Propionat testosteronu w praktyce: Od efektów do dawkowania i skutków ubocznych

Wśród środków dopingujących stosowanych przez osoby pracujące nad swoją masą mięśniową testosteron odgrywa bardzo ważną rolę i daje widoczne efekty. Warto jednak mieć świadomość, że hormon ten występuje w wielu różnych formach syntetycznych, które możemy stosować. Każda z nich różni się nie tylko pożądanymi efektami działania ale również zagrożeniami, jakie niesie. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej każdej dostępnej opcji. W dzisiejszym artykule chcemy przybliżyć naszym czytelnikom propionat testosteronu. To jeden z estrów testosteronu, który może być stosowany nie tylko przez mężczyzn ale nawet przez kobiety. Niemniej jednak, aby stosować go świadomie warto mieć świadomość, z czym może się to wiązać. Z tego właśnie powodu odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące propionatu testosteronu.

Propionat testosteronu – co to jest?

Propionat testosteronu stanowi jeden z wielu rodzajów testosteronu, który jest hormonem płciowym męskim obecnym w organizmach zarówno mężczyzn, jak i kobiet, (choć w znacznie mniejszych ilościach w przypadku płci pięknej). Propionat testosteronu jest produktem syntetycznym, zalicza się do estrów opartych na roztworze olejowym. Wyróżnia go krótki okres półtrwania czyli czasu, kiedy testosteron uwalniany jest do organizmu. Wynosi on bowiem około 30 godzin. Z tego właśnie powodu propionat testosteronu nazywany jest krótkim testosteronem. Substancja ta wykorzystywana jest medycynie do leczenia niedoboru testosteronu u mężczyzn. Propionat testosteronu znalazł także zastosowanie w środowisku sportowym i kulturystycznym jako środek wspomagający wzrost masy mięśniowej i siły.

propionat testosteronu

Propionat testosteronu – właściwości i wpływ na nasz organizm

Propionat testosteronu jest substancją, która wykazuje działanie anaboliczne, a więc wpływające pozytywnie na przyrost masy mięśniowej. Jednocześnie jest jednym z najbardziej uniwersalnych form testosteronu. Osoby przyjmujące go nie zauważają więc tak dynamicznego przyrostu masy, jednakże nabyte w ten sposób mięśnie są twardsze i bardziej wyrzeźbione. Efektem przyjmowania propionatu jest zwiększona synteza białek, co idzie w parze również ze zwiększeniem siły mięśni. Kolejną właściwością, na którą warto zwrócić uwagę jest wpływ na ogólną wydolność organizmu, propionat podnosi poziom energii i redukuje uczucie zmęczenia. Dzięki temu osoby aktywne mogą ćwiczyć bardziej efektywnie.

  Masteron (Drostanolon): Kompletny przewodnik - efekty, dawkowanie, skutki uboczne

Propionat testosteronu – efekty stosowania

Propionat testosteronu to syntetyczna forma męskiego hormonu, która ma pozytywny wpływ na organizm. Wśród efektów stosowania tego środka wymienić możemy między innymi przyrost wysokiej jakości, suchej masy mięśniowej, zwiększenie siły mięśni oraz wytrzymałości i wydolności organizmu. Wielu mężczyzn docenia również to, że stosowanie testosteronu poprawia ich nastrój. Obserwują u siebie wzrost pewności siebie oraz ogólną poprawę samopoczucia. Propionat testosteronu może również pozytywnie wpłynąć na poziom energii. Osoby stosujące go zauważają, że są w stanie ćwiczyć dłużej i wydajniej, później zaczynają odczuwać zmęczenie. Jak widać, jest to więc jedna z form testosteronu, która może być pomocna dla osób ćwiczących siłowo, rzeźbiących swoją sylwetkę czy trenujących sporty wytrzymałościowe takie jak kolarstwo, lekkoatletyka czy trójbój.

Propionat testosteronu – dawkowanie

Wiele osób, które widzą pozytywne aspekty przyjmowania propionatu testosteronu w trakcie budowania sylwetki zastanawia się jak powinno wyglądać jego stosowanie. Jest to substancja, którą przyjmuje się w formie zastrzyków. Ze względu na krótki czas półtrwania iniekcje należy wykonywać maksymalnie co drugi dzień. Dawkowanie powinno być dopasowane do stopnia zaawansowania osoby, która chce go przyjmować. W przypadku osób początkujących zaleca się podawanie 50 mg co drugi dzień. Osoby, które są średnio zaawansowane i chcą szybko poczuć efekty działania testosteronu mogą przyjmować ok 100 mg propionatu testosteronu co drugi dzień. Zaawansowani sportowcy przyjmują 100-150 mg propionatu testosteronu każdego dnia. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinno przekraczać się dawki 1500 mg tygodniowo.

Propionat testosteronu – potencjalne skutki uboczne

Propionat testosteronu podobnie jak inne formy testosteronu poza pożądanymi właściwościami może również powodować szereg skutków ubocznych. Część z nich obecna jest w trakcie stosowania tego specyfiku, część może mieć wpływ na nasze zdrowie również po zaprzestaniu przyjmowania testosteronu. Wśród najczęściej wymienianych skutków ubocznych znajdują się:

 • uszkodzenia wątroby,
 • nadciśnienie,
 • zaburzenia pracy serca,
 • osłabienie odporności,
 • nadmierne przetłuszczanie się skóry oraz trądzik.
  Cypionat testosteronu - efekty, potencjalne skutki uboczne i dawkowanie

To jednak nie wszystko. przyjmowanie propionatu testosteronu może również powodować napady agresji. Kolejnym skutkiem ubocznym może być ginekomastia czyli przerost gruczołu sutkowego u mężczyzn. Dość często zdarza się także, że osoby stosujące ten preparat zmagają się z maskulinizacją, czyli nadmiernym owłosieniem na twarzy i innych częściach ciała przy jednoczesnym łysieniu skóry głowy. W rzadkich przypadkach stosowanie propionatu testosteronu może doprowadzić do niepłodności. Osoby stosujące propionat testosteronu są również narażone na powstawanie zrostów, będących skutkiem częstych iniekcji. Z tego powodu decyzję o przyjmowaniu tej formę testosteronu warto podjąć świadomie, wiedząc z jakimi konsekwencjami może się to wiązać.

Propionat testosteronu – działanie niepożądane

Jak wspominaliśmy, przyjmowanie propionatu testosteronu może wiązać się nie tylko z długofalowymi skutkami ubocznymi ale również działaniami niepożądanymi, które pojawiają się w trakcie przyjmowania tego środka. Wśród nich wymienić możemy:

 • agresję, spadki nastroju, uczucie niepokoju;
 • zaburzenia snu, bezsenność;
 • łojotok i trądzik;
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, bóle brzucha;
 • obrzęki będące wynikiem retencji wody,
 • wzrost ciśnienia krwi.

Wśród działań niepożądanych pojawia się również ryzyko zwiększenia poziomu szkodliwego testosteronu oraz przerostu prostaty. Część mężczyzn zmaga się także z łysieniem oraz ginekomastią, która powoduje bolesne i nieestetyczne zmiany związane ze wzrostem gruczołu sutkowego. Jak więc widać, zagrożeń związanych ze stosowaniem propionatu testosteronu jest naprawdę sporo. Kluczowe znaczenie ma więc nie przekraczanie dawek, które powinny być dopasowane indywidualnie w oparciu o badania poziomu testosteronu we krwi osoby przyjmującej propionat.

Propionat testosteronu – przeciwwskazania do stosowania

Jak możemy zauważyć na podstawie skutków ubocznych oraz działań niepożądanych propionat testosteronu jest środkiem, który ma wpływ na nasze zdrowie oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W związku z tym istnieje szereg przeciwwskazań do jego przyjmowania. Przede wszystkim na stosowanie propionatu testosteronu nie powinny decydować się osoby młode, przed ukończeniem 21 roku życia. Jest on także niebezpieczny dla zdrowia płodu w okresie ciąży. Również kobiety karmiące piersią nie powinny decydować się na stosowanie takiego dopingu. Wśród innych przeciwwskazań do stosowania tego środka wymienić możemy: choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie, choroby wątroby oraz nerek. Nie zaleca się go również panom, którzy zmagają się z przerostem gruczołu krokowego bądź impotencją. Przyjmowanie propionatu testosteronu może bowiem nasilać te stany chorobowe.

  Enantan testosteronu - efekty, skutki uboczne i dawkowanie

Propionat testosteronu – czy można go legalnie kupić?

Legalność dopingu jest kwestią, która budzi sporo kontrowersji. Część środków nie jest dostępna w legalnych źródłach. Jak wygląda to w przypadku propionatu testosteronu? Jest to środek, który jest stosowany w medycynie w przypadku mężczyzn, którzy mają obniżony poziom tego hormonu. Jest on wówczas przepisywany na receptę. Co jednak w przypadku gdy nie posiadamy takiej recepty? Wówczas propionat testosteronu możemy zakupić online. Istnieje wiele sklepów ze środkami dopingującymi, które oferują ten środek. Należy jednak pamiętać o ryzyku – możemy zostać oszukani lub też zakupić środek, który nie jest propionatem testosteronu. Kupowanie tego specyfiku nie jest więc nielegalne, niemniej jednak warto zachować rozwagę i decydować się na zakup jedynie z pewnego źródła lub apteki.

Propionat testosteronu – jakie opinie można o nim znaleźć?

Nie da się ukryć, że propionat testosteronu jest środkiem dość popularnym i często wykorzystywanym w kulturystyce oraz w sportach siłowych. Nic więc dziwnego, że na forach dla osób aktywnych pojawiają się liczne komentarze i opinie dotyczące jego stosowania. Co mówią? Zdania na temat propionatu są podzielone. Część mężczyzn jest bardzo zadowolona z tej formy dopingu i dumnie prezentują skutki jego stosowania oraz przemiany swojej sylwetki. Istnieje grono osób, które nie zmaga się z żadnymi skutkami ubocznymi i również ma dobre zdanie o stosowaniu propionatu. Nie brakuje jednak również głosów osób, które nie miały tego szczęścia i zmagają się z negatywnymi konsekwencjami stosowania tej formy testosteronu takimi jak trądzik, łysienie, impotencja czy napady agresji.

Bibliografia:

 • https://link.springer.com/article/10.1007/s11357-014-9742-0
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18513952/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18513952/

Dodaj komentarz