wyrzezbiony mezczyzna

Metanabol, czyli 'metka’ w praktyce: efekty, dawkowanie i skutki uboczne

Praca nad sylwetką i rzeźbą jest dużym wyzwaniem. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób poszukuje dodatkowych środków, które mogłyby ich wspomóc w dążeniu do osiągnięcia optymalnych efektów. Często decydują się po sięgnięcie po jeden ze środków dopingujących, które mogą w tym pomóc. Jednym z takich specyfików jest metanabol. To środek, który cieszy się skrajnymi opiniami oraz budzi wiele kontrowersji. Czy słusznie? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat metanabolu, jego wpływu na organizm człowieka oraz ewentualnych efektach ubocznych. Jeśli jesteś osobą, która zastanawia się nad stosowaniem “metki’ koniecznie sprawdź, z czym może się to wiązać.

Metanabol – co to jest?

Metanabol to jeden z najbardziej popularnych środków dopingujących, o którym słyszał praktycznie każdy kulturysta. Niewiele osób wie jednak, że jest to specyfik, który został stworzony w całkowicie innych celach. Metanabol został opracowany przez lekarza o nazwisku John Ziegler, który poszukiwał środka, który mógłby pomóc osobom zmagającym się z zanikiem mięśni. Właściwości tego sterydu anabolicznego szybko dostrzegli jednak kulturyści i sportowcy, którzy chętnie wykorzystują je po dziś dzień, mimo iż metanabol znajduje się na liście zakazanych substancji dopingujących. Czym jednak jest?

Metanabol to syntetyczny steryd anaboliczny, który ma zdolność znacznego zwiększania masy mięśniowej i wytrzymałości organizmu. Głównym składnikiem aktywnym w Metanabolu jest metandrostenolon, czyli syntetyczna pochodna testosteronu. To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za jego działanie anaboliczne. Metandrostenolon działa poprzez zwiększenie retencji azotu w organizmie, co prowadzi do zwiększenia syntezy białek mięśniowych. Warto mieć jednak świadomość, że Metanabol jest środkiem, który powoduje także szereg skutków ubocznych i może być niebezpieczny dla życia a nawet zdrowia osób, które go stosują.

Metanabol (metka)

Metanabol – właściwości i wpływ na nasz organizm

Metanabol to środek, który wyróżnia się silnymi właściwościami anabolicznymi czyli wspiera rozwój masy mięśniowej. Jest to możliwe ze względu na zatrzymywanie azotu w organizmie, co przekłada się na wzrost białka całkowitego. Dodatkowo substancja ta może także pozytywnie wpływać na produkcję naturalnego hormonu wzrostu w organizmie, dzięki czemu przekłada się na szybszą regenerację tkanek oraz siłę i wytrzymałość mięśni. Ciekawą właściwością Metanabolu jest również fakt, że zwiększa on również odkładanie się wapnia do tkanki kostnej. To z kolei może wzmacniać szkielet oraz zapewniać szybszą regenerację w przypadku urazu.

  Anapolon (Oxymetholon) w praktyce: Rzeczywiste efekty, dawkowanie i skutki uboczne

Metanabol – efekty stosowania

Efekty stosowania Metanabolu są zarówno atrakcyjne dla kulturystów, jak i kontrowersyjne. Jednym z najbardziej pożądanych efektów jest szybki przyrost masy mięśniowej. Metanabol może pomóc osiągnąć te rezultaty znacznie szybciej niż w przypadku naturalnych treningów bez dodatkowego wspomagania organizmu.  Ponadto, środek ten  może poprawić wytrzymałość, co pozwala na intensywniejsze treningi, a także przyspieszyć proces regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Wpływa także na nasz apetyt zwiększając go przez co osoby, które stosują Metanabol są w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnych składników do rozbudowy masy mięśniowej. Musimy mieć jednak świadomość, że stosowanie Metanabolu często wiąże się z zatrzymywaniem wody w organizmie, co prowadzi do pozornego przyrostu masy, ale nie zawsze przekłada się to na trwały rozwój mięśni.

Metanabol – dawkowanie

Metanabol jest środkiem, który działa skutecznie i pozwala na zbudowanie masy mięśniowej. Jest jednak również związkiem wykazującym toksyczny wpływ na nasz organizm, w szczególności na wątrobę. Dlatego też osoby, które decydują się na jego przyjmowanie powinny mieć świadomość, jak ważne jest prawidłowe dawkowanie. Pozwala to bowiem zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i nieprzyjemnych dolegliwości. Kluczowe znaczenie ma długość cyklu. W przypadku Metanabolu nie powinna być ona dłuższa niż 8 tygodni. Osobom początkującym zaleca się nawet o połowę krótsze cykle. Przerwa pomiędzy kolejnymi cyklami powinna wynosić tyle samo czasu – a więc 4 tygodnie przyjmowania Metanabolu, 4 tygodnie przerwy. Jeśli zaś chodzi o dawki powinny być one ustalane indywidualnie jednakże zakłada się, że powinny one wynosić  15-20 mg dziennie w przypadku osób początkujących. Doświadczeni kulturyści dochodzą do dawek siągających nawet 50 mg na dobę, jest to jednak bardzo duże obciążenie dla organizmu.

Metanabol – potencjalne skutki uboczne

Metanabol zdecydowanie nie należy do grupy sterydów, które są stosunkowo bezpieczne i mogą być stosowane bez większych obaw czy konsultacji ze specjalistą. Lista potencjalnych skutków ubocznych, które może wywoływać ten środek jest bowiem naprawdę długa. Wśród tych, które pojawiają się najczęściej możemy wymienić schorzenia i dolegliwości takie jak:

  • bezsenność;
  • zmiany nastrojów;
  • problemy na tle psychicznym;
  • przyrost tkanki tłuszczowej;
  • nadciśnienie;
  • choroby serca;
  • uszkodzenie wątroby;
  • uszkodzenie nerek
  • ginekomastia;
  • problemy z trzustką;
  • osłabienie kości i stawów.
  Propionat testosteronu w praktyce: Od efektów do dawkowania i skutków ubocznych

Metanabol – działanie niepożądane

Osoby, które stosują Metanabol bardzo często uskarżają się na gwałtowne pogorszenie swojego samopoczucia i nastroju co jest spowodowane szeregiem skutków ubocznych i działań niepożądanych, które są związane z jego przyjmowaniem. Ryzyko ich występowania rośnie w przypadku stosowania wyższych dawek leku,  niemniej jednak nie możemy go wykluczyć nawet w przypadku, gdy dawki będą stosunkowo niskie. Wśród najczęstszych działań niepożądanych, które występują u osób stosujących Metanabol wymienić możemy:

  • spadek libido;
  • problemy z erekcją;
  • zmniejszenie ilości i jakości plemników;
  • brak chęci do ćwiczeń i brak energii;
  • apatię;
  • nadmierne wypadanie włosów;
  • ciągłe zmęczenie;
  • trądzik i zmiany skórne.

Warto dodać, że wiele osób zmaga się z tymi dolegliwościami również na długo po odstawieniu Metanabolu. Do jego przyjmowania warto więc podejść z najwyższą rozwagą  a najlepiej całkowicie z niego zrezygnować.

Metanabol – przeciwwskazania do stosowania

Jak widzimy Metanabol to środek, który bardzo obciąża organizm osoby, która go stosuje, dlatego też istnieje długa lista przeciwwskazań do jego przyjmowania. Znajdziemy na niej:

  • nadwrażliwość i alergię na preparat,
  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • młody lub podeszły wiek,
  • zaburzenia czynności mięśnia sercowego,
  • choroby wątroby,
  • choroby nerek,
  • rak sutka,
  • przerost gruczołu krokowego.

Metanabol nie powinien być również łączony z pewnymi substancjami oraz lekami, ponieważ mogą one nasilać jego negatywne skutki działania. Wśród nich wymienić możemy:

  • alkohol – podczas przyjmowania metanabolu obowiązuje nas absolutny zakaz picia,
  • leki przeciwzakrzepowe,
  • doustne leki na cukrzycę oraz insulinę.

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, z czym wiąże się odstawienie Metanabolu. Część osób zauważa u siebie nie tylko spadek osiągniętej masy ale również konsekwencje zablokowania wytwarzania naturalnego testosteronu. Dlatego też może być konieczne stosowanie preparatów, które go odblokują.

Metanabol – czy można go legalnie kupić?

Jak wspominaliśmy, początkowo Metanabol był lekiem stosowanym w medycynie. Badacze jednakże dość szybko odkryli, że ewentualne skutki uboczne jakie powodował przez swoją toksyczność przerastają ewentualne korzyści dla chorych. Środek ten został więc wykreślony z listy leków przez FDA i zabroniony do sprzedaży – zarówno w celach leczniczych, jak i dla kulturystów i sportowców. Większośc koncernów medycznych nie zjamuje się obecnie produkcją Metanabolu. Mimo to jednak w sieci możemy znaleźć strony, które oferują nam zakup tego leku. Jest on bowiem wytwarzany na czarnym rynku i sprowadzany np. z Rosji. Musimy mieć jednak świadomość, że decydując się na taki zakup nie tylko łamiemy prawo, ale również narażamy się na ryzyko oszustwa przez nieuczciwych sprzedawców. Co więcej, nawet jeśli produkt trafi do nas nadal stanowi on zagrożenie dla naszego zdrowia. Do ewentualnego zakupu Metanabolu warto więc podejść naprawdę z dużą rozwagą.

  Boldenon bez tajemnic: sprawdzamy efekty, dawkowanie i potencjalne skutki uboczne

Metanabol – jakie opinie można o nim znaleźć?

Z racji tego, że Metanabol jest tak popularny w kulturystycznych kręgach nie powinien dziwić nas fakt, że jest substancją, o której mówi się dużo i często. Jest to środek, który spotyka się ze skrajnymi opiniami pojawiającymi się na forach internetowych i grupach dla kulturystów. Wciąż zdarzają się osoby, które uważają, że jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie masy mięśniowej i stosują go w okresie robienia masy doceniając pozytywne aspekty jego działania. Coraz częściej jednak pojawiają się osoby świadome, które doskonale wiedzą jakie konsekwencje niesie za sobą stosowanie Metanabolu. Zgodnie wskazują one, że przyrosty często są pozorne i wynikają głównie z retencji wody w organizmie, zaś sam środek jest toksyczny, szkodliwy i może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Nie brakuje opinii, że zamiast Metanabolu o wiele lepiej jest zastosować inne środki, które nie będą stanowiły aż tak dużego obciążenia dla naszego organizmu.

Bibliografia:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3247268/
  • https://www.osti.gov/etdeweb/biblio/7294517
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2075740/

Dodaj komentarz