Jeśli chodzi o doping stosowany w kulturystyce obecnie osoby, które chcą zdecydować się na stosowanie tego typu środków mogą wybierać spośród wielu różnych substancji o różnorodnym działaniu i wpływie na funkcjonowanie organizmu. Trenbolon jest jedną z tych, która jest niezwykle znana ze swoich spektakularnych efektów w budowie masy mięśniowej. Czy słusznie? Czym właściwie jest trenbolon, jakie może dawać efekty oraz czy jest bezpieczny dla zdrowia osób, które go stosują? Postanowiliśmy przyjrzeć się mu bliżej i rozwiać wszystkie wątpliwości związane z tym środkiem dopingującym.
Trenbolon – co to jest?
Trenbolon to organiczny związek chemiczny, który zyskał ogromną popularność wśród profesjonalnych sportowców i entuzjastów fitness. Jest jednym z najpotężniejszych i najbardziej skutecznych środków anabolicznych dostępnych na rynku. Trenbolon, będący pochodną nandrolonu, działa na organizm w sposób korzystny dla zwiększenia masy mięśniowej, siły i wytrzymałości. Substancja ta wykazuje bowiem silne działanie anaboliczne. Warto zaznaczyć, że środek ten był w hodowli bydła, ponieważ pozwalał na zbudowanie nawet kilkudziesięciu kilogramów czystego mięsa u tych zwierząt w zaledwie dwa miesiące. W latach 80. ubiegłego wieku potencjał trenbolonu dostrzegli ówcześni kulturyści, którzy chcieli wykorzystać go w budowie własnej masy mięśniowej. Wielu z nich udało się to. Niemniej jednak, ze względu na swoje skutki uboczne trenbolon nie jest obecnie ogólnie stosowanym środkiem, choć nie brakuje osób, które decydują się na jego wykorzystanie by osiągnąć wymarzone efekty pracy nad sylwetką.
Trenbolon – właściwości i wpływ na nasz organizm
Trenbolon jest substancją, która podaje się w formie domięśniowych zastrzyków. Dostępny jest w formie różnych substancji, wśród których wymienić możemy między innymi:
- trenbolone acetate,
- trenbolone hexahydrobenzylcarbonate,
- trenbolon enanthate.
Jedną z kluczowych właściwości trenbolonu jest jego zdolność do zwiększania masy mięśniowej. Działa jako silny środek anaboliczny, co oznacza, że sprzyja tworzeniu nowych komórek mięśniowych i zwiększeniu retencji azotu w mięśniach. Jego przyjmowanie prowadzi do szybszego wzrostu mięśni, zwiększenia siły i wytrzymałości. Właściwości anaboliczne trenbolonu wynikają z faktu, że jest on spowinowacony z receptorami androgenowymi i silnie się z nimi łączy. Z jednej strony daje to możliwość szybszej rozbudowy tkanki mięśniowej, z drugiej zaś wpływa na naturalne wydzielanie męskich hormonów płciowych, w związku z tym zazwyczaj osoby, które stosują trenbolon dodatkowo przyjmują również testosteron by uniknąć problemów związanych z niedoborem tego hormonu.
Mówiąc o właściwościach trenbolonu nie sposób nie wspomnieć również o redukcji tkanki tłuszczowej. Choć związek ten sam w sobie nie jest termogenikiem sprawia, że zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze zwiększa się, co nie tylko poprawia przyswajanie tych, które spożywamy poprzez mięśnie, ale również spalanie już istniejącej tkanki tłuszczowej. Kolejną właściwością trenbolonu, na którą warto zwrócić uwagę jest przyspieszenie regeneracji tkanek oraz wzmożona produkcja czerwonych krwinek.
Trenbolon – efekty stosowania
Efekty stosowania trenbolonu możemy podzielić na pożądane przez sportowców i kulturystów, oraz te, które zdecydowanie nie są tym, czego oczekujemy. Niemniej jednak odpowiedzialne przyjmowanie trenbolonu w odpowiednich dawkach może przyczynić się do:
- rozbudowy jakościowej, suchej masy mięśniowej;
- zwiększenia retencyjności azotu w tkance mięśniowej;
- wiązania się z receptorami glikokortykosteroidowymi a tym samym zmniejszenia działania kortyzolu (hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie bólu i stresu) na organizm;
- lepszego wykorzystywania składników odżywczych w budowie tkanki mięśniowej;
- mniejszego odkładania zapasów w postaci tkanki tłuszczowej;
- wzrost tempa syntezy protein.
Trenbolon – dawkowanie
Dawkowanie trenbolonu powinno być uzależnione od szeregu czynników. Wśród nich wymienić możemy wagę, wzrost, doświadczenie na siłowni, oczekiwany efekt czy ostatecznie dotychczasowe przyjmowanie środków anabolicznych. Nie bez wpływu pozostaje też forma, w jakiej zamierzamy przyjmować trenbolon. Niemniej jednak istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące dawkowania tego środka. Zakłada się, że minimalna dzienna dawka trenbolonu wynosi od 3 do 5 mg. Co ważne, aby uniknąć komplikacji oraz skutków ubocznych niezbędne jest także podawanie testosteronu jako środka równoważącego zatrzymywanie przez trenbolon jego naturalnego wydzielania. Trenbolon jest środkiem o dość długim oddziaływaniu, dlatego też iniekcje można powtarzać co 2-3 dni, niemniej jednak wiele osób, które go przyjmują decyduje się na codzienne zastrzyki by odnieść lepsze efekty.
Trenbolon – potencjalne skutki uboczne
O ewentualnym, pozytywnym wpływie trenbolonu na organizm powiedzieliśmy już sporo, na forach dla kulturystów również możemy znaleźć sporo głosów zachwalających przyjmowanie tej substancji. Jednakże osoby, które chcą się na to zdecydować powinny mieć świadomość występowania dość uciążliwych skutków ubocznych. Co więcej, o ile efekty pozytywne trenbolonu utrzymują się dopóki stosujemy ten specyfik, o tyle negatywne konsekwencje jego przyjmowania mogą utrzymywać się przez długi czas, nawet po jego odstawieniu.
Wśród najczęściej wymienianych skutków ubocznych znaleźć możemy znaczny wzrost agresji oraz częste jej napady. Androgeny mają bowiem wpływ na reakcje biochemiczne w naszym mózgu powodując wzrost poziomu substancji, które mają wpływ na agresywne zachowanie. W takim przypadku pomocne może okazać się sięgnięcie po wyciszające preparaty ziołowe, które nie zawsze jednak pozwalają na utrzymanie samokontroli.
Kolejnym skutkiem ubocznym są dysfunkcje seksualne. Jak wspominaliśmy stosowanie trenbolonu sprawia, że naturalne wydzielanie testosteronu przez organizm ulega zmniejszeniu co prowadzi do problemów z erekcją. Rozwiązaniem może być jednoczesne przyjmowanie testosteronu.
Wielu mężczyzn, którzy przyjmują trenbolon zmaga się także z ginekomastią czyli rozwojem gruczołów piersiowych. Zdarza się nawet, że u panów tych pojawia się laktacja, co jest nie tylko nieprzyjemne, ale również bardzo krępujące. Wynika to z faktu, że trenbolon wpływa negatywnie na poziom T3, czyli jednego z hormonów tarczycy co powoduje wzrost poziomu prolaktyny – żeńskiego hormonu odpowiedzialnego za wydzielanie mleka z gruczołów piersiowych. Z tego samego powodu osoby przyjmujące trenbolon mogą zmagać się ze schorzeniami tarczycy. Dodatkowo, steryd ten obciąża także nerki. Jak więc widać, decyzję o jego przyjmowaniu warto podejmować odpowiedzialnie.
Trenbolon – działanie niepożądane
Poza długofalowymi skutkami ubocznymi, które poruszyliśmy powyżej, trenbolon może nieść za sobą także różnorodne działania niepożądane, które pojawiają się nawet po kilkukrotnym zastosowaniu. Jednym z najczęściej występujących jest specyficzny kaszel, który pojawia się w momencie nieprawidłowego podania trenbolonu, kiedy to część środka trafia do żyły a następnie do płuc. Nie jest to jednak jedyny problem, z jakim możemy się zmierzyć. Działania niepożądane obejmują bowiem również:
- nadmierną potliwość, szczególnie w nocy;
- bezsenność;
- spadek wydolności aerobowej;
- trądzik;
- ból głowy;
- krwotoki z nosa;
- przetłuszczanie się skóry;
- wypadanie włosów;
- trądzik;
- zatrzymywanie wody w organizmie;
- mniejszą odporność;
- występowanie suchości w stawach i więzadłach.
Oczywiście, nie wszystkie działania niepożądane muszą się pojawić, zdarza się również tak, że praktycznie nie występują, niemniej jednak warto mieć ich świadomość zanim podejmiemy decyzję o stosowaniu trenbolonu.
Trenbolon – przeciwwskazania do stosowania
Jak widzimy, przyjmowanie trenbolonu może wiązać się z wieloma negatywnymi skutkami dla zdrowia. Dlatego też istnieje szereg przeciwwskazań, których absolutnie nie powinniśmy lekceważyć jeśli zależy nam na zdrowym rozbudowywaniu masy mięśniowej bez negatywnych konsekwencji. Wśród najważniejszych z nich wymienić możemy:
- problemy z układem sercowo-naczyniowym,
- wysokie ciśnienie krwi,
- choroby wątroby i leki przyjmowane na nie,
- okres ciąży oraz karmienia piersią.
Należy pamiętać, że trenbolon to środek stosowany głównie przez zaawansowanych sportowców, a jego niewłaściwe używanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych
Trenbolon – czy można go legalnie kupić?
Trenbolon jest substancją, którą wykorzystuje się w hodowli zwierząt oraz w celach klinicznych. Nie jest uznawany za legalny lek, który przepisywany jest na receptę, nie znajdziemy go więc w aptekach. Mimo to w sieci działają sprzedawcy, którzy oferują swoim klientom trenbolon w różnych formach. Warto jednak mieć świadomość, że handel takimi produktami jest niezgodny nie tylko z polskim prawem. Trenbolon jest bowiem środkiem dopingującym, który został zakazany w wielu krajach Europy oraz świata. Co więcej, na terenie Unii Europejskiej jest on nawet zakazany w hodowli zwierząt (z preparatu tego korzysta się obecnie jeszcze w USA).
Trenbolon – jakie opinie można o nim znaleźć?
Trenbolon to środek o wyjątkowo silnym działaniu anabolicznym co sprawia, że wciąż nie brakuje osób, które decydują się na jego stosowanie bez względu na zagrożenia jakie może to za sobą nieść. W sieci nie brakuje więc pozytywnych opinii dotyczących jego właściwości. Większość z nich napisana jest przez panów, którzy doceniają nie tylko przyrost jakościowej masy mięśniowej, ale również pozytywne skutki uboczne takie jak poprawa gęstości zarostu, większe libido czy wzrost atrakcyjności seksualnej. Warto jednak mieć świadomość, że w sieci nie brakuje także głosów, które mówią o negatywnych skutkach związanych z przyjmowaniem trenbolonu. Wielu mężczyzn jeszcze przez długi czas po zaprzestaniu przyjmowania tego środka zmaga się z dolegliwościami i problemami zdrowotnymi, których przyczyną było właśnie stosowanie trenbolonu. Dlatego też zalecamy ostrożność i rozsądne podejście do sprawy. W pogoni za idealnie wyrzeźbioną sylwetką może bowiem stracić wiele.
Bibliografia:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3288174/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21266670/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36992616/
- https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0363546503262202
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.