umiesniony mezczyzna

Ibutamoren (MK-677): Efekty, dawkowanie i potencjalne skutki uboczne

Kulturyści oraz osoby pracujące nad masą mięśniową i wyrzeźbieniem swojej sylwetki często sięgają po różnego rodzaju środki, które mają im to ułatwić. Nie zawsze są to jedynie suplementy diety. Środki dopingujące wciąż cieszą się bowiem dużym zainteresowaniem. Jednym z nich jest ibutamoren, znany również jako MK-677. Jest bowiem substancją, która w szybkim czasie może pomóc nam osiągnąć oczekiwane efekty. Czy jednak jest to substancja bezpieczna i legalna? W jaki sposób się ją stosuje i jaki może mieć to wpływ na organizm człowieka? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.

Ibutamoren (MK-677) – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest ibutamoren. Mówiąc najprościej jest to związek chemiczny, który działa poprzez stymulację receptora grelinowego, co prowadzi do zwiększonej produkcji hormonu wzrostu. Warto jednak zaznaczyć, że jest to związek niehormonalny, co oznacza, że nie wprowadza on obcych hormonów do organizmu, lecz jedynie wspomaga naturalne mechanizmy produkcji hormonu wzrostu. Jest to środek doustny, który charakteryzuje się działaniem anabolicznym oraz antykatabolicznym. Początkowo wykorzystywany był w medycynie do leczenia zaniku mięśni oraz jako wsparcie w leczeniu otyłości. Jego właściwości szybko zostały zauważone przez kulturystów oraz osoby zajmujące się fitnessem, które doceniły jego zalety i zaczęły uważać go za środek, który może stanowić dobrą alternatywę dla sterydów. Warto mieć jednak świadomość, że mamy do czynienia z substancją, nad którą wciąż trwają badania, dotyczące choćby długofalowego wpływu na organizm człowieka, dlatego też przyjmowanie tego środka obarczone jest pewnym ryzykiem i jest uważane za doping. 

Ibutamoren

Ibutamoren – właściwości i wpływ na nasz organizm

Ibutamoren jest bardzo interesującym związkiem, który działa na nasz organizm na wiele sposobów. Jak wspominaliśmy, jest to substancja, która przyczynia się do stymulacji receptora grelinowego. Powoduje to wspomaganie naturalnego produkowania hormonu wzrostu przez nasz organizm. Sam hormon wzrostu bierze zaś udział w wielu ważnych z punktu widzenia osób trenujących procesach. Wśród nich wymienić możemy:

  • wzrost tkanki mięśniowej oraz innych tkanek naszego organizmu, 
  • syntezę DNA, 
  • syntezę białek, 
  • podział komórek, 
  • gospodarowanie energią pochodzącą z cukrów, 
  Oxandrolon - jak działa? Kompletny przewodnik po efektach, skutkach ubocznych i dawkowaniu

Ibutamoren – efekty stosowania

Efekty stosowania ibutamorenu są bardzo różnorodne i większości pozytywne dla naszego organizmu. Osoby, które przyjmują ten środek zauważają, że znacznie łatwiej jest im zbudować masę mięśniową. Co więcej, środek ten może być przyjmowany zarówno w okresach masowych, jak i na redukcji. Kolejnym efektem stosowania, jaki możemy zaobserwować jest lepsza wydolność oraz większa siła mięśni. Poza działaniem anabolicznym ibutamoren chroni również przed katabolizmem, czyli rozpadem tkanki mięśniowej. Co więcej, sprzyja także regeneracji i sprawia, że drobne urazy czy kontuzje goją się szybciej. Dla wielu osób bardzo ważne jest również to, że specyfik ten ma pozytywny wpływ na jakość snu – wiele osób zauważa, że nie mają problemu z zaśnięciem i są bardziej wypoczęte. Kolejnym efektem stosowania tego środka jest pozytywny wpływ na stan kości, stawów oraz więzadeł. Ciekawostką jest również fakt, że ibutamoren może mieć także działanie odmładzające – zarówno pod względem wyglądu, ponieważ poprawia stan skóry, włosów i paznokci, jak i pod względem umysłowym. Wiele osób zauważa, że łatwiej jest im się skupić, uczyć nowych rzeczy czy zapamiętywać informacje. 

Ibutamoren – dawkowanie

Mówiąc o stosowaniu ibutamorenu nie możemy zapomnieć o tym, jak ważne jest odpowiednie dawkowanie tego środka. Powinno być ono dopasowane do naszej płci, wieku oraz efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. Ibutamoren, dzięki temu, że nie jest syntetyczną wersją hormonów płciowych może być stosowany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Cykle stosowania ibutamorenu są długie i mogą wynosić nawet kilka miesięcy. Specjaliści zalecają jednak wprowadzanie co najmniej dwu miesięcznych przerw między nimi. Ze względu na długi czas działania ibutamorenu możemy ograniczyć się do przyjmowania jednej tabletki dziennie. W zależności od naszego poziomu zaawansowania dawka może wynosić od 10 do 40 mg na dobę. Początkowo warto zacząć od mniejszych dawek by sprawdzić, jak nasz organizm reaguje na ten specyfik a następnie stopniowo je zwiększać. 

  Winstrol (Stanozolol) - przewodnik po efektach, dawkowaniu i skutkach ubocznych

Ibutamoren (MK-677) – potencjalne skutki uboczne

Wiele pozytywnego powiedzieliśmy o efektach stosowania ibutamorenu. Nie da się jednak ukryć, że podobnie jak w przypadku każdego innego leku nie jest on wolny od wad i może powodować skutki uboczne. Nie są one częste i tak uciążliwe i groźne jak w przypadku sterydów, niemniej jednak musimy liczyć się z ich pojawieniem. Wśród potencjalnych skutków ubocznych najczęściej wymienia się:

  • wzmożony apetyt, mogący utrudniać pracę nad wagą, 
  • zwiększoną retencję wody w organizmie, 
  • wzrost poziomu kortyzolu, który jest antagonistą testosteronu,
  • wzrost poziomu prolaktyny, który może powodować spadek libido lub impotencję u mężczyzn,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Ibutamoren – działanie niepożądane

Stosowanie ibutamorenu może mieć działania niepożądane, które bywają nieprzyjemne i uciążliwe dla osób zażywających ten środek. Wśród nich wymienia się przede wszystkim nadmierną senność oraz ospałość w trakcie dnia. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób, które pracują na wysokościach lub prowadzą pojazdy mechaniczne. Powinny więc one obserwować swój organizm i odpowiednio dostosować czas przyjmowania tabletek. 

Ponadto czasami zdarzają się nudności, bóle głowy czy zawroty. Są to jednak działania niepożądane, występujące niezwykle rzadko. Część osób zmaga się z obrzękami będącymi efektem nadmiernej retencji wody w organizmie. Możemy również zmagać się z pogorszeniem glikemii lub wystąpnieniem niewielkiej insulinoodporności. Dlatego też podczas stosowania ibutamorenu szczególnie ważne jest dbanie o prawidłową dietę.

Ibutamoren – przeciwwskazania do stosowania

Choć ibutamoren jest stosunkowo bezpiecznym środkiem i nie obciąża organizmu tak mocno jak przyjmowanie syntetycznych sterydów musimy mieć świadomość, że jest to specyfik, który nie jest całkowicie neutralny dla naszego organizmu. Dlatego też istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim nie zaleca się stosowania go w przypadku osób młodych. Nie powinien być zażywany przed ukończeniem 18 roku życia. Nie zaleca się stosowania do także w przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, ponieważ ibutamoren może negatywnie wpływać na zdrowie i rozwój dziecka. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania tego środka są schorzenia nerek oraz wątroby. 

Ibutamoren (MK-677) – czy można go legalnie kupić?

Wiele osób, które słyszy o właściwościach ibutamorenu i zastanawia się nad jego przyjmowaniem jest ciekawa czy jest to środek, który możemy zakupić legalnie. Jest to dość skomplikowana sprawa, ponieważ ibutamoren jest substancją, która wciąż poddawana jest badaniom. Uznaje się go za nielegalny środek dopingujący, za stosowanie którego możemy zostać wykluczeni z zawodów sportowych i kulturystycznych. Nie jest także substancją, którą możemy nabyć w aptece. Mimo to w sieci działa wiele sklepów internetowych, które oferują nam dostęp do tego leku. Decydując się na skorzystanie z ich ofert musimy mieć jednak świadomość, że istnieje ryzyko – możemy nie otrzymać przesyłki lub też zawierać będzie ona środek o innym składzie.  Dlatego też warto zachować rozwagę i uważnie sprawdzać sklepy oraz opinie, jakimi się cieszą. 

  Propionat testosteronu w praktyce: Od efektów do dawkowania i skutków ubocznych

Ibutamoren – jakie opinie można o nim znaleźć?

Osoby zajmujące się kulturystyką i fitnessem chętnie dzielą się informacjami dotyczącymi środków, które mogą okazać się pomocne w robieniu rzeźby. Pojawiają się one na stronach internetowych i forach. Wiele z nich dotyczy również ibutamorenu. Co mówią? W znacznej większości przypadków są pozytywne. Internauci doceniają efekty stosowania tego preparatu i chętnie chwalą się metamorfozami swojej sylwetki. Wiele osób wskazuje na to, że stosowanie ibutamorenu było nie tylko skuteczne, ale również nie wiązało się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Pojawiają się głosy mówiące, że jest to ciekawą alternatywą dla sterydów. Nie da się jednak ukryć, że nie wszystkie opinie dotyczące ibutamorenu są pozytywne. Wciąż nie brakuje głosów mówiących o tym, że nadal mamy do czynienia z dopingiem, a więc pewnym rodzajem “oszustwa” w budowaniu formy. Część osób wskazuje, że środek ten spowodował u nich skutki uboczne oraz nieprzyjemne dolegliwości. Nie brakuje również opinii, że nie jest to preparat, który nie ma żadnego wpływu na organizm i nie znane są jeszcze skutki stosowania go przez długi czas. Z tego właśnie powodu decyzję o przyjmowaniu ibutamorenu warto podejmować odpowiedzialnie.

Bibliografia:

  • https://ascpt.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1067/mcp.2001.116514
  • https://analyticalsciencejournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/rcm.9337
  • https://elvbio.com/what-is-ibutamoren-a-comprehensive-mk677-review/
  • https://academic.oup.com/smr/article-abstract/6/1/45/6830782

Dodaj komentarz