napakowany mezczyzna

Clomid w praktyce: odkrywamy efekty, dawkowanie i skutki uboczne

Wśród osób zajmujących się fitnessem oraz kulturystyką stosowanie różnego rodzaju środków wspomagających pracę nad formą i sylwetką jest niezwykle popularne. Poza suplementami diety sięgają one również po leki, które pierwotnie miały inne przeznaczenie. Doskonałym przykładem jest Clomid, który stosowany był w celu regulowania cyklu miesięcznego u kobiet. Czym jest ten specyfik? Jak działa na organizm kobiety a jak na mężczyzny? Czy jego stosowanie jest legalne i bezpieczne? To pytania, które zadaje sobie wiele osób. W naszym artykule postanowiliśmy na nie odpowiedzieć. Sprawdź czym charakteryzuje się ten środek oraz jakie daje efekty.

Clomid – co to jest?

Clomid to handlowa nazwa leku, którego substancją czynną jest klomifen. Klomifen jest syntetycznym związkiem chemicznym, który należy do grupy selektywnych modulatorów receptorów estrogenowych (SERM). Substancja ta ma zdolność oddziaływania na receptory estrogenowe w organizmie. Środek ten ma formę doustnych tabletek. W medycynie wykorzystywany jest w leczeniu kobiet, które doświadczają trudności z owulacją lub zmagają się z zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Działa poprzez zwiększenie poziomu FSH, co pobudza jajniki do rozwoju pęcherzyków jajnikowych i wydzielania jajeczka. Z czasem lek ten został zauważony przez sportowców i kulturystów, którzy stosowali doping. Clomid jest wykorzystywany przez mężczyzn w celu odblokowania produkcji endogennego testosteronu po okresie stosowania sterydów anabolicznych. Lek ten działa na jądra, pobudzając produkcję LH i FSH, co z kolei zwiększa produkcję testosteronu. W efekcie, Clomid pomaga przywrócić naturalną równowagę hormonalną po cyklu sterydów.

Clomid

Clomid – właściwości i wpływ na nasz organizm

Kluczowym składnikiem aktywnym tego preparatu jest klomifen, który posiada zdolność oddziaływania na receptory estrogenowe oraz ma wpływ na układ hormonalny. W przypadku kobiet, Clomid wykorzystywany jest jako lek stymulujący owulację. Jego działanie polega na zwiększeniu poziomu hormonów luteiny (LH) i folikulotropowego (FSH), co przekłada się na pobudzenie jajników do wydzielania jajeczka. W przypadku mężczyzn, Clomid znalazł zastosowanie w kulturystyce i sporcie siłowym, zwłaszcza po cyklach stosowania sterydów anabolicznych. Lek ten pobudza produkcję LH i FSH, co z kolei jest sygnałem dla jąder by rozpoczęły produkcję androgennego, naturalnego testosteronu. Produkt ten w przypadku mężczyzn blokuje receptory estrogenowe, dzięki czemu jest w stanie ochronić nas przed występowaniem cech kobiecych po stosowaniu sterydów, np. ginekomastią.

  Trenbolon: Kompletny przewodnik po efektach, dawkowaniu i skutkach ubocznych

Clomid – efekty stosowania

Clomid nie jest lekiem, który daje wymiernie widoczne efekty kulturystyczne, nie przyczynia się do rozwoju masy mięśniowej, choć może pozwolić nam na utrzymanie efektów po stosowaniu cyklów sterydowych. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn jest środkiem, który ma na celu przywrócenie równowagi hormonalnej. U mężczyzn pobudza produkcję naturalnego testosteronu, dzięki czemu organizm zaczyna działać prawidłowo, nie wykazuje cech kobiecych czy retencji wody. W przypadku pań stosowanie Clomidu może pomóc w uregulowaniu cyklu oraz wspomóc owulację.

Clomid – dawkowanie

W przypadku Clomidu bardzo ważne jest odpowiednie dawkowanie tego środka, które pozwala na utrzymanie wystarczającego poziomu hormonu w organizmie. Warto pamiętać, że okres półtrwania Clomidu wynosi około 5 dni. Dlatego też lek w cyklach stosuje się codzienne, stopniowo zwiększając jego dawkę. Cykle stosowania Clomidu są stosunkowo krótkie i wynoszą od 4 do 6 tygodni. Stosowanie zaczynamy od dawki wynoszącej 250 mg pierwszego dnia. Następnie, przez kolejne trzy dni stosuje się 100 mg. Kolejne trzy dni to dawka 50 mg, którą należy utrzymywać do końca kuracji. Są to dawki bezpieczne, które nie powinny stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Tabletki Clomidu dostępne są w dawkach 50 mg, dlatego też ich prawidłowe dawkowanie nie powinno nikomu sprawić trudności – zaczynamy od 5 tabletek, następnie przyjmujemy po 2 a później po jednej tabletce leku.

Clomid – potencjalne skutki uboczne

Każdy lek, a więc także Clomid poza pozytywnym działaniem na organizm niesie za sobą także ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. W przypadku tego środka są to:

  • u kobiet: zwiększone wydzielanie jajeczek w okresie owulacji powodujące zwiększenie ryzyka ciąży mnogiej,
  • nietypowe krwawienia,
  • bóle brzucha,
  • występowanie plam na skórze.

Warto również wspomnieć o zatruciu Clomidem wskutek przekroczenia dopuszczalnych dawek tego leku. W tej sytuacji nastąpić mogą problemy takie jak:

  • zaburzenia widzenia,
  • zmniejszenie ostrości widzenia,
  • uderzenia gorąca,
  Primobolan w pigułce: jak działa, jakie dawki stosować, efekty i potencjalne ryzyko

Jeśli takie objawy pojawią się w naszym przypadku warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalista, który podejmie odpowiednie kroki by im przeciwdziałać.

Clomid – działanie niepożądane

Clomid, choć jest stosunkowo bezpieczną substancją może powodować działania niepożądane, które mają formę bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Dzieje się tak szczególnie w przypadku gdy stosujemy duże dawki tego specyfiku. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one pojawić się również w przypadku prawidłowego stosowania. Wśród najczęściej występujących wymienić możemy:

  • powiększenie jajników u kobiet,
  • bóle brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • zaburzenia ostrości widzenia,
  • obfite miesiączki lub krwawienia w trakcie cyklu,
  • plamy na skórze i przebarwienia.

Warto zaznaczyć, że ryzyko występowania tych objawów jest zależne od wielkości dawki, którą przyjmujemy. Przy bezpiecznych ilościach leku występują one stosunkowo rzadko.

Clomid – przeciwwskazania do stosowania

Clomid, podobnie jak każdy inny lek dopuszczony do stosowania w medycynie ma przeciwwskazania do stosowania, które dotyczą zarówno osób stosujących go w celach leczniczych, jak i tych, które wykorzystują go w celach treningowych. Przede wszystkim nie powinien być stosowany przez kobiety w okresie ciąży lub karmienia piersią. Ponadto przeciwwskazaniem do jego zażywania jest alergia na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie powinien być także stosowany przez osoby, które zmagają się z chorobami wątroby lub nerek, ponieważ może dodatkowo obciążać te organy. Nie można go stosować także w przypadku wystąpienia nowotworów – szczególnie guzów jajników lub jąder. Przed rozpoczęciem stosowania clomidu warto więc dokładnie sprawdzić swój stan zdrowia i skonsultować się ze specjalistą. Równie ważne jest także nieprzekraczanie dawek tego specyfiku.

Clomid – czy można go legalnie kupić?

Clomid jest lekiem, który po dziś dzień wykorzystywany jest w medycynie, szczególnie w przypadku kobiet. Pomaga bowiem w uregulowaniu cyklu miesięcznego oraz leczenia niepłodności. Istnieją również badania, które pokazują, że ma on dobry wpływ również na męski układ hormonalny, szczególnie w przypadku gdy mamy do czynienia z przypadkami zbyt niskiego wydzielania się naturalnego testosteronu – niezależnie od tego, czy jest to spowodowane cyklem sterydowym czy fizjologicznymi zaburzeniami. Aby jednak zakupić legalnie Clomid musimy posiadać receptę lekarską. Osoby, które nie są w stanie jej otrzymać mogą oczywiście skorzystać z usług wielu sklepów internetowych, które oferują ten lek, Musimy jednak pamiętać, że jest to obarczone ryzykiem. Dlatego też podejmując decyzję o zakupie clomidu w sklepie internetowym warto zawsze upewnić się, że mamy do czynienia z podmiotem, który cieszy się dobrymi opiniami i oferuje leki o sprawdzonym składzie.

  Masteron (Drostanolon): Kompletny przewodnik - efekty, dawkowanie, skutki uboczne

Clomid – jakie opinie można o nim znaleźć?

Clomid jest jednym ze środków, o którym często możemy przeczytać na forach internetowych i blogach poświęconych kulturystyce. Uważany jest bowiem za bardzo skuteczny sposób na odblokowanie naturalnej produkcji testosteronu. Mężczyźni, którzy go stosowali niejednokrotnie podkreślają, że dzięki temu udało im się uniknąć nieprzyjemnej i uciążliwej ginekomastii, czyli rozwoju gruczołów sutkowych u panów. Ponadto, Clomid chwalony jest także za to, że dzięki niemu po zakończeniu cyklu udaje się utrzymać masę mięśniową zbudowaną podczas jego trwania. Nie brakuje jednak również głosów krytycznych, które wskazują na skutki uboczne stosowania tego preparatu. Część internautów opisuje swoje trudne doświadczenia z niepożądanym działaniem a nawet zatruciem będącym skutkiem przyjmowania clomidu w zbyt dużych dawkach. Jedno jest więc pewne – stosowanie tego środka wymaga rozwagi i ostrożności.

Bibliografia:

  • https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(15)00539-7/fulltext
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31499423/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36680549/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7059883/

Dodaj komentarz