cypionat testosteronu

Cypionat testosteronu – efekty, potencjalne skutki uboczne i dawkowanie

Wśród osób trenujących siłowo lub pracujących nad rzeźbą swojej sylwetki stosowanie sterydów jest popularnym rozwiązaniem, pozwalającym na szybsze osiągnięcie zamierzonych efektów. Mimo szerokiej oferty anabolików testosteron wciąż pozostaje jednym z najczęściej stosowanych środków. Dostępny jest on w różnych formach. Jedną z  nich jest cypionat testosteronu. Środek ten cieszy się ogromną popularnością w USA. Czy jednak w naszym kraju jest podobnie? Czy jest to specyfik legalny i dostępny? Jakie efekty daje jego stosowanie? W naszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Cypionat testosteronu – co to jest?

Cypionat testosteronu to jeden z wielu syntetycznych estrów testosteronu, który powstaje na bazie olejowej. Jest to środek podawany w formie zastrzyków, który znalazł swoje zastosowanie w medycynie. Ze względu na długi okres półtrwania męski hormon, jakim jest testosteron uwalniany jest przez dłuższy czas, co sprawia, że nie ma konieczności dokonywania częstych iniekcji. Wykorzystane zostało to zarówno w terapii zastępczej u mężczyzn, którzy zmagają się z niedoborem testosteronu, jak i w sporcie. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych cypionat testosteronu był jednym z najczęściej wykorzystywanych przez kulturystów form dopingu.

Cypionat testosteronu – właściwości i wpływ na nasz organizm

Cypionat testosteronu będący syntetyczną formą tego hormonu ma duży wpływ na organizm osób, które decydują się na jego stosowanie. Wśród najbardziej widocznych i odczuwalnych właściwości wymienić możemy:

 • podniesienie poziomu testosteronu: u mężczyzn ma bardzo pozytywne efekty, wśród których wymienić możemy wzrost libido, zwiększenie masy mięśniowej, poprawę samopoczucia i wzrost energii;
 • wzrost masy mięśniowej: cypionat testosteronu działa anabolicznie wspierając syntezę białek i budowanie masy mięśniowej;
 • zwiększona produkcja czerwonych krwinek: stosowanie testosteronu w tej formie sprawia, że organizm wytwarza więcej czerwonych krwinek, przez co organizm może być lepiej dotleniony.
  Enantan testosteronu - efekty, skutki uboczne i dawkowanie

Cypionat testosteronu – efekty stosowania

Stosowanie cypionatu testosteronu może mieć pozytywny wpływ na organizm osób intensywnie trenujących i zajmujących się budową sylwetki. Stąd też duża popularność tego środka wśród kulturystów oraz osób uprawiających sporty siłowe. Przede wszystkim, środek ten pozwala na zwiększenie masy mięśniowej. Musimy mieć jednak świadomość, że często rozkłada się on nie tylko do testosteronu ale również do estrogenu co sprzyja retencji wody. Dlatego też masa mięśniowa zbudowana podczas przyjmowania cypionatu może nie być tak zbita i jakościowa jak w przypadku innych sterydów.
Drugim efektem stosowania tej formy testosteronu jest wzrost siły mięśni oraz energii, wiele osób jest w stanie wykonywać dłuższe i bardziej efektywne treningi. Dodatkowo odczuwają również poprawę samopoczucia. Efektem stosowania cypionatu testosteronu jest również lepszy transport tlenu w organizmie, który wynika ze wzmożonej produkcji czerwonych krwinek.

Cypionat testosteronu – dawkowanie

Odpowiednie dawkowanie cypionatu testosteronu ma ogromne znaczenie nie tylko dla osiągania pożądanych efektów, ale również dla uniknięcia ewentualnych skutków ubocznych. Dawka powinna być dopasowywana indywidualnie przez lekarza specjalistę, który weźmie pod uwagę naszą wagę, stan zdrowia oraz efekty, które chcemy osiągnąć. Niemniej jednak istnieją bardziej ogólne normy stosowania testosteronu w tej formie. Przede wszystkim warto przypomnieć, że jest to środek o długim czasie uwalniania. Testosteron utrzymuje się w organizmie nawet do 9 dni, dlatego też najczęściej stosuje się podawanie jednego zastrzyku w tygodniu. Jeśli zaś chodzi o dawki, należy dostosować je do poziomu zaawansowania osoby chcącej przyjmować środek.
W przypadku początkujących zaleca się dawkę wynoszącą 250 – 500 mg tygodniowo, osoby zaawansowane sięgają po dawki wynoszące od 500 do 1000 mg tygodniowo zaś zawodowi sportowcy przyjmują nawet 1500 mg cypionatu testosteronu.

Cypionat testosteronu – potencjalne skutki uboczne

Poza pozytywnym wpływem cypionatu testosteronu jego wpływ na organizm może być także obciążeniem. Szczególnie gdy nie zadbamy o stosowanie odpowiednich dawek. Jak każdy steryd może on wywołać liczne skutki uboczne, które bywają bardzo uciążliwe i nie zawsze mijają po zakończeniu stosowania cypionatu testosteronu. Wśród najczęściej występujących wymienić możemy:

 • ginekomastię, czyli rozwój gruczołów piersiowych u mężczyzn,
 • nadmierne przetłuszczanie się skóry oraz trądzik,
 • zaburzenia snu,
 • problemy z erekcją i niepłodność,
 • uszkodzenia wątroby,
 • przerost prostaty oraz ryzyko rozwoju nowotworu,
 • ból w klatce piersiowej,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia wzroku i mowy.
  Masteron (Drostanolon): Kompletny przewodnik - efekty, dawkowanie, skutki uboczne

Jak widzimy, lista negatywnych skutków stosowania cypionatu testosteronu jest więc naprawdę długa. Warto mieć to na uwadze rozważając stosowanie tej formy dopingu.

Cypionat testosteronu – działanie niepożądane

Negatywną konsekwencją stosowania cypionatu testosteronu mogą być nie tylko długotrwałe skutki uboczne, ale również działania niepożądane, które możemy odczuwać już w trakcie przyjmowania sterydu. Jednym z często występujących są napady agresji, uczucia niepokoju, złości oraz inne wahania nastroju. Występują również skutki takie jak zaburzenia erekcji, trądzik czy obrzęki spowodowane nadmierną retencją wody. Kolejnym działaniem niepożądanym, które może się pojawić są dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak bóle brzucha czy nudności. Zdarza się także, że mężczyźni stosujący cypionat testosteronu mają problemy z regularnym oddawaniem moczu. Kolejnym zagrożeniem płynącym ze stosowania tego środka jest jego wpływ na podwyższenie ciśnienia krwi, co grozi udarami, zawałem serca lub zaburzeniami pracy mięśnia sercowego.

Cypionat testosteronu – przeciwwskazania do stosowania

Podobnie jak w przypadku innych sterydów istnieją przeciwwskazania do stosowania cypionatu testosteronu. Dla części osób może być to nie tylko szkodliwe, ale wręcz niebezpieczne. Steryd ten nie jest przeznaczony dla osób, które zmagają się z chorobami serca i układu krążenia. Fakt, że zwiększa on ciśnienie krwi oraz wpływa na poziom “złego cholesterolu” sprawia, że może on zwiększać ryzyko zawału, udaru lub pogłębienia choroby, na którą cierpi dana osoba. Co więcej, może także negatywnie wpływać na działanie niektórych leków na choroby kardiologiczne. Po cypionat testosteronu nie powinni sięgać również mężczyźni, którzy mierzą się z przerostem prostaty lub nowotworami tego narządu. W tym przypadku ta forma testosteronu również może przyspieszyć rozwój choroby. Nie jest polecany także w przypadku osób, które zmagają się z chorobami nerek i wątroby. Nie powinny go również stosować kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ środek ten może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.

  Propionat testosteronu w praktyce: Od efektów do dawkowania i skutków ubocznych

Cypionat testosteronu – czy można go legalnie kupić?

Wiele osób, które rozważa stosowanie cypionatu testosteronu zastanawia się, czy jest to zgodne z prawem. Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Istnieją koncerny medyczne, które wytwarzają ten środek i jest on stosowany w medycynie w przypadku mężczyzn, którzy zmagają się ze zbyt niskim poziomem testosteronu. Lek ten jest jednak przepisywany na receptę a jego stosowanie powinno być podyktowane wskazaniami medycznymi i być kontrolowane przez lekarza. Mimo to, w sieci znajdziemy miejsca, w których możemy nabyć ten steryd anaboliczny bez recepty. Korzystanie z ich oferty nie wiąże się z konsekwencjami prawnymi, jednakże musimy mieć świadomość, że nie zawsze jest to dobrym pomysłem. W sieci nie brakuje bowiem oszustów, którzy nie wysyłają produktu lub też nie jest to cypionat testosteronu. Warto więc być wyczulonym i sprawdzać markę oraz producenta ampułek, które mamy zamiar zakupić.

Cypionat testosteronu – jakie opinie można o nim znaleźć?

Choć cypionat testosteronu jest popularny przede wszystkim w USA nie da się ukryć, że jest środkiem stosowanym również przez polskich sportowców oraz kulturystów. Mężczyźni, którzy decydują się na jego stosowanie często dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego sterydu. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakimi cieszy się on opiniami. Jak można się było domyślić, opinie te są różne. Spora część mężczyzn ocenia ten specyfik w sposób zdecydowanie pozytywny doceniając jego wpływ na rozwój masy mięśniowej. W postach dotyczących cypionatu możemy znaleźć liczne fotografie metamorfoz, które potwierdzają jego skuteczność. Warto jednak mieć świadomość, że nie brakuje także głosów wskazujących na uciążliwe skutki uboczne, z jakimi mierzą się osoby stosujące cypionat testosteronu. Zanim więc podejmiemy decyzję o stosowaniu tego środka warto dokładnie przemyśleć za i przeciw oraz zadbać o swoje zdrowie i upewnić się, że nie mamy przeciwwskazań do stosowania tego środka.

Bibliografia:

 • https://sciendo.com/article/10.5604/01.3001.0014.8308?tab=pdf-preview
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=Cypionat%20testosteronu&page=2
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27141449/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30772437/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23474392/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *