fitness women

Resweratrol – jakie daje korzyści zdrowotne?

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Nic więc dziwnego, że wiele osób coraz częściej zaczyna interesować się dobroczynnym wpływem naturalnych składników na organizm. Jedną z nich jest resweratrol. To związek, który może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Czym jest i jakie ma właściwości? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Resweratrol  – czym jest?

Mówiąc najprościej resweratrol to naturalny związek chemiczny z grupy polifenoli, który występuje w wielu roślinach, szczególnie w skórce czerwonych winogron. Jest to jeden z głównych składników, który nadaje winu czerwonemu jego potencjalne korzyści zdrowotne. Ponadto, resweratrol można znaleźć w innych owocach, takich jak jagody, wiśnie i borówki, oraz w orzechach, czerwonej kapuście i innych produktach roślinnych.

Wiele osób uważa, że najlepszym źródłem resweratrolu jest czerwone wino. Warto jednak mieć świadomość, że jego zawartość w tym trunku jest stosunkowo niewielka a nawet niewielka ilość alkoholu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem jest odpowiednia dieta oraz przyjmowanie suplementów zawierających ten związek.

Doskonały antyoksydant

Jedną z największych zalet tej niezwykłej substancji jest fakt, że posiada ona silne właściwości przeciwutleniające, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami występującymi w naszych organizmach co potwierdzają merytoryczne komentarze wielu specjalistów.. Dzięki temu wspiera ochronę komórek przed uszkodzeniem, opóźniając procesy starzenia. Regularne spożywanie resweratrolu może zatem wpłynąć pozytywnie na wygląd skóry, zapewniając jej młodszy i zdrowszy wygląd.

Pozytywny wpływ na serce

Drugą korzyścią z regularnego przyjmowania resweratrolu jest ochrona serca oraz układu krążenia. Badania sugerują, że może wspomagać zdrowie serca poprzez obniżanie poziomu złego cholesterolu LDL oraz redukcję stanów zapalnych w układzie krążenia. Osoby, które spożywają owoce i warzywa bogate w tę substancję lub przyjmują suplementy z resweratrolem są więc mniej narażone na występowanie chorób takich jak zawały serca, zatory czy udary. W obliczu tego, że choroby serca są obecnie uznawane za jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie jest to bardzo ważna informacja.

  Domowa siłownia - jakie sprzęty powinny się w niej znaleźć?

Wsparcie dla umysłu

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że resweratrol jest także związkiem, który może pozytywnie wpływać na pracę mózgu oraz układu nerwowego. Prowadzone badania na zwierzętach, wskazują na jego zdolność do ochrony neuronów i wspierania zdolności poznawczych. Choć potrzebujemy wciąż dalszych, bardziej wnikliwych badań, już obecnie wyniki są obiecujące, sugerując, że może to być ważny środek w zapobieganiu degeneracji mózgu związanego z wiekiem.

Korzyści dla metabolizmu

Kolejną zaletą tej substancji jest jej zbawienny wpływ na metabolizm. Resweratrol może bowiem wpływać na poprawę wrażliwości na insulinę, co ma znaczenie w kontroli poziomu cukru we krwi. Jest to szczególnie ważne dla osób z ryzykiem cukrzycy typu 2. Nic więc dziwnego, że osoby te często otrzymują od swoich lekarzy wskazówki dotyczące diety, które sugerują zwiększenie spożycia winogron oraz innych produktów roślinnych zawierających resweratrol.

Podsumowując, związki chemiczne zawarte w roślinach takie jak resweratrol mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i przyczyniać się do poprawy zdrowia. Warto o tym pamiętać i dbać o zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie owoców oraz świeżych warzyw. Jest to bowiem bardzo prosty sposób na to, by zatroszczyć się o swoje zdrowie bez konieczności zakupu drogich leków oraz suplementów.

Dodaj komentarz