umiesniony mezczyzny

SARM – wady i zalety ich stosowania

Wiele produktów powstaje… przez przypadek. Przykładem tego suplementu jest SARM, który początkowo miał być lekiem na osłabienie mięśni. Wieloletnie badania nad tą grupą związków przebiegały głównie w celu wynalezienia nowej i skutecznej farmakologii  w leczeniu osteoporozy. Szybko jednak okazało się, że SARMy kryją w sobie znacznie więcej korzyści.

Czym jest SARM?

SARM – selektywne modulatory receptorów androgennych – to grupa produktów o działaniu zbliżonym do sterydów anaboliczno-androgennych (SAA). Warto jednak podkreślić, że grupa ta nie powoduje rozległych skutków ubocznych, które przypisuje się głównie sterydom.

W rzeczywistości SARMy działają na wybrane receptory w ciele, dzięki czemu maksymalizują korzyści, są bardzo efektywne, a przy tym – mniej inwazyjne dla organizmu. Rosnąca popularność była więc kwestią czasu.

Ich działanie nakierowane jest głównie na branżę sportową – udowodniono bowiem, że regularne spożywanie SARMów przyczynia się do szybszego wzrostu mięśni i siły. Więcej o nich dowiesz się na stronie: https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/sarm-i-prohormony/

SARMy – korzyści

Korzyści i właściwości SARMów nadal poddawane są badaniom. Śmiało więc możemy uznać, że nie poznaliśmy jeszcze ich wszystkich możliwości oraz zalet, z których dotychczas przede wszystkim korzystali sportowcy.

Dotychczasowe wnioski pozwalają sądzić, że jest to grupa substancji przede wszystkim zwiększająca przyrost tkanki mięśniowej, przyspieszająca regenerację oraz usprawniająca kondycję organizmu. Najskuteczniejsza w tym działaniu jest ostaryna – jeden z najlepiej przebadanych SARMów na współczesnym rynku suplementów.

Równie popularny jest ligandrol, który dodatkowo poprawia gęstość kości, co niejako potwierdza pierwotne zastosowanie SARMów leczeniu osteroporozy. Najnowsze badania wskazują także, że substancje te mają zdolność do obniżania cholesterolu, a tym samym – do zapobiegania chorobom, takim jak miażdżyca.

Dodatkowo substancje te wspomagają regenerację (przez co szybciej i efektywniej możemy przystąpić do kolejnego treningu), a także podnoszą libido. Badania potwierdzają, że SARM wpływa na popęd seksualny kobiet, m.in. poprzez łączenie z estrogenem.

  Przygotuj się na aktywną wiosnę!

SARMy – wady

Ciężko jednoznacznie wskazać możliwe, niepokojące działania niepożądane. Obecnie nie wytypowano swoistych, negatywnych skutków, które mogą wynikać ściśle ze stosowania SARMów. Na ten moment na liście najczęściej wymienianych skutków ubocznych jest m.in. zahamowanie produkcji testosteronu. Z tego też względu warto pamiętać, że stosownie suplementów powinno być poprzedzone konsultacjami lekarskimi – zwłaszcza jeśli cierpisz na choroby przewlekłe.

Dodatkowo substancje te nieustannie poddawane są badaniom, a co za tym idzie – nie stworzono jeszcze pełnej listy możliwych mechanizmów. Szczególnie nieznany jest wpływ SARMów na układ hormonalny kobiet. Pozostaje więc trzymać „rękę na pulsie” i śledzić nowe odkrycia  w tym zakresie.

Dodaj komentarz