Kalkulator makroskładników

Kalkulator makroskładników

Kalkulator zapotrzebowania na makroskładniki

Twoja płeć:Zapotrzebowanie organizmu na makroskładniki

Nasz kalkulator makroskładników pozwala obliczyć zapotrzebowania organizmu na poszczególne makroskładniki. Obliczenia opierają się na kilku podstawowych informacjach, takich jak płeć, poziom aktywności, wiek, waga i wzrost osoby, która chce sprawdzić swoje zapotrzebowanie na makroskładniki w diecie.

Dzięki naszemu kalkulatorowi w prosty sposób obliczysz zapotrzebowania dzienne na makroskładniki. To pomoże zaplanować zbilansowaną dietę i dążyć do założonych celów sportowych, dietetycznych czy wagowych.

Kalkulatora makroskładników online – jak z niego skorzystać?

Korzystanie z naszego kalkulatora makroskładników jest bardzo proste:

  • Wybierz swoją płeć
  • Wybierz poziom codziennej aktywności
  • Wpisz swój wiek, wagę i wzrost
  • Potwierdź dane i uzyskaj zapotrzebowanie na makroskładniki w oparciu o obliczenia na podstawie przedstawionych danych.

Kalkulator makroskładników to bardzo przydatne narzędzie dla każdego, kto chce obliczyć swoje zapotrzebowanie na makroskładniki i poprawnie zbudować swój plan dietetyczny.

Jak działa nasz kalkulator makroskładników online?

Nasz kalkulator makroskładników opiera się na wzorze Mifflin-St. Jeor, który nie wymaga podawania % zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Mało kto zna dokładne dane, jednak w przypadku posiadania takiej informacji obliczenia mogą być znacznie dokładniejsze. W takiej sytuacji możemy użyć wzoru Katch-McArdle, który uwzględnia % zawartości tkanki tłuszczowej w ciele.

Oprócz podstawowych danych, bardzo istotnym czynnikiem jest określenie dziennego współczynnika aktywności fizycznej (PAL). Dokładne określenie jest wartości jest dosyć trudne, więc opiera się głównie na uśrednionych wartościach w oparciu o naszą codzienną aktywność fizyczna.

Nasz kalkulator makroskładników na podstawie tych wszystkich danych z uwzględnieniem dziennego współczynnika aktywności fizycznej, oblicza dziennie zapotrzebowanie na makroskładniki. Dzięki temu uzyskacie poglądową ilość makroskładników, które powinniście spożywać każdego dnia. Zalecamy jednak konsultację z dietetykiem, gdyż mimo wszystko jest to dalej „bezduszna” matematyka i może nie uwzględnia wielu innych czynników, które mogą mieć wpływ na dzienną ilość spalanych kalorii.

Wzór Mifflin-St. Jeor (wzór bez % zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie)

  • Mężczyźni: 10 x waga (kg) + 6,25 x wzrost (cm) – 5 x wiek (w latach) + 5
  • Kobiety: 10 x waga (kg) + 6,25 x wzrost (cm) – 5 x wiek (w latach) – 161

Wzór Katch-McArdle (wzór uwzględniający % zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie)

  • Mężczyźni i kobiety: 21,6 x FFM (kg) + 370

FFM (Fat Free Mass) – tą informację można uzyskać u dietetyków, którzy zbadają nasze ciało specjalistycznym sprzętem i określą % wartość tkanki tłuszczowej w naszym ciele.

Sprawdź również nasze pozostałe kalkulatory: