Napój yerba mate nie wymaga specjalnej techniki parzenia, jednak jest kilka ważnych elementów w sposobie przygotowania. Do tego spożywa się go w wyjątkowym naczyniu. Ta herbata to prawdziwe dobrodziejstwo dla ludzkiego organizmu. Co warto wiedzieć o tym produkcie? Sprawdź!
Co kryje yerba mate?
Pod tajemniczą nazwą yerba mate kryje się herbata jezuicka nazywana także misyjną. Powstaje ona z liści ostrokrzewu paragwajskiego, zbieranego w Ameryce Południowej na styku – Brazylii, Argentyny i Paragwaju. Zbiór rośliny trwa wyłącznie od marca do października. Po selekcji liści i gałęzi następuje kolejny etap – suszenie oraz rozdrabnianie. Tak przygotowana mieszanka trafia do magazynu, w zależności od rodzaju yerba mate spędzi tam, od kilku tygodni, do 2-3 lat. Zmielone jeszcze raz liście trafią dopiero potem do sprzedaży.
Yerba mate – co daje picie tego napoju?
Herbata paragwajska, czyli yerba mate ma charakterystyczny smak. Wyróżnia ją też to, że pobudza organizm, podobnie jak kawa, ponieważ posiada kofeinę, teobrominę i teofilinę. Zawartość tych dodatków w każdym rodzaju tego napoju może się nieco różnić.
Po systematycznym piciu tego produktu odczujesz polepszenie kondycji skóry, włosów oraz paznokci. Zauważysz poprawioną pracę nerek, serca i układu krwionośnego. Dodatkowo praca układu trawiennego będzie sprawniejsza, a co za tym idzie zapomnisz o zaparciach. Yerba mate to doskonała opcja dla sportowców, ponieważ dodaje energii i wzmacnia kości. To też dobry płyn do picia w tracie diety. Dlaczego? Zapewnia na długo efekt sytości, ponadto poprawia przemianę materii i przyspiesza metabolizm. Same plusy!
Yerba mate ma wiele prozdrowotnych właściwości. Skrywa w sobie mnóstwo witamin i mikro, jak i makroelementów. Działa:
- przeciwnowotworowo;
- przeciwcukrzycowo;
- przeciwzapalnie;
- przeciwpasożytniczo.
W sklepach jest kilka odmian tej herbaty. Klasyk, czyli Elaborada con palo ma w sobie susz z pyłem oraz z drobnymi patyczkami, czesto z nutką wyczuwalnego dymu. Natomiast wersja Sin palo oraz Despalada to głównie liście z pyłem, które mocno pobudzają organizm. Charakterystyczna Yerba mate green suszona jest w inny sposób, bo tylko powietrzem.
Poza tym ma intensywny zielony kolor. Oprócz „czystych” yerba mate na rynku są też produkty z aromatem, na przykład z owoców bądź z ziół, ale również z suszonymi ziołami.
Przygotowywanie Yerba Mate w domu
Herbata jezuicka, czyli susz z liści z Ameryki Południowej wymaga specjalnej techniki parzenia. Proces wygląda nieco inaczej niż przy klasycznej odmianie czarnej lub zielonej. Potrzebne są charakterystyczne naczynia takie jak, tykwa tradycyjna, tykwa ceramiczna, cuia, guampa, tudzież palo santo. Do tego konieczna jest specjalna słomka.
Proces parzenia yerba mate:
- wrzuć odmierzoną porcję suszu do naczynia – 1/4 lub 2/3 wysokości
- przechyl pojemnik do góry nogami zakrywając wierzch
- ustaw naczynie pod kątem 45 stopni i włóż słomkę
- nalej na dno odrobinę zimnej wody
- potem uzupełnij pojemność gorącą wodą lub zimną z kostkami lodu w zależności od preferencji.