Osoby uprawiające kulturystykę, które chcą jak najszybciej osiągnąć oczekiwane efekty w budowie sylwetki często sięgają po środki dopingujące, które mają im ułatwić osiągnięcie teo celu. Jednym ze środków jest masteron, znany także jako drostanolon. Nie jest on tak popularny jak testosteron, choć bywa doceniany przez osoby długofalowo zajmujące się kulturystyką. Czym jednak jest? Jakie daje efekty? Czy jego stosowanie jest bezpieczne? Podobnie jak w przypadku innych środków dopingujących, w przypadku masteronu pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Wiedząc o tym, postanowiliśmy je rozwiać i przybliżyć najważniejsze właściwości tej substancji.
Masteron – co to jest?
Masteron to nazwa handlowa dla substancji czynnej znanej jako drostanolon propionian. Jest to pochodna DHT. 2alfa – metyldihydrosteronu. Masteron jest syntetycznym sterydem androgenno-anabolicznym. Powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku i stosowany był w leczeniu nowotworu piersi u kobiet. Jednakże, podobnie jak w przypadku wielu innych substancji leczniczych przykuł on uwagę sportowców, a w szczególności kulturystów, którzy dostrzegli, że jego właściwości mogą pomóc im w budowaniu idealnej sylwetki. Warto zauważyć, że masteron nie jest tak popularnym środkiem dopingującym jak chociażby Trenbolon i stosowany jest przede wszystkim przez zaawansowane osoby. Jednocześnie osoby zajmujące się sportem lub kulturystyką zawodowo zdecydowanie starają się go unikać, ponieważ jest jedną z substancji zakazanych przez Polską Agencję Dopingową POLANDA. Mimo to nie brakuje osób, które podejmują decyzję o przyjmowaniu tego środka. Masteron bardzo często łączony jest z innymi sterydami.
Masteron – właściwości i wpływ na nasz organizm
Środek ten posiada wiele właściwości, które uznawane są za korzystne, szczególnie przez kulturystów oraz osoby uprawiające sporty siłowe. Nie da się jednak ukryć, że istnieją również takie, które mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim masteron jest środkiem, który umożliwia szybszy przyrost suchej masy mięśniowej o doskonałej definicji. Pozwala więc na utwardzenie i podkreślenie mięśni. Dodatkowo stanowi wsparcie w okresie redukcji ułatwiając spalanie tkanki tłuszczowej jednocześnie chroniąc mięśnie przed katabolizmem. Wśród jest właściwości wymienić warto także wzrost siły mięśniowej. Mówiąc o tym syntetycznym sterydzie warto wspomnieć także o jego wykorzystywaniu w medycynie. Środek ten blokuje oddziaływanie receptorów estrogenowych co pozwala na wykorzystywanie go w leczeniu raka piersi. Warto mieć jednak również świadomość, że wśród jego właściwości znajduje się również wpływ na zwiększenie poziomu “złego” cholesterolu we krwi.
Masteron – efekty stosowania
Jeśli chodzi o pozytywne (z punktu widzenia sportowca lub kulturysty) efekty stosowania masteronu wśród najważniejszych z nich wymienić możemy:
- przyrost suchej, zbitej masy mięśniowej,
- redukcję tkanki tłuszczowej,
- ochronę przed katabolizmem mięśni w trakcie treningów,
- brak retencji wody w organizmie.
Musimy mieć jednak świadomość, że stosowanie masteronu może mieć także efekty uboczne, o których więcej przeczytasz poniżej. Zanim więc podejmiesz decyzję o stosowaniu tego środka dopingującego zachowaj rozwagę i sprawdź, czy nie posiadasz przeciwwskazań do jego stosowania.
Masteron – dawkowanie
Dawkowanie masteronu jest kwestią indywidualną i powinno być dopasowane do danej osoby oraz jej doświadczenia. Średnia dawka masteronu wynosi od 200 do 400 mg tygodniowo. Osoby, które nigdy wcześniej nie przyjmowały dopingu mogą zacząć od maksymalnej dawki wynoszącej 400 mg, która powinna być podzielona na dwie równe części po 200 mg. Podawane powinny być z kilku dniowym odstępem np. w poniedziałek i czwartek, wtorek i piątek. Co ważne, czas podawania masteronu powinien być równy przez cały cykl. Wiele osób sądzi, że w przypadku osób zaawansowanych dawka masteronu powinna być wyższa niż 400 mg jednak nie jest to prawdą. Stosowanie wyższych dawek mija się z celem, ponieważ steryd ten nie ma aż tak silnego działania anabolicznego jak np. testosteron. Jeśli chodzi o kobiety, zazwyczaj odradza im się stosowanie tego środka. Niemniej jednak, w przypadku pań, które i tak się na niego zdecyduje stosuje się dawki wynoszące nie więcej niż 50-100mg tygodniowo. Masteron najczęściej stosuje się w okresach przygotowawczych przed zawodami lub podczas redukcji. Cykl przyjmowania tego specyfiku nie powinien być dłuższy niż 4 tygodnie aby uniknąć występowania negatywnych skutków ubocznych.
Masteron – potencjalne skutki uboczne
Masteron jest środkiem, który wpływa na funkcjonowanie całego organizmu osoby, które zdecydowały się na jego stosowanie. Nie zawsze są one pozytywne. Stosowanie tego środka dopingującego może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby oraz nerek, ponieważ jak każdy syntetyczny steryd masteron rozkładając się wytwarza toksyczne substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia. Poza tym, przyjmowanie masteronu może wiązać się ze wzrostem złego cholesterolu a więc również ryzykiem zwiększenia zawału serca, miażdżycy oraz innych chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Potencjalnym skutkiem ubocznym u mężczyzn jest również impotencja oraz przerost prostaty. Kobiety, które zdecydują się na przyjmowanie tego dopingu narażają się na zaburzenia cyklu oraz trwałe zmiany takie jak zmniejszenie gruczołów piersiowych czy obniżenie głosu.
Masteron – działanie niepożądane
Stosowanie masteronu może działać negatywnie na zdrowie osoby, która go przyjmuje w aspekcie długofalowym, ale również powodować działania niepożądane, które odczuwamy bardzo szybko. W przypadku masteronu wśród najczęściej występujących działań niepożądanych możemy wymienić:
- impotencję,
- nadmierne owłosienie ciała,
- bóle brzucha,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet,
- ginekomastia u mężczyzn (występuje sporadycznie, jest sygnałem do przerwania stosowania masteronu),
- zaburzenia naturalnej produkcji testosteronu.
Masteron – przeciwwskazania do stosowania
Widząc jakie skutki uboczne może powodować stosowanie masteronu powinniśmy domyślić się, że liczba przeciwwskazań do jego stosowania jest naprawdę spora. Przede wszystkim nie zaleca się go kobietom, ponieważ może on zaburzać cykl, prowadzić do zaniku piersi czy przerostu łechtaczki. Mimo to istnieją panie, które decydują się na jego stosowanie. Absolutnie zabronione jest to jednak w czasie ciąży oraz karmienia piersią. Masteron może mieć bowiem bardzo szkodliwy wpływ zarówno na płód, jak i narodzone już dziecko.
Ponadto istnieje szereg przeciwwskazań zdrowotnych, które warto wziąć pod uwagę. Wśród nich wymienić możemy:
- choroby serca (lub ryzyko ich występowania) i układu naczyniowego,
- problemy z nadciśnieniem,
- schorzenia wątroby,
- problemy z nerkami,
- cukrzyca,
- choroby immunologiczne.
Przed podjęciem decyzji o przyjmowaniu masteronu warto więc wykonać komplet badań diagnostycznych by wykluczyć u siebie występowanie wymienionych schorzeń. Nawet wówczas jednak musimy liczyć się ze skutkami ubocznymi, które mogą się pojawić.
Masteron – czy można go legalnie kupić?
Wiele osób pracujących nad swoją rzeźbą zastanawia się nad stosowaniem masteronu mimo zagrażających im skutków ubocznych. Stąd też często pojawiające się pytanie, czy istnieje możliwość legalnego nabycia tego specyfiku. Odpowiedź jest prosta – niestety, nie jest to możliwe. Podobnie jak w przypadku innych syntetycznych sterydów anabolicznych jest środkiem, który nie jest dostępny legalnie w sprzedaży. Jest on wykorzystywany w medycynie oraz w celach laboratoryjnych. Mimo to w sieci nie brakuje ofert sklepów, które proponują jego kupno. Przeglądając je warto zachować ostrożność – oszustów nie brakuje a decydując się na zakup z internetu nie mamy pewności, co tak naprawdę zawierają ampułki sprzedawanego nam leku.
Masteron – jakie opinie można o nim znaleźć?
Masteron jest środkiem, o którym możemy znaleźć sporo zapytań i odpowiedzi na pytania na jego temat. Jakimi opiniami cieszy się ten środek? Jak możemy się domyślać, są one dość podzielone. Część osób zachwala jego pozytywny wpływ na budowanie sylwetki oraz rzeźby. Pojawiają się głosy o skuteczności oraz zdjęcia pokazujące przemianę sylwetkową. Nie brakuje jednak również osób, które mówią o skutkach ubocznych oraz działaniach niepożądanych, które wystąpiły w ich przypadku. Wiele osób powtarza również, że jest to środek dopingujący dla osób zaawansowanych, które będą brały go z rozwagą w okresie redukcji lub przygotowań. Podsumowując, warto pamiętać o tym, że sięganie po doping zawsze stanowi obciążenie dla organizmu, dlatego też decyzja powinna być dokładnie przemyślana.
Bibliografia:
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0039128X16000143
- https://www.mdpi.com/1420-3049/25/6/1436
- https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/1379270
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0014296477901931
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.