umiesniony facet

Winstrol (Stanozolol) – przewodnik po efektach, dawkowaniu i skutkach ubocznych

O stosowaniu środków dopingujących przez kulturystów i osoby pracujące nad swoją sylwetką możemy mieć różne zdania. Rzeczywistość jest jednak taka, że środki te są dostępne i wykorzystywane. Kluczowe znaczenie ma więc wiedza na temat tego jak działają, w jaki sposób je stosować oraz z czym musimy się liczyć jeśli chodzi o ich przyjmowanie. Wśród substancji, z której korzysta grono osób pracujących nad wyrzeźbieniem swojej sylwetki wymienić możemy między innymi stanozol. Jest to substancja, która na siłowniach znacznie częściej określana jest jako winstrol. Co warto o niej wiedzieć? Jak wpływa na organizm? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Winstrol – co to jest?

Stanozolol, którego nazwa handlowa to Winstrol to substancja, która jest syntetycznym sterydem anaboliczno-androgennym. Jest on pochodną dihydrotestosteronu (DHT). Dostępny jest zarówno w formie tabletek, jak i zastrzyków. Jego unikalne właściwości sprawiły, że znalazł zastosowanie zarówno w świecie sportu, jak i medycynie.
Leczniczo stosowano go przede wszystkim w leczeniu różnego rodzaju obrzęków naczynioruchowych. Był również wykorzystywany w odbudowie masy ciała i tkanki mięśniowej u pacjentów, którzy przeszli operacje, choroby przewlekłe lub inne schorzenia prowadzące do utraty masy mięśniowej. Stosowano go również w leczeniu oparzeń, urazów, ponieważ ma pozytywny wpływ na szybszą regenerację tkanek.

Obecnie medycyna odchodzi od stosowania winstrolu, ze względu na możliwe działania niepożądane oraz toksyczny wpływ na wątrobę. Wciąż jednak powszechnie jest wykorzystywany w kulturystyce. Stanozolol stał się popularny ze względu na swoje właściwości zwiększania wytrzymałości, siły i redukowania wody z organizmu. Bardzo często wybierany jest przez sportowców podczas cykli redukcyjnych. Ponadto, Winstrol ma zdolność zwiększania produkcji czerwonych krwinek, co przekłada się na poprawę przepływu tlenu w organizmie, a więc również jego wytrzymałości i wydolności. Warto dodać, że Winstrol najczęściej łączy się z innymi środkami takimi jak deca durabolin czy testosteron.

Winstrol Stanozolol

Winstrol – właściwości i wpływ na nasz organizm

Winstrol to steryd anaboliczny, który ma wiele różnorodnych właściwości i może wpływać n nasz organizm zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Środek ten wpływa w sposób aktywny nie tylko na tkankę mięśniową ale również na struktury stawów, układ nerwowy czy skórę. W zależności od formy, w jakiej jest podawany wykazuje różny czas aktywnego działania. W przypadku tabletek mówimy o 6 do 8 godzin, w przypadku zastrzyków, czas ten może wynosić nawet 48 godzin. Co ważne, Winstrol jest środkiem o działaniu toksycznym, dlatego też aby zwiększyć bezpieczeństwo jego stosowania konieczne jest przyjmowanie środków osłonowych, szczególnie, jeśli przyjmujemy go w formie doustnej.

  Turanabol - jak działa? Efekty, skutki uboczne i zalecane dawkowanie

Jeśli mowa o wpływie na nasz organizm, Winstrol jest jednym ze środków nisko androgennych, co oznacza, że nie przyczynia się do gromadzenia wody w organizmie. Wprost przeciwnie, działa on jako środek diuretyczny, co pozwala na pozbycie się nadmiaru płynów z tkanek, a tym samym lepsze zarysowanie mięśni.
Kolejną zaletą Winstrolu, którą doceniają kulturyści jest jest jego zdolność do zwiększania wydolności fizycznej. Stanozolol wpływa na zwiększenie produkcji czerwonych krwinek, co przekłada się na lepsze zaopatrzenie organizmu w tlen podczas intensywnego wysiłku. Warto wspomnieć także o tym, że wpływa on na znaczny przyrost siły bez przybierania na wadze. Z tego powodu często wykorzystywany jest przez sportowców, którzy uprawiają dziedziny w których występują kategorie wagowe. Jako ciekawostkę warto dodać także, że przyjmowanie Winstrolu może pozytywnie wpłynąć na produkcję kolagenu, przez co często przyspiesza on regenerację urazów i kontuzji.

Winstrol – efekty stosowania

Wiemy już, w jaki sposób Winstrol wpływa na organizm osoby, która go stosuje. Przejdźmy więc do efektów przyjmowania tego środka. Wśród nich wymienić możemy:

  • Szybki przyrost siły: Stanozolol umożliwia poprawę wydolności i zdolności siłowej bez obciążania organizmu nadmierną masą ciała.
  • Wpływ na mięśnie i komórki nerwowe: Winstrol wpływa zarówno na mięśnie, jak i komórki nerwowe, co przekłada się na bardziej efektywną pracę mięśni. Ponadto, wspomaga on proces regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku, przyspieszając powrót do pełnej sprawności.
  • Przyrost suchej masy mięśniowej: Winstrol nie zatrzymuje wody w organizmie a nawet pomaga w jej wydaleniu, dzięki temu gwarantuje przyrost tkanki mięśniowej, która jest zwarta i “zbita”.
  • Ograniczenie reakcji katabolicznych: Stanozolol ogranicza reakcje kataboliczne w organizmie, czyli redukuje ryzyko rozkładania tkanki mięśniowej w okresie intensywnego treningu. Pełni więc rolę ochronną dla mięśni, szczególnie podczas okresów redukcji.
  • Podwyższenie retencji azotu: Winstrol znacząco zwiększa retencję azotu, co sprzyja procesom anabolicznym w organizmie.

Winstrol – dawkowanie

Ważnym aspektem stosowania Winstrolu jest jego odpowiednie dawkowanie. Powinno być ono uzależnione od wieku, masy ciała osoby, która go stosuje oraz efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. Dawkowanie jest również ściśle związane z tym, w jaki sposób przyjmujemy stanozolol. W przypadku tabletek zaleca się stosowanie:

  • w celach leczniczych: od 4 do 6 mg w dwóch/trzech równych dawkach;
  • w kulturystyce i sporcie: od 15 do nawet 100 mg w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć.
  Trenbolon: Kompletny przewodnik po efektach, dawkowaniu i skutkach ubocznych

Tabletki Winstrolu stosuje się codziennie. W przypadku zastrzyków mogą być one podawane co drugi dzień, choć wielu sportowców decyduje się na codzienne iniekcje. Okres przyjmowania sterydu powinien wynosić od 4 do 8 tygodni. Podejmując decyzję co do przyjmowania tego środka warto mieć na uwadze ewentualne skutki uboczne. Dlatego też warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który pomoże nam ustalić optymalne dla nas dawki oraz sposób przyjmowania sterydu.

Winstrol – potencjalne skutki uboczne

Stosowanie Winstrolu nie jest wolne od skutków ubocznych. Warto mieć tego świadomość, zanim zdecydujemy się na jego stosowanie. Osoby, które zdecydowały się na ten krok często zmagają się z dolegliwościami takimi jak bóle brzucha, trądzik, wypadanie włosów, bolesność stawów czy przerost prostaty. Panowie często narzekają również na częste, niekontrolowane erekcje, co bywa dość kłopotliwym a często również bolesnym problemem. Co więcej, Winstrol może również negatywnie wpływać na naszą psychikę powodując min. napady agresji. Nie jest również środkiem zalecanym kobietom, ponieważ, często powoduje u nich hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie. Warto zaznaczyć, że skutki uboczne nie muszą się pojawić, wiele osób przyjmuje Winstrol bez ich występowania. Niemniej jednak warto jest mieć ich świadomość.

Winstrol – działanie niepożądane

Mówiąc o działaniach niepożądanych Winstrolu nie sposób nie zauważyć, że są one związane z występującymi skutkami ubocznymi. Wśród nich wymienić możemy między innymi:

  • Problemy z wątrobą: Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, to wpływ stanozololu na wątrobę. Jest to bowiem substancja, która może obciążać ten narząd, prowadząc do uszkodzeń lub stanów zapalnych.
  • Negatywny wpływ na poziomy cholesterolu: Stanozolol może wpływać na poziomy cholesterolu we krwi. Zdarza się, że przyjmowanie Winstrolu prowadzi do obniżenia poziomu „dobrego” cholesterolu HDL i zwiększenia poziomu „złego” cholesterolu LDL. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca.
  • Działanie androgenne: Chociaż Winstrol jest stosunkowo łagodnym sterydem androgennym, może wciąż wywołać działania niepożądane. Mowa tu między innymi o nadmiernym przetłuszczaniu się skóry, trądziku, łysieniu oraz nadmiernym owłosieniu u kobiet.
  • Negatywny wpływ na układ nerwowy: Winstrol może wpływać na układ nerwowy, co może prowadzić obniżenia nastroju, stanów depresyjnych lub agresywnego zachowania.
  • Zatrzymywanie wody w organizmie: Choć Winstrol jest środkiem, który ma na celu usunięcie nadmiaru wody z organizmu zdarza się, że może wywoływać zatrzymanie płynów w stawach, co może prowadzić do dyskomfortu i bólu.
  Cypionat testosteronu - efekty, potencjalne skutki uboczne i dawkowanie

Winstrol – przeciwwskazania do stosowania

W związku z licznymi skutkami ubocznymi, z jakimi może wiązać się przyjmowanie Winstrolu istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania tego środka. Od jego zażywania powinny powstrzymać się osoby, które:

  • cierpią na schorzenia wątroby;
  • mają podwyższony poziom “złego cholesterolu’;
  • cierpią na choroby psychiczne;
  • chorują na chorobę niedokrwienną serca;
  • chorują na miażdżycę lub inne choroby układu krążenia;
  • zmagają się ze zbyt wysokim ciśnieniem.

Ponadto Winstrolu pod żadnym pozorem nie powinny stosować kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Winstrol – czy można go legalnie kupić?

Wiele osób, które pracują nad swoją sylwetką i rozważają przyjmowanie Winstrolu zastanawia się nad tym, czy można go legalnie kupić. Musimy mieć świadomość, że jest to substancja, która jest w Polsce legalna, lecz kontrolowana. Oznacza to, że możemy ją nabyć na receptę w aptece, jeśli takie będzie wskazanie lekarza. Istnieją co prawda sprzedawcy online, którzy nie wymagają od nas recepty, jednakże handel Winstrolem bez odpowiednich uprawnień jest nielegalny. Poza tym zakup środka poza apteką może narażać nas na produkt o niesprawdzonej jakości oraz składzie.

Winstrol – jakie opinie można o nim znaleźć?

Choć Winstrol jest jednym z bardzo popularnych środków w środowisku sportowym i kulturystycznym opinie na jego temat są podzielone. Wiele osób chwali sobie skuteczność jego przyjmowania i stwierdza, że znacząco pomógł im w pracy nad sylwetką. Środek doceniany jest przede wszystkim za wsparcie w budowie suchej masy mięśniowej oraz podkreślaniu rzeźby mięśni. Nie da się jednak ukryć, że Winstrol jest specyfikiem, który może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia i samopoczucia, dlatego też nie brakuje również opinii, które mówią o efektach ubocznych czy dolegliwościach. Pamiętać musimy także o tym, że decydując się na przyjmowanie Winstrolu powinniśmy mieć pewność co do składu preparatu.

Bibliografia:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5421162/
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0190962295902449
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2265.1984.tb00135.x
  • https://journals.physiology.org/doi/abs/10.1152/japplphysiol.00790.2010

Dodaj komentarz