Kalkulator BMI dzieci i młodzieży

 

Kalkulator BMI dzieci

Kalkulator obliczający BMI dzieci

Wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index to ważny parametr. U dorosłych jest nieco inaczej interpretowany niż u ich pociech. Co trzeba wiedzieć? Jak działa kalkulator BMI dla dzieci i młodzieży? Pytań jest wiele, ale spokojnie, ponieważ w naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje na ten temat!

BMI dziecka – dlaczego warto je znać?

Body Mass Index w skrócie BMI to wskaźnik określający względną masę ciała. To iloraz masy ciała oraz wzrostu podniesiony do kwadratu. Ten indeks opracował belgijski matematyk – Adolphe Queatelet. Warto go znać! Dlaczego? Potwierdza on, tudzież zaprzecza prawidłowej masie ciała. Wykazuje wobec tego nadwagę, niedowagę i „mieszczenie się”, w tak zwanych graniach wagi.

BMI to podstawowe narzędzie, z którego korzysta się w wielu sytuacjach. Pokazuje nam, na przykład rozwój pociechy. Wskaźnik BMI może ustrzec Twoje dziecko przed chorobami, które powoduje, między innymi niebezpieczna otyłość. Warto znać ten parametr, bo wbrew pozorom przydaje się bardziej niż myślisz.

Należy pamiętać, że wskaźnik BMI dla dzieci ma zupełnie inne przedziały niż ten skierowany do dorosłych. Oblicza to samo, jednak interpretacja wyniku jest nieco odmienna. Niestety, ale BMI nie jest narzędziem diagnostycznym, a tylko pewnego rodzaju pomocą i sugestią, która może być impulsem do podjęcia dalszych działań, na przykład do specjalistycznej konsultacji lekarskiej.

Jak obliczyć BMI dziecka? Kalkulator zrobi to za Ciebie!

Licznik BMI dla dzieci można obliczyć szybko bez stosowania wzoru. Na naszej stronie znajdziesz tylko dwa pola do uzupełnienia, więc zajmie to kilka sekund. Kalkulator BMI dzieci po wypełnieniu praktycznie od razu wyświetla wynik.

Siatki centylowe jest to popularne narzędzie, które umożliwia nam kontrolę rozwoju dziecka. To wykresy, gdzie są pewne krzywe. Wykorzystuje się je bardzo często do interpretacji wyniku BMI dziecka. Najlepiej, żeby zrobił to fachowiec, a więc lekarz. Co kluczowe, siatki centylowe prawidłowego wskaźnika różnią się w zależności od wieku. Co ważne, aby korzystać z tego narzędziu należy w pierwszej kolejności wyliczyć wskaźnik BMI dla dzieci.

Jak działa nasz kalkulator BMI dla dzieci?

Kalkulator BMI dla dzieci i młodzieży jest prosty w obsłudze. Nie trzeba stosować tutaj skomplikowanych równań ani innych specjalnych kodów. Wystarczy uzupełnić kalkulator BMI dla dzieci dostępny na naszej platformie. Zatem uzupełnij następujące parametry:

  • waga wyrażona w kilogramach
  • wzrost podany w centymetrach.

Naciskasz „oblicz”, dzięki temu w kilka sekund masz wynik. Dla maluchów, jak i dla nastolatków używasz tego samego kalkulatora BMI dla dzieci.

Ciekawostką jest to, że wskaźnik BMI w zależności od kraju bywa inny. Wpływ na to mają, między innymi czynniki społeczne oraz ekonomiczne, styl życia, rasa, a nawet samo położenie geograficzne. Według polskich wytycznych wskaźnik BMI odczytuje się w następujący sposób:

  • kiedy BMI dziecka znajduje się powyżej 85 centyla, wskazuje to na nadwagę
  • kiedy BMI dziecka znajduje się powyżej 95 centyla, wskazuje to na otyłość
  • kiedy BMI dziecka znajduje się poniżej 5 centyla, wskazuje to na niedowagę.

Kalkulator BMI dla dzieci i młodzieży – poznaj je w prosty sposób!

Obliczanie BMI dzieci licznik to banalnie proste. Kiedy korzystamy z wzoru to zajmuje nieco więcej czasu, ponieważ trzeba znać algorytm, poza tym dokonać samodzielnie wyliczeń. Nie musisz wcale tego robić! Dzięki naszemu kalkulatorowi masz zdecydowanie ułatwione zadanie, bo wynik otrzymujesz po chwili. W ten sposób wiesz, czy Twoja pociecha rozwija się prawidłowo. Pamiętaj jednak, że przyrost w zależności od płci i wieku nieco się różni.

Niestety, ale otrzymany wynik, jaki pokazuje kalkulator BMI dzieci nie zawsze jest miarodajny, ponieważ nieuwzględniane są tu jeszcze inne różne czynniki. W naszym wariancie jest podstawowo – waga oraz wzrost. To będzie zatem jedynie obrazowy stan sytuacji. Nie uzyskamy danych dotyczących odżywienia, a wyłącznie informacje o ewentualnej niedowadze, czy nadwadze.

Sprawdź również nasze pozostałe kalkulatory: