Oxandrolon – jak działa? Kompletny przewodnik po efektach, skutkach ubocznych i dawkowaniu

Hormony sterydowe od lat wykorzystywane są nie tylko w medycynie, ale również przez osoby trenujące siłowo lub kulturystów. O ile sterydy podawane w zastrzykach budzą wiele kontrowersji i niepokoju wśród osób aktywnych fizycznie, o tyle te przyjmowane w formie doustnej są dość popularne. Doskonałym przykładem takiego środka jest oxandrolon. Jest on przyjmowany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Czy jednak jego stosowanie jest legalne i bezpieczne? Czym właściwie jest oxandrolon? Czy warto go stosować? Postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania. 

Oxandrolon – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest oxandrolon. Mówiąc najprościej jest to syntetyczny hormon sterydowy podawany w formie doustnej. To syntetyczny steroid anaboliczny, który wywodzi się z dihydrotestosteronu. Pochodna ta została zmodyfikowany w taki sposób, aby mogła przetrwać proces przemiany metabolicznej w wątrobie, co pozwala na efektywne działanie oxandrolonu po podaniu doustnym.

Specyfik ten został wprowadzony na rynek ponad 50 lat temu. Jest lekiem, który stosowany był w przypadku osób zmagających się ze schorzeniami powodującymi rozpad lub zanik mięśni, u kobiet chorych na osteoporozę czy dzieci, które zmagały się z zaburzeniem wzrostu. Jego właściwości zostały jednak zauważone i docenione przez kulturystów i osoby uprawiające sporty siłowe. Zauważono bowiem, że jest to środek stosunkowo bezpieczny, który może pozytywnie wpłynąć na efektywność treningów. 

Oxandrolon

Oxandrolon – właściwości i wpływ na nasz organizm

Oxandrolon jest substancją, która może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm, zwłaszcza w kontekście budowy masy mięśniowej i sprawności. Wśród jego właściwości wymienić możemy:

  • nasilenie syntezy fosfokreatyny i przyspieszenie procesu odnowy adenozynotrifosforanu ATP w organizmie, jest to uniwersalny nośnik energii, który wykorzystywany jest przez organizm w trakcie krótkiego ale intensywnego wysiłku;
  • ochronę przed utratą masy mięśniowej;
  • efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej w okresach redukcji;
  • szybszą budowę tkanki mięśniowej spowodowaną pozytywnym wpływem na proces syntezy białek w organizmie.
  Winstrol (Stanozolol) - przewodnik po efektach, dawkowaniu i skutkach ubocznych

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przyrost masy mięśniowej nie jest tak szybki i duży jak w przypadku innych środków dopingujących, jednakże jego efekty utrzymują się również po zakończeniu cyklu przyjmowania leku co dla wielu osób jest bardzo istotną zaletą oxandrolonu.

Oxandrolon – efekty stosowania

Wśród efektów stosowania oxandrolonu możemy wymienić realny wzrost siły mięśni oraz wytrzymałości organizmu. Osoby, które stosują ten środek są w stanie ćwiczyć efektywniej i bardziej intensywnie. Środek ten przyczynia się również do rozbudowy masy mięśniowej oraz chroni mięśnie przed katabolizmem, czyli rozpadem wskutek intensywnego wysiłku. Dodatkowo oxandrolon ma pozytywny wpływ na kości, może przeciwdziałać osteoporozie. Kolejną zaletą tego leku jest przyspieszona utrata tkanki tłuszczowej w okresie redukcji. Wszystko to sprawia, że jest wykorzystywany w kulturystyce, sportach siłowych oraz tych, które wymagają krótkich okresów wzmożonego wysiłku (np. w sprincie).

Oxandrolon – dawkowanie

Prawidłowe stosowanie oxandrolonu pozwala uniknąć skutków ubocznych przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności działania leku. Dawkowanie powinno być ustalane indywidualnie przez specjalistę, który weźmie pod uwagę nasz wiek, płeć, stan zdrowia oraz efekty, które chcemy uzyskać przez stosowanie oxandrolonu. Niemniej jednak istnieją pewne normy, na których możemy się wzorować. W przypadku osób początkujących stosuje się najczęściej 20 mg preparatu dziennie. Zaawansowani mężczyźni biorący udział w zawodach sportowych i kulturystycznych decydują się na przyjmowanie dawek nie przekraczających 60 mg na dobę. W przypadku kobiet stosowane dawki są znacznie mniejsze i wynoszą od 10 do maksymalnie 20 mg na dobę. Co ważne, oxandrolon jest substancją, która nie zaburza osi HPTA, dlatego też nie wymaga stosowania odbloku. Cykl przyjmowania tego leku wynosi najczęściej od 4 do 8 tygodni. 

Oxandrolon – potencjalne skutki uboczne

Mimo iż oxandrolon zaliczany jest do bezpiecznych środków nie da się ukryć, że jest to substancja, która może powodować skutki uboczne. Jest to szczególnie widoczne w przypadku osób, które przekraczają zalecane dawki tego specyfiku. Niemniej jednak, ryzyko ich wystąpienia dotyczy wszystkich osób, które podejmują decyzję o stosowaniu oxandrolonu. Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych, które mogą mieć zarówno krótkotrwałe, jak i długofalowe występowanie wymienić możemy:

  • ginekomastię: czyli rozwój gruczołów sutkowych u mężczyzn;
  • zaburzenia hormonalne: wielu mężczyzn zmaga się z zakłóceniami naturalnej produkcji hormonów, zwłaszcza testosteronu, co może prowadzić do problemów z libido, dysfunkcji erekcji i zmniejszenia płodności;
  • schorzenia wątroby: steryd ten może obciążać wątrobę, długotrwałe stosowanie może prowadzić do uszkodzenia wątroby, co jest szczególnie ryzykowne dla jej zdrowia;
  • zwiększone ryzyko chorób serca i układu krążenia: oxandrolon może prowadzić do zaburzenia równowagi między HDL i LDL (a więc powodować niekorzystny stosunek “dobrego” do “złego” cholesterolu).
  Kardaryna - przewodnik po efektach, dawkowaniu i skutkach ubocznych

W tym miejscu warto nadmienić, że ryzyko wystąpienia skutków ubocznych można zminimalizować poprzez stosowanie się do prawidłowego dawkowania oxandrolonu, unikanie używek, dbaniu o prawidłową dietę oraz aktywność fizyczną.

Oxandrolon – działanie niepożądane

Choć oxandrolon nie jest substancją tak obciążającą jak inne formy syntetycznych hormonów nie da się ukryć, że u części osób występują nieprzyjemne objawy spowodowane przez niepożądane działanie tego specyfiku. Wśród dolegliwości, z jakimi zmagają się osoby stosujące oxandrolon wymienić możemy:

  • bóle głowy, 
  • bóle brzucha, nudności i wymioty, 
  • zmiany koloru skóry, 
  • nadmierne przetłuszczanie się skóry oraz trądzik, 
  • wypadanie włosów, 
  • bezsenność i uczucie niepokoju, 
  • zwiększoną agresję i napady złości, 
  • wahania nastroju. 

Mężczyźni stosujący oxandrolon zgłaszają również tkliwość lub obrzęk piersi, przedłużone i częste erekcje oraz uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu. Kobiety, które decydują się na przyjmowanie tego środka mogą zauważyć u siebie obniżenie tonu głosu oraz chrypkę, nadmierny wzrost włosów na twarzy i ciele oraz zaburzenia miesiączkowania. Częstym działaniem niepożądanym u kobiet jest również zatrzymywanie wody w organizmie, nadmierny przyrost wagi oraz obrzęki. Zdarza się także, że dochodzi do przerostu łechtaczki co może powodować ból w czasie codziennych aktywności.

Oxandrolon – przeciwwskazania do stosowania

Jak widzimy, przyjmowanie syntetycznych sterydów może wiązać się z obciążeniem organizmu. W związku z tym na krok taki powinny decydować się jedynie osoby zdrowe. Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania oxandrolonu, które warto znać i respektować. Przede wszystkim środek ten nie powinien być stosowany w przypadku osób, które zmagają się z chorobą nowotworową. Zabroniony jest on szczególnie w przypadku raka prostaty. Ze stosowania oxandrolonu powinny zrezygnować także osoby, które chorują na hiperkalcemię lub zmagają się ze schorzeniami wątroby. Unikać powinny go także kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią, ponieważ wpływ tego środka na dziecko nie został zbadany. Istnieje więc realne niebezpieczeństwo dla prawidłowego rozwoju dziecka, którego matka stosuje ten środek.

  Cypionat testosteronu - efekty, potencjalne skutki uboczne i dawkowanie

Oxandrolon – czy można go legalnie kupić?

Choć oxandrolon jest substancją wykorzystywaną w medycynie jest jednocześnie specyfikiem, który nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce. Co oznacza to w praktyce? Mówiąc najprościej, nie znajdziemy go w polskich aptekach. Osoby, które potrzebują tego środka ze względów medycznych mogą próbować zakupu za pomocą recept transgranicznych, jest to jednak dość skomplikowana i czasochłonna procedura. Jak więc wygląda sprawa suplementacji w przypadku kulturystów i sportowców? Niestety, najczęściej decydują się oni na zakupy online ze sklepów internetowych, które oferują sterydy anaboliczne. Warto mieć jednak świadomość, że zakup taki jest przekroczeniem prawa, co więcej nie mamy pewności, czy lek, który kupujemy jest naprawdę oxandrolonem.

Oxandrolon – jakie opinie można o nim znaleźć?

Podobnie jak w przypadku innych sterydów syntetycznych stosowanych w celach poprawy kondycji lub zbudowania masy mięśniowej, tak również w przypadku oxandrolonu możemy znaleźć liczne głosy na forach internetowych poświęconych aktywności fizycznej. Opinie użytkowników dotyczące tego hormonu są zróżnicowane – część osób docenia efekty, jakie udało im się osiągnąć dzięki stosowaniu tego środka i chętnie dzielą się efektami swojej metamorfozy. Pojawiają się także pozytywne opinie dotyczące formy przyjmowania tego hormonu – dla wielu osób forma doustna jest znacznie bardziej komfortowa niż przyjmowanie sterydów w formie zastrzyków. Nie da się jednak ukryć, że nie brakuje także głosów mówiących o efektach ubocznych i dolegliwościach, jakie zostały spowodowane przez oxandrolon. Podejmując decyzję o przyjmowaniu tego środka nie powinniśmy ich lekceważyć. 

Bibliografia

  • https://academic.oup.com/jcem/article/84/8/2705/2864236
  • https://link.springer.com/article/10.2165/00003495-200464070-00004
  • https://ascpt.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/cpt1973145862
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ajh.20532

Dodaj komentarz