pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania co do jazdy na rowerze stacjonarnym. Będzie to przede wszystkim choroba:

  • błędnika
  • stawów oraz kręgosłupa
  • niedokrwistości serca
  • układu ruchu.

W przypadku ludzi z problemami kręgosłupa nie zawsze ich schorzenie przekreśla możliwość treningów. Na rynku są dostępne nowoczesne sprzęty, dzięki którym całkowicie bezpiecznie mogą pedałować na rowerku stacjonarnym mimo pewnych problemów zdrowotnych. Warto jednak użytkowanie skonsultować ze swoim lekarzem, aby uniknąć ewentualnych powikłań.

  Masa czy redukcja - czyli jak wybrać cel treningu?

trening na rowerze stacjonarnym

Jak przygotować się do ćwiczeń na rowerku?

Trzeba pamiętać, że w zasadzie ćwiczenia na rowerku nie potrzebują specjalnego przygotowania, gdy mowa o domowym amatorskim treningu jedynie kilka razy w tygodniu. Niezbędny jest nam jedynie wygodny sportowy strój, który nie krępuje ruchów. Równie istotne jest odpowiednie ustawienie siodełka. Ten parametr dopasowujemy oczywiście do wzrostu konkretnej osoby. Jak ustawić? Siodełko musi być miej więcej na wysokości bioder. Natomiast kierownica jest na tej samej linii co siedzisko. Prawidłowa postawa jest kluczowym aspektem, dlatego nie zapominaj o dobrym dopasowaniu tych elementów!

W sytuacji, gdy jazda na rowerku będzie treningiem przygotowawczym, na przykład do maratonu lub do równie wymagającej formy ruchu tu bez przygotowania można nabawić się kontuzji. Stopniowo szykujemy ciało do wzmożonej aktywności fizycznej. Jak to zrobić? Bez pośpiechu, a zatem powoli wydłużaj czas ćwiczeń, a więc z treningu na trening podnoś sobie poprzeczkę. Pomocne okaże się także trenowanie na zmiennym obciążeniu, czyli zmieniaj tempo pedałowania oraz poziom trudności trasy, na przykład dodawaj fragmenty pod górkę.

Bez względu na to jaką formę ruchu wybierzesz musisz zawsze zacząć od krótkiej rozgrzewki. To obowiązkowy element każdej aktywności fizycznej! Poświęć na to około 5-10 minut, dopiero potem wsiadaj na rower. Zrób na początek kilka wymachów kończyn, pajacyków, przysiadów oraz wykroków. Rozpocznij od powolnej jazdy, następnie nieco mocniej podkręć rytm. Pod koniec właściwego treningu nie zapomnij o obniżeniu aktywności, a zatem powoli zmniejszasz tempo pedałowania. Dzięki temu organizm będzie mógł uregulować przyspieszony oddech.

Jak często należy jeździć na rowerku stacjonarnym?

Jazda na rowerze stacjonarnym może pojawić się kilka razy w tygodniu w naszym planie treningowym. Wszystko zależy od tego na czym nam zależy. W przypadku odchudzania stawiaj na długie ćwiczenia, od 20 minut wzwyż. Utrzymywanie stałego, choć wysokiego tempa pozwala nam podkręcić spalanie tkanki tłuszczowej. Dobrą opcją będą także 20 minutowe interwały, ale wykonywane przynajmniej 2 razy w tygodniu, aczkolwiek nigdy dzień po dniu.

Jeśli zależy Ci na zbudowaniu kondycji warto wybierać tylko interwały, czyli trening ze zmiennym tempem. 4-6 razy w tygodniu to absolutne maksimum. Nigdy nie powinno się ćwiczyć dzień za dniem! Pamiętaj, aby tego rodzaju treningi nie były dłuższe niż 20 minut, ponieważ jest to dość wymagająca aktywność. W inne dni możesz zdecydować się na średnie tempo, wtedy ruch będzie już dużo dłuższy – wynosi 30-45 minut.

  Pilates dla początkujących - przykłady ćwiczeń w domu i ich efekty

Dla początkujących sportowców najlepiej będzie zacząć jazdę na rowerku stacjonarnym od 3 sesji w tygodniu. 20 minut to minimalny czas, jaki należy poświęcić na trening. Po 2 tygodniach kondycja będzie dużo lepsza, dlatego wydłuż ćwiczenia o 10 minut, czyli łączny czas to półgodziny. Pamiętaj, że właśnie po takim czasie organizm zaczyna spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową! 30 minut jazdy na rowerze stacjonarnym efekty daje dobre, dlatego warto dążyć do dłuższych form tej aktywności fizycznej.

dojrzala kobieta trenuje na rowerze stacjonarnym

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym? Efekty ćwiczeń

Jazda na rowerze stacjonarnym może przybierać liczne formy treningów, wobec tego i wyniki są nieco inne. Zdecydowanie najpopularniejsze jest cardio, choć to niezwykle intensywny wysiłek, który wysmukla ciało oraz rzeźbi mięśnie, poza tym wzmacnia nogi, za to interwały ze zmiennym tempem przyspieszają proces odchudzania.

Efekty po rowerku stacjonarnym ucieszą każdego, bo widać je gołym okiem. To zmiany na wielu polach. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • zwiększeniu wydolności płuc
  • podkręceniu metabolizmu
  • redukcji wagi
  • modelowaniu sylwetki
  • poprawie wytrzymałości i kondycji
  • poprawie krążenia krwi
  • większej odporności na choroby
  • lepszej jędrności skóry
  • spalaniu dużej ilości kalorii
  • zmniejszeniu widoczności cellulitu.

Plusów jest naprawdę bardzo dużo, dlatego warto trenować i dbać o swoje zdrowie. Efekty ćwiczeń na rowerku stacjonarnym to nie tylko i wyłącznie te wyżej opisane, ponieważ pojawia się dodatkowo poprawa samopoczucia, a to za sprawą endorfin. Podniesienie jakości życia oraz wzmocnienie mięśni łydek, uda, a także pośladków, czyli dolnej części figury – to kolejne atuty, które płyną z tego typu treningu. Zyskujesz wobec tego liczne zalety w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

Po jakim czasie widać pierwsze efekty treningu na rowerze stacjonarnym?

Efekty jazdy na rowerku stacjonarnym przyjdą, ale nie będzie to z pewnością dzień po dniu. Musisz uzbroić się w cierpliwość i regularnie ćwiczyć. Pedałowanie raz na czas nie zmieni wiele w wyglądzie ciała. Tylko solidne podejście do treningu gwarantuje sukces. Pierwsze zmiany pojawią się już po około miesiącu. Nie będą to spektakularne rezultaty, ale da się dostrzec pewne wyraźne plusy płynące z systematycznego ruchu.

Czy rowerek stacjonarny może dać efekty już po miesiącu?

Co daje rowerek stacjonarny? 4 tygodnie ciężkiej pracy z pewnością się wszystkim opłacą. Po tym okresie rezultat będzie już mocno widoczny. Zmienisz się bowiem fizycznie, poza tym będziesz mocniejszy psychicznie. Rowerek stacjonarny efekty po miesiącu to głównie:

  • zwiększa się nasza wydolność płuc
  • pułap tlenowy będzie utrzymany na właściwym poziomie, mimo że z wiekiem ten parametr naturalnie spada
  • następuje redukcja wagi
  • zapewniamy sobie lepszą ruchowość stawów
  • organizm jest dużo bardziej wytrzymały
  • mięśnie nóg zyskują umięśniony kształt
  • masz więcej siły
  • serce lepiej pracuje.
  Ćwiczenia na powiększenie biustu - jakie wykonywać? PRZEKIEROWANE

W zależności od wersji treningu zauważalny spadek wagi będzie mniejszy lub większy. Jeśli zastosujesz dodatkowo dobrze zbilansowaną dietę to automatycznie zyskasz dużo korzystniejsze wyniki niż bez zadbania o jadłospis. Nie można zapomnieć, że ciało, które regularnie trenuje ma większe zapotrzebowanie na pewne składniki, między innymi na białko.

Ciekawostką jest fakt, iż jazda na rowerze stacjonarnym pozwala nam budować nie tylko mięśnie nóg, ale i brzucha oraz pośladków. To z pewnością ucieszy panie! Taki trening to także doskonała profilaktyka w walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, między innymi zapobiegamy w ten sposób cukrzycy, nadciśnieniu, a także zmniejszamy poziom złego cholesterolu.

trening na rowerze stacjonarnym z trenerem osobistym

Czy efekty są warte treningu na rowerku stacjonarnym?

Jazda na rowerku stacjonarnym to ciekawy pomysł na trening, ponieważ w czasie pedałowania możemy słuchać muzyki, oglądać telewizję, czy też czytać książkę. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym. Dodatkowo bez względu na pogodę, czy porę roku i dnia jesteśmy w stanie wykonać plan treningowy w 100%. Nie mamy wymówek, bo urządzenie już za kilkaset złotych może pojawić się w naszym mieszkaniu. Musimy jednak wygospodarować na nie nieco wolnej przestrzeni. To dobry sport dla wszystkich bez względu na wiek, ponieważ nawet osoby starsze dużo zyskają.

Zastanawiasz się, czy efekty są warte treningu na rowerku stacjonarnym?  Mamy tu masę zalet i to jest niezaprzeczalny fakt. Rower stacjonarny efekty przed i po – porównanie sylwetki zrobi ogromne wrażenie na każdym. Z pewnością, dzięki ćwiczeniom możesz:

  • utrzymać ciało w dobrej kondycji
  • przyspieszyć metabolizm
  • polepszyć jakość snu
  • zwiększyć krążenie krwi
  • zwiększyć odporność na stres
  • polepszyć koncentrację
  • zachować dobrą wydolność tlenową.

Efekty po rowerku stacjonarnym są niezwykłe, naprawdę warte poświęcenia kilkunastu minut i to aż kilka razy w tygodniu. Co ważne, regularny ruch pozwala nam uregulować prawidłowe tętno oraz obniżyć ciśnienie krwi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko występowania poważnych dolegliwości sercowo-naczyniowych i automatycznie spada zagrożenie pojawiania się wielu chorób cywilizacyjnych, głównie cukrzycy.

Dodaj komentarz