Kalkulator zapotrzebowania na białko

Kalkulator zapotrzebowania na białko

Oblicz zapotrzebowania na białko w organizmie

poziom aktywności 1.0: siedzący tryb życia 4.5: kulturysta

Twoja płeć:

Białko jest jednym z podstawowych składników w naszej diecie, podobnie jak tłuszcze i węglowodany. Nie każdy jednak wie ile dokładnie należy przyjmować w ciągu dnia tego produktu. Kalkulator dziennego zapotrzebowania na białko pozwoli Ci wyliczyć ten parametr. W naszym artykule znajdziesz o nim wszystkie najważniejsze informacje!

Rola białka w funkcjonowaniu organizmu

Białko jest jednym z najważniejszych składników w naszym codziennym menu. Nie można zapominać, że pełni ono wiele kluczowych funkcji w organizmie, między innymi:

 • bierze udział w procesie naprawy i tworzenia nowych tkanek
 • jest częścią przeciwciał chroniących przed wirusami oraz bakteriami
 • bierze udział w procesach trawiennych
 • decyduje o prawidłowym wzroście, czy też transportuje składniki odżywcze do i z komórek.

W sytuacji, gdy istnieje stan niedostatecznego pokrycia zapotrzebowania przez węglowodany, a także tłuszcze to ciało wykorzystuje białko, jako źródło energii. Niedobór białka jest niebezpieczny, tak samo jak jego nadmiar. W przypadku braku tego składnika gojenie ran jest trudniejsze, odporność słabsza, a budowa mięśni zostaje zatrzymana. Za to za duże stężenie może przyczyniać się do powstawania osteoporozy, poza tym zwiększa się ryzyko kamicy nerkowej. Co więcej, przyspieszona filtracja skutkuje wydalaniem wielu cennych składników mineralnych.

Ile białka dziennie powinniśmy spożywać? Oblicz z pomocą naszego kalkulatora!

Zapotrzebowanie na białko jest dla każdego inne. Wzrasta wraz z wiekiem, czy też u osób, które regularnie trenują. Przeciętna dawka rekomendowana wynosi 0,9 g na kilogram masy ciała. 15-30% tego składnika w menu jest w zupełności wystarczające. To jednak kwestia indywidualna, bo pod uwagę bierze się zazwyczaj więcej, bo 1,2 gram na kilogram masy ciała. Jednak aktywność fizyczna zwiększa zdecydowanie parametry. Poniżej znajdziesz wytyczne dotyczące zapotrzebowania na białko:

 • osoby ćwiczące wytrzymałościowo – 1,2-1,4 g białka na kg masy ciała
 • uprawiające sporty szybkościowo-siłowe lub wytrzymałościowo-siłowe tu jest 1,4-1,8 g na kg masy ciała
 • osoby na redukcji, czyli chcące pozbyć się tkanki tłuszczowej – 1,6-2,0 g na kg masy ciała
 • ludzie budujący masę mięśniową mają zapotrzebowanie1,8-2,0 g na kg masy ciała.

Trzeba jednak uważać, bo za wysokie porcje są niebezpieczne ze względu na to, że nadmiar obciąża nasze ciało, zwłaszcza nerki.

Kalkulator zapotrzebowania na białko – dlaczego warto skorzystać?

Kalkulator zapotrzebowania na białko jest pomocnym narzędziem. Wystarczy wpisać podstawowe dane, takie jak:

 • płeć
 • waga
 • poziom aktywności fizycznej.

Szybko kalkulator dziennego zapotrzebowania na białko poda nam odpowiednią ilość, którą powinniśmy przyjmować na dobę. W ten sposób będzie nam łatwiej budować masę mięśniową, wysmuklić ciało, czy przeprowadzić rekompozycje. Nie każdy jest w stanie dostarczyć wymagany pułap z diety, więc dobrze postawić dodatkowo na odżywki białkowe. Kalkulator zapotrzebowania na białko przydaje się zwłaszcza osobom, które chcą wiedzieć ile wynosi ich dzienna norma, więc dla każdego.

Sprawdź również nasze pozostałe kalkulatory: