bieganie po gorach

Bieganie po górach – jak przygotować się do biegów w terenie?

Bieganie po górach to wymagająca i ekscytująca forma aktywności fizycznej, która dostarcza wielu korzyści dla zdrowia i kondycji. Jednocześnie jednak jest to wymagający sport, do którego warto odpowiednio się przygotować. Dotyczy to zarówno odpowiedniego treningu wytrzymałościowego, poznania techniki biegu, jak i zakupu niezbędnego wyposażenia, które zapewni nam komfort i bezpieczeństwo. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie ci w jaki sposób przygotować się do biegów w górzystym terenie.

Zadbaj o formę

Nie da się ukryć, że bieg jest dość wymagającą aktywnością nawet jeśli odbywa się po płaskim terenie. W przypadku biegów górskich posiadanie dobrej formy i wytrzymałości jest jeszcze istotniejsze. Dlatego też, jeśli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z biegami w terenie warto zadbać o swoją kondycję. W jaki sposób możesz to zrobić? Przede wszystkim postaraj się włączyć do swojego treningu ćwiczenia siłowe oraz wytrzymałościowe. Pierwsze z nich to między innymi przysiady, wykroki czy podciąganie się na drążku. tego typu ćwiczenia pomogą ci wzmocnić mięśnie nóg i korpusu, co przyczyni się do lepszej stabilizacji podczas biegu w terenie. Jeśli zaś chodzi o trening wytrzymałościowy wykonuj biegi interwałowe oraz długie wybiegania. Postaw także na bieganie w różnym tempie i na różnych rodzajach nawierzchni pomoże przygotować organizm do zmieniających się warunków terenowych.

Odpowiednie obuwie i odzież

Jeśli chcesz biegać po górach musisz zadbać o odpowiednie buty i odzież, które zapewnią ci komfort i wygodę podczas treningu. Bardzo ważnym elementem są ubrania funkcyjne takie jak koszulki termoaktywne. Nie tylko pozwalają ochronić ciało przed chłodem jeśli pogoda jest niesprzyjająca ale również pozostawiają skórę przyjemnie suchą w momentach wzmożonego wysiłku fizycznego. Wszystko to dzięki specjalnej strukturze materiału, z jakiego są wykonane. Pozwala on bowiem na odprowadzanie potu na zewnątrz dzięki czemu koszulka szybko wysycha nawet podczas wzmożonego wysiłku.
Kolejnym niezwykle ważnym elementem są buty do biegania. Wybieraj modele, które charakteryzują się dobrą przyczepnością oraz posiadają dobrą amortyzację, zapewniającą komfort podczas biegu. Zwróć uwagę również na to, czy buty posiadają odpowiednią ochronę przed urazami, takimi jak stłuczenia czy skręcenia kostki. Wybieraj modele, które posiadają wzmocnioną podeszwę i cholewkę.

  Deficyt kaloryczny podstawą odchudzania

Przydatne gadżety i akcesoria

Decydując się na rozpoczęcie biegów w górach zadbaj również o to, by posiadać przydatne akcesoria takie jak plecaki do biegania. Idealny plecak tego typu musi być lekki, ergonomiczny i wygodny w noszeniu. Przydatne funkcje, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi regulowane szelki, oddzielna komora na bukłak z wodą, elastyczne kieszenie na przekąski oraz system wentylacji.
Przydadzą ci się również okulary przeciwsłoneczne, chusty wielofunkcyjne oraz zegarek sportowy z pomiarem tętna i kompasem. Ciekawą propozycją, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę są także czapki termoaktywne. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które skutecznie odprowadzają wilgoć i utrzymują optymalną temperaturę głowy. Dodatkowo, niektóre modele posiadają elementy odblaskowe, co zwiększa widoczność podczas biegu w słabych warunkach oświetleniowych.

Poznaj prawidłową technikę biegu

Wielu początkujących  biegaczy bagatelizuje znaczenie prawidłowej techniki biegu, jednak jest to kluczowy element, który może znacząco wpłynąć na osiągane rezultaty oraz redukcję ryzyka kontuzji. Dlatego też zanim wyruszysz na szlaki warto skupić się na kilku bardzo ważnych elementach. Pierwszym z nich jest prawidłowa postawa ciała. Pamiętaj, że sylwetka powinna być wyprostowana – unikaj pochylania jej do przodu. Poza tym zadbaj również o to, by w czasie biegu kontrolować długość kroku. W przypadku górskich podbiegów należy zadbać o to, by wykonywać mniejsze, bardziej kontrolowane kroki, aby zapewnić sobie większą stabilność i kontrolę na nierównym terenie. Tempo biegu powinno być zaś zawsze dopasowane do rodzaju trasy oraz warunków pogodowych.

One thought on “Bieganie po górach – jak przygotować się do biegów w terenie?

  1. W czasie mojego ostatniego pobytu w górach postanowiłem pobiegać po górach. To było ciekawe doświadczenie, pięknie świeciło słońce, na szczęście miałem okulary sportowe przeciwsłoneczne od arctica.pl. Nigdy tak się nie zmęczyłem tak jak wtedy, ale było warto.

Dodaj komentarz