Jak dobrać sprzęt narciarski dla początkujących?


Jednym z wyzwań, na które napotykają początkujący adepci narciarstwa jest kwestia sprzętu. Wymaga ona podjęcia szeregu decyzji, od których w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo i satysfakcja z uprawiania tego popularnego sportu.

Ten artykuł ma na celu przekazanie kilku wskazówek, które pomogą w podjęciu właściwych wyborów.


Jak wyposażyć się w narty?

Podstawowymi elementem wyposażenia narciarza są oczywiście same narty. I tu wielu początkujących ma dylemat – kupić czy wypożyczać? Najbardziej rozsądna wydaje się ta druga opcja – w końcu w przypadku, gdy okaże się, że narciarstwo nie jest dla nas, wydatek okazuje się zbędny. Dobrze jest więc na stoku wypożyczyć narty „na próbę”. Kupno nart zaczyna się opłacać dopiero w chwili, gdy jest się zapalonym narciarzem, który spędza na stoku co najmniej 14 dni w ciągu roku.

Warto zwrócić uwagę na to, że wypożyczanie nart nie jest wcale opcją tylko dla początkujących. Okazuje się bowiem, że warunki na stokach ciągle się zmieniają, przez co zakupione narty mogą okazać się szybko przestarzałe, nawet jeśli w momencie zakupu były uważane za sprzęt z najwyższej półki. Szczególnie dotyczy to zagranicznych stoków, gdzie narty zakupione w Polsce mogą się po prostu nie sprawdzić.

Niezależnie od wybranej opcji, sprzęt musi być idealnie dostosowany do fizycznych warunków noszącej go osoby, by uniknąć ryzyka kontuzji i zdrowotnych komplikacji. Dwa aspekty fizycznych warunków, na które trzeba zwrócić uwagę to:

  • wzrost – narty muszą być o 10-20 cm krótsze niż wzrost osoby noszącej
  • waga – buty muszą mieć dostosowane do niej zapięcia

Na szczęście nie trzeba dobierać samodzielnie sprzętu! Może pomóc w tym pracownik sklepu lub wypożyczalni. W obu przypadkach trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości, by uniknąć błędu, który może okazać się brzemienny w skutkach.


Co oprócz nart?

Oprócz samych nart, butów i kijków, istnieje szereg produktów, w które trzeba zaopatrzyć się dla wygody i bezpieczeństwa jazdy. Są to:

  • podstawowy element zabezpieczenia – kask
  • chroniące przed słońcem, śniegiem i wiatrem gogle
  • wygodna i ciepła kurtka narciarska
  • spodnie z szelkami i podpinką
  • „oddychające” getry chroniące przed nadmiernym spoceniem się przy wyższych temperaturach i zapewniające ocieplenie przy niższych

Posiadanie tych atrybutów pozwala na uniknięcie nieprzyjemności, które mogą uczynić jazdę na nartach bardziej męczącą, niż powinna być. Wyżej wymienione produkty trzeba na pewno mieć w wyposażenie już w chwili, gdy wybieramy się na stok, jednak nie jest to na pewno wydatek porównywalny z profesjonalnymi nartami.


Dobrze się przygotuj, a wszystko pójdzie z górki!

Sprawa sprzętu może z początku przerazić narciarskich nowicjuszy, jednak tak naprawdę nie ma się czego bać! Zarówno sklepy, jak i wypożyczalnie mogą zaoferować niezbędną pomoc. Trzeba jednak na pewno dokładnie zastanowić się, czy bardziej opłaca się kupno czy wypożyczenie nart, a także koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednie elementy ubrania i zabezpieczenia. Solidne przygotowanie to gwarancja udanej jazdy!


W przygotowaniu artykułu pomogła witryna: Sporty-Zimowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *