Enantan testosteronu

Enantan testosteronu – efekty, skutki uboczne i dawkowanie

Osoby, które decydują się na pracę nad swoją sylwetką i rozbudowę masy mięśniowej często poszukują środków, które mogłyby im pomóc osiągać lepsze efekty treningowe. Wśród najczęściej wymienianych na forach dla osób trenujących znaleźć możemy testosteron. Warto jednak wiedzieć, że może on być podawany w wielu różnych formach. Jedną z nich jest enantan testosteronu. Czym jest ten środek? Jaki ma wpływ na organizm człowieka? Czy jego stosowanie jest bezpieczne? Na te oraz inne pytania dotyczące enantanu testosteronu chcemy odpowiedzieć w naszym artykule.

Enantan testosteronu – co to jest?

Enantan testosteronu to popularny ester testosteronu, który znalazł szerokie zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w leczeniu niedoboru testosteronu u mężczyzn. Obecnie wykorzystywany jest także przez kulturystów oraz sportowców. Jest substancją, która działa jako nośnik testosteronu, wprowadzając go do organizmu w kontrolowany sposób. Enantan testosteronu to estr testosteronu, który po podaniu jest stopniowo uwalniany z miejsca podania i przekształca się w czysty testosteron, czyli hormon męski, który odpowiedzialny jest za wiele procesów biologicznych zachodzących w organizmie. Ma on wpływ na rozwój mięśni, libido czy gęstość kości.Enantan testosteronu jest przetwarzany w organizmie w procesie hydrolizy, czyli rozpadu estru. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to steryd, który charakteryzuje sie aromatyzacją, która prowadzi do konwertowanie go do estradiolu, co może przyczynić się do występowania skutków ubocznych. Jednocześnie jest to substancja, która znacznie podnosi poziom testosteronu ponad normę, dlatego też efekty jego stosowania są szybko zauważalne.

Enantan testosteronu – właściwości i wpływ na nasz organizm

Enantan testosteronu jest specyfikiem o przedłużonym działaniu, który wyzwala testosteron przez okres wynoszący około 2 tygodni. W tym czasie w organizmie podnosi się poziom testosteronu we krwi co powoduje szereg korzystnych z perspektywy osoby uprawiającej sport zmian. Przede wszystkim środek ten ma właściwości pozwalające na szybsze budowanie masy mięśniowej. Stanowi również wsparcie dla mięśni w okresie redukcji, jego stosowanie sprawia, że spalana jest wyłącznie tkanka tłuszczowa, nie ubywa nam natomiast masy mięśniowej. Enantan testosteronu może również pozytywnie wpłynąć na siłę mięśni oraz zwiększyć ich zdolność do regeneracji. Jednocześnie jednak enantan testosteronu symuluje podwyższony poziom tego hormonu co sprawia, że przestaje być on naturalnie wytwarzany przez organizm.

  Propionat testosteronu w praktyce: Od efektów do dawkowania i skutków ubocznych

Enantan testosteronu – efekty stosowania

Wśród najbardziej widocznych i jednocześnie najbardziej pożądanych efektów stosowania enantanu testosteronu wymienić możemy:

 • wzrost masy mięśniowej,
 • wzrost siły mięśni,
 • działanie antykataboliczne, czyli zapobieganiu rozpadowi mięśni w czasie redukcji lub intensywnych treningów,
 • zwiększenie sił witalnych,
 • wyższy poziom libido,
 • poprawę samopoczucia,
 • wspomaganie regeneracji organizmu po treningach.

Enantan testosteronu – dawkowanie

Prawidłowe dawkowanie enantanu testosteronu jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na skuteczność ale również bezpieczeństwo stosowania tego środka. Minimalna dawka enantanu testosteronu wynosi 250 mg. Taka ilość środka stosowana jest w przypadku pierwszych cykli. W przypadku osób początkujących stosuje się również dawki wynoszące 250-600mg. Osoby średniozaawansowane oraz amatorzy startujący w zawodach stosują najczęściej dawki od 600-1000 mg zaś zawodnicy zaawansowani oraz ci w najwyższych kategoriach wagowych mogą sięgać po dawki 1000-2500mg. Iniekcje przeprowadza się co 5-7 dni by uzyskać optymalne efekty. Warto jednak zaznaczyć, że dawkowanie jest kwestią indywidualną i powinno być dopasowane do danej osoby. Można to zrobić obserwując poziom testosteronu we krwi. Cykle stosowania enantanu testosteronu są stosunkowo długie i wynoszą nawet kilkanaście tygodni.

Enantan testosteronu – potencjalne skutki uboczne

Jak w przypadku każdego innego testosteronu podawanego w celach dopingowych, tak również i w tym przypadku osoby decydujące się na jego przyjmowanie muszą mieć świadomość ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Część z nich można zminimalizować poprzez podawanie suplementów diety lub dodatkowych środków, niemniej jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie wykluczyć ryzyka ich występowania. Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych wymienić możemy:

 • atrofię jąder: podczas przyjmowania enantanu testosteronu jądra przestają naturalnie produkować ten hormon, może więc dojść do ich zmniejszenia, przy odpowiednim odblokowaniu po skończonym cyklu sytuacja powinna wrócić do normy, choć niestety nie zawsze się tak dzieje;
 • ginekomastię: czyli powiększenie gruczołów sutkowych u mężczyzn;
 • nadmierne przetłuszczanie się skóry oraz pojawienie się trądziku: problem ten możemy zmniejszyć przyjmując preparaty z cynkiem, nie ma jednak gwarancji, że nie wystąpi;
 • przerost prostaty: stosowanie niskich dawek nie jest równoznaczne z jego wystąpieniem, jednak znacząco zwiększa ryzyko, zwłaszcza u mężczyzn, którzy stosują doping przez wiele lat;
 • zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego: długotrwałe lub nieodpowiednie przyjmowanie enantanu testosteronu znacząco zwiększa wystąpienie chorób takich jak miażdżyca czy zawału serca.
  Cypionat testosteronu - efekty, potencjalne skutki uboczne i dawkowanie

Enantan testosteronu – działanie niepożądane

Choć enantan testosteronu jest jedną z popularniejszych form dopingu nie da się ukryć, że osoby, które zdecydują się na jego stosowanie muszą liczyć się z występowaniem działań niepożądanych, które mogą być dość nieprzyjemne i dolegliwe. Ryzyko ich występowania możemy zmniejszyć poprzez stosowanie odpowiednich dawek oraz regularne monitorowanie poziomu testosteronu we krwi osoby przyjmującej środek. Niemniej jednak, nie da się ich całkowicie wykluczyć. Wśród najczęściej występujących działań niepożądanych wymienić możemy:

 • nadmierną potliwość,
 • wypadanie włosów,
 • agresję,
 • bóle głowy,
 • brak apetytu,
 • przyrost masy ciała,
 • problemy trawienne i bóle brzucha,
 • obrzęki,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • zaburzenia pracy układu hormonalnego, u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego,
 • zaburzenia snu,
 • łojotok i trądzik.

Jak widzimy lista działań niepożądanych jest naprawdę spora. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoby, które zdecydują się na przyjmowanie enantanu testosteronu mogą zmniejszyć ryzyko ich występowania dbając o odpowiednia dietę, unikając alkoholu oraz innych używek.

Enantan testosteronu – przeciwwskazania do stosowania

Podobnie jak inne syntetyczne hormony tak również enantan testosteronu jest środkiem, który nie powinien być stosowany przez wszystkich. Nad jego stosowaniem powinny w szczególności zastanowić się panie, ponieważ w przypadku kobiet może on doprowadzić do wielu trwałych skutków ubocznych takich jak zaburzenia cyklu miesiączkowego i niepłodność, obniżenie głosu a nawet zmiany anatomiczne np. zmniejszenie piersi czy wyostrzenie rysów twarzy. Nie zaleca się go również bardzo młodym mężczyznom przed ukończeniem 21 roku życia. Absolutnym przeciwskazaniem do stosowanie tego dopingu jest także ciąża i karmienie piersią.
W przypadku mężczyzn przeciwwskazaniami mogą być choroby serca oraz układu krążenia. Specyfik ten zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, dlatego też nie powinien być stosowany przez osoby, które są narażone na zachorowanie na raka lub przechodziły przez choroby nowotworowe. Nie zaleca się go również osobom niestabilnym emocjonalnie, które mają problemy z wybuchami agresji – enantan testosteronu może znacznie nasilić wystąpienie takich stanów.

  Masteron (Drostanolon): Kompletny przewodnik - efekty, dawkowanie, skutki uboczne

Enantan testosteronu – czy można go legalnie kupić?

Wiele osób, które chciałyby rozpocząć stosowanie enantanu testosteronu zastanawia się, czy jest to legalne. Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Środek ten nie jest bowiem substancją nielegalną i znaleźć możemy go w wielu polskich aptekach. Jest jednak specyfikiem przepisywanym przez lekarza i aby go nabyć potrzebujemy receptę. Jak można się domyślić, stosowanie go w celu poprawy sylwetki nie jest zastosowaniem leczniczym, otrzymanie recepty lekarskiej może więc być problematyczne. Dlatego też w sieci nie brakuje ofert sklepów online, które pozwalają nam go nabyć bez jej posiadania. Korzystanie z ich ofert jest jednak nie tylko niezgodne z prawem, ale również niebezpieczne – możemy zostać oszukani i nie otrzymać produktu, lub też otrzymać ampułki, co do których składu nie będziemy pewni. Warto więc zachować rozwagę i ostrożność.

Enantan testosteronu – jakie opinie można o nim znaleźć?

Ze względu na swoją popularność enantan testosteronu jest środkiem, o którym mówi się dużo na forach dla kulturystów oraz sportowców. Jakimi opiniami dzielą się użytkownicy? Jak możemy się domyślić zdania na temat tego środka są podzielone. Część osób docenia jego właściwości i chwali się efektami jakie udało im się osiągnąć stosując ten specyfik. Inne ostrzegają zaś przed niepożądanymi działaniami, które dały im się we znaki podczas cyklu. Wszyscy zgodnie twierdzą, że decyzja o przyjmowaniu enantanu testosteronu powinna być dokładnie przemyślana a osoba, która zdecyduje się na taki krok powinna dokładnie sprawdzić swój stan zdrowia oraz skonsultować się ze specjalistą w celu dobrania optymalnych dawek. W trakcie cyklu należy także monitorować poziom testosteronu we krwi osoby przyjmującej enantan testosteronu.

Bibliografia:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1440244099800073

https://journals.lww.com/nsca-jscr/Abstract/2007/05000/The_Effect_of_Short_Term_Use_of_Testosterone.11.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *