plecak gorski

Co spakować do plecaka górskiego na wycieczkę w góry?

Wielu z nas zastanawia się, co spakować do plecaka górskiego na wycieczkę w góry? Kluczem jest zabranie ze sobą rzeczy niezbędnych. Dla kogoś, kto ma przed sobą pierwszą wyprawę trekkingową, nie jest to na pierwszy rzut oka takie oczywiste. Mamy tendencję do uznawania za niezbędne przedmiotów i odzieży, które są całkowicie zbędne. Z tej okazji przygotowaliśmy więc listę przedmiotów, których nie może zabraknąć w Twoim plecaku górskim.

Niezbędne przedmioty w plecaku trekkingowym

Na samym dole powinny być jak najlżejsze przedmioty:

1. Odzież tekstylna

Zapoznaj się z prognozą pogody w miejscu, do którego się wybierasz, pamiętając, że temperatura powietrza spada o około 1°C na każde 150 metrów wysokości; pogoda staje się chłodniejsza i bardziej wietrzna w miarę wspinania się pod górę. Zaleca się więc ubieranie się w warstwy ubrań takich jak Brubeck, które można ubrać lub zdjąć. Dodatkowo, bardzo ważna jest wodoodporna kurtka.

 W środku plecaka:

mezczyzna pakuje plecak

2. Apteczka pierwszej pomocy

Każdy plecak trekkingowy powinien zawierać apteczkę pierwszej pomocy. Ważne jest, aby w apteczce znalazły się niezbędne i podstawowe przedmioty, takie jak m.in. bandaże, antybiotyki, okłady nawadniające, tabletki na grypę, taśma klejąca, alkohol, gaza. Celem noszenia podstawowej apteczki jest bycie gotowym na każdy wypadek, która może się zdarzyć po drodze.

3. Przekąski

Przygotowując się do wędrówki, będziesz musiał upewnić się, że masz wystarczająco dużo kalorii, aby utrzymać energię na długi dzień aktywności. Podczas wycieczek w góry powszechnie spożywa się kanapki, batony, suszone owoce i orzechy. Jeśli wybierasz się na długą wędrówkę, zalecamy noszenie ze sobą trochę bardziej kalorycznego jedzenia na wypadek, gdyby twoja wycieczka trwała dłużej niż oczekiwałeś.

  Właściwości zdrowotne miodu - jak wpływają na nasz organizm?

Na górze plecaka:

4. Mapa i kompas

Mapa topograficzna i niezawodny kompas to dwa elementy nawigacyjne, które powinny towarzyszyć Ci podczas każdej wycieczki w góry. Są niezawodne, lekkie, trwałe i gwarantują, że nigdy nie zabraknie im baterii. Mogą uchronić Cię przed zgubieniem się lub pomóc Ci odnaleźć drogę. Jednak te przedmioty Ci nie pomogą, jeśli nie wiesz, jak z nich korzystać. Dlatego zanim wyruszysz w kolejną podróż, sprawdź, jak używać mapy i kompasu oraz jak uniknąć zgubienia się. Ponadto zalecamy przechowywanie map w przezroczystej, wodoodpornej torbie, aby uchronić je od wilgoci.

 W bocznych kieszeniach powinieneś trzymać przedmioty, które najczęściej używasz podczas podróży:

5. Ochrona przeciwsłoneczna

mezczyzna z plecakiem gorskim

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważną częścią każdej wycieczki w góry, nawet gdy pogoda wygląda na pochmurną. Krem przeciwsłoneczny, balsam do ust z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, czapka i odzież ochronna powinny być uznane za niezbędne na każdej wycieczce.

6. Okulary przeciwsłoneczne

Promienie słoneczne są wyjątkowo silne na dużych wysokościach i będziesz szczególnie narażony, gdy na niebie nie ma ani jednej chmurki. Dlatego bardzo ważne jest, aby mieć przy sobie parę okularów przeciwsłonecznych.

7. Zapas wody

Jest absolutnie konieczne, aby pozostać dobrze nawodnionym w górach.

Na przodzie plecaka:

8. Kijki trekkingowe

Główną zaletą kijków trekkingowych jest zmniejszenie obciążenia kolan i zwiększenie stabilności, co może być szczególnie korzystne na długich odcinkach szlaków pod górę lub w dół. Ponadto kijki trekkingowe mogą być używane jako podpory dla kijów namiotowych, co pomoże zmniejszyć wagę plecaka podczas długich wypraw.

Dodaj komentarz