Kalkulator ładunek glikemiczny

 

Kalkulator Ładunek Glikemiczny

Kalkulator obliczający Ładunek Glikemiczny

Ładunek glikemiczny – co to jest?

Ładunek glikemiczny (ŁG) to wskaźnik, który informuje nas o ilości glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Pozwala nam zobaczyć odpowiedź insulinową jaką daje spożycie danego posiłku.

Jak interpretować ładunek glikemiczny?

  • Niski ładunek glikemiczny – ≤ 10
  • Średni ładunek glikemiczny – od 11-19
  • Wysoki ładunek glikemiczny – ≥ 20

Kalkulator ładunku glikemicznego

Kalkulator glikemiczny pozwala określić zawartość węglowodanów w pożywieniu. Jest to szczególnie przydatne przy opracowywaniu diety nisko oraz wysokowęglowodanowej. Bardzo często kalkulator glikemiczny jest stosowany również przez diabetyków (cukrzyków) i pomaga im ułożyć jadłospisy dostosowane do ich przypadłości.  Kalkulator ładunku glikemicznego przydaje się również w przypadku innych chorób, takich jak insulinooporność i choroby układu sercowo-naczyniowego.

Z kalkulatora ładunku glikemicznego korzysta również bardzo wiele zdrowych osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę o żywieniu i wdrożyć zmiany w codziennej diecie i dążeniu do zdrowia. Przydaje się on w dietach wpływających na zmniejszanie wagi oraz tych ukierunkowanych na zwiększanie wytrzymałości organizmu poprzez pracę nad gospodarką węglowodanową. Przy poprawnym stosowaniu pozwala to z czasem poprawić wyniki sportowe.

Wzór na ładunek glikemiczny

Dla ciekawskich przedstawiamy wzór, który służy do obliczania ładunku glikemicznego. Zachęcamy jednak do korzystania z naszego kalkulatora ładunku glikemicznego, który zdecydowanie ułatwia cały proces.

Ładunek Glikemiczny = (ilość węglowodanów przyswajalnych [g] x indeks glikemiczny) / 100

Sprawdź również nasze pozostałe kalkulatory: