sportowiec je

Czy dieta pudełkowa jest odpowiednia dla sportowców? Sprawdzamy!

Wszystkie osoby uprawiające sport powinny mieć świadomość, jak ważną rolę w życiu odgrywa zdrowa, zbilansowana dieta. Ich posiłki powinny zawierać wszystkie niezbędne elementy budulcowe, takie jak białka, tłuszcze i węglowodany. Staranny dobór składników pozwala uzyskać nie tylko wymarzone rezultaty w sporcie, ale też dostarczyć ciału niezbędną ilość energii. Czy dieta pudełkowa może sprostać wymaganiom sportowców?

Sport a dieta

Każdy sportowiec marzy o tym, aby stale polepszać swoje wyniki. W dążeniu do tego celu bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników, które są potrzebne nie tylko do budowania masy mięśniowej, ale też optymalnej regeneracji organizmu, która jest kluczowa  dla poprawy wydajności i właściwego funkcjonowania. Dodatkowo zapobiega przykrym kontuzjom, które zwykle pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach.

Dieta powinna być zrównoważona, pożywna, a jednocześnie smaczna. Posiłki powinny być zbilansowane i odżywcze, a spożywanie ich nie powinno być przykrą koniecznością, ale przyjemnością. Bez wątpienia wpłynie to na poprawę samopoczucia, które – podobnie jak możliwości fizyczne – odgrywa istotną rolę w aktywności sportowej!

Dieta w pudełku dla sportowców – jakie składniki powinna uwzględniać?

Zbilansowana dieta dla sportowców powinna zawierać starannie dobrane składniki we właściwych proporcjach.

Węglowodany

Węglowodany złożone zapewniają energię na długi czas. Spożycie węglowodanów w połączeniu z białkiem ma dodatkowo pozytywny wpływ na budowanie tkanki mięśniowej, która jest szczególnie pożądana wśród aktywnych sportowców. Bardzo ważne jest też to, aby posiłki miały odpowiedni indeks glikemiczny – produkty z niskim indeksem powinny być spożywane przed treningiem, natomiast z wysokim po aktywności fizycznej.

  SARM - wady i zalety ich stosowania

Tłuszcze

Tłuszcze powinny stanowić od 20 do 25% składu diety sportowców. Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i pomagają we wchłanianiu witamin A, D, E oraz K. Dodatkowo dostarczają niezbędne do życia kwasy należące do rodziny omega-3 (DHA, ALA, LA oraz EPA), określane także jako Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. Znajdziemy je między innymi w rybach morskich, siemieniu lnianym, a także orzechach czy nasionach chia.

Białka

Białko ma szczególne znaczenie dla osób aktywnych fizycznie i trenujących. Nie tylko buduje elementy mięśniowe, ale odgrywa także kluczową rolę w ich regeneracji. Jego podaż zależy między innymi od poziomu wytrenowania organizmu czy intensywności wysiłku fizycznego.

Witaminy i aminokwasy

W przypadku sportowców szczególne znaczenie w diecie ma obecność witamin i aminokwasów. Bardzo ważna jest odpowiednia zawartość witamin B-6, B-12, C oraz E. Aminokwasy z kolei są podstawowym elementem budulcowym białek, stanowiących fundament w zwiększaniu masy mięśni.

Jaka kaloryczność cateringu pudełkowego będzie odpowiednia dla sportowców?

Kaloryczność diety dla sportowców powinna być ustalonaindywidualnie, bo jest uzależniona od wielu czynników. Jeśli planujesz wykupienie cateringu dietetycznego, sprawdź, czy firma oferuje konsultacje ze specjalistą. Skorzystać z porady dietetyka zarówno przed złożeniem zamówienia, jak i w trakcie jego trwania mogą klienci zamawiający dietę pudełkową na wygodnadieta.pl. Ekspert pomoże dobrać odpowiednią kaloryczność i zarekomenduje dietę, która najlepiej będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom.

Dieta pudełkowa dla sportowców

Cateringi dietetyczne mają bogatą ofertę uwzględniającą różne wymagania i dedykowaną nie tylko sportowcom, ale i cukrzykom, weganom czy wegetarianom. Najtańsza dieta pudełkowa to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych dziennie, a jej korzyści są bezcenne. Sportowcy dzięki cateringowi dietetycznemu mogą łatwo zadbać o odżywczość jadłospisu i osiągać swoje cele bez konieczności poświęcania czasu na wielogodzinne studiowanie przepisów, męczące zakupy i żmudne gotowanie. Dieta pudełkowa stworzona z myślą o osobach, które mają na celu poprawę wydolności organizmu oraz przyrost mięśni będzie zawierała wszystko, czego organizm potrzebuje we właściwych proporcjach. Dzięki niej można skupić się na treningach i nie myśleć o planowaniu posiłków i wygospodarowywaniu czasu na ich przyrządzanie.

Dodaj komentarz