mezczyzna w sportowych ubraniach

Strój treningowy – czyli jak ubrać się na trening?

W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną staje się coraz bardziej popularne. Wraz z tym wzrasta również zapotrzebowanie na właściwy strój treningowy, który zapewni nam odpowiedni komfort podczas ćwiczeń oraz chroni przed kontuzjami. Postarajmy się więc odpowiedzieć na pytanie, jak ubrać się na trening, aby czuć się wygodnie i bezpiecznie.

Dlaczego warto zadbać o odpowiedni strój treningowy?

Nieodpowiedni strój treningowy może wpłynąć na jakość treningu oraz nasze samopoczucie. Niewłaściwie dobrane ubranie może powodować otarcia, obcierania, a także przegrzanie lub przewianie organizmu. Odpowiedni strój natomiast pozwoli nam skupić się na treningu, poprawia nasze samopoczucie i podnosi efektywność ćwiczeń. Warto więc odwiedzić dobry sklep z odzieżą sportową, w którym znajdziemy szeroki wybór modnych, ale również wygodnych ubrań dopasowanych do naszej aktywności. 

Czego unikać w doborze stroju treningowego?

Dobór odpowiedniego stroju treningowego jest kluczowy dla jakości treningu oraz naszego samopoczucia. Warto wybierać modele wykonane z oddychających materiałów, dopasowane do naszej sylwetki oraz przeznaczone do rodzaju wykonywanych ćwiczeń.. Dlatego też wybierając sportowy ubiór unikajmy tradycyjnych naturalnych tkanin, choć wydają się być dobrym wyborem. Bawełniane ubrania, choć wygodne i miłe w dotyku, nie są najlepszym wyborem na trening. Mogą absorbować pot i wilgoć, co zwiększa ryzyko otarć oraz obcierania skóry. Jednocześnie lepiej wystrzegać się także ubrań, które wykonane z syntetyków, np. poliestru – mogą ograniczać oddychanie skóry, co zwiększa ryzyko przegrzania i odwodnienia organizmu. Złym pomysłem są także luźne ubrania, takie jak np. duże koszule czy szerokie spodnie, mogą przeszkadzać podczas ćwiczeń i niepotrzebnie ograniczać ruchy.

Co powinien zawierać strój treningowy?

Strój treningowy powinien być dopasowany do rodzaju naszej aktywności, płci oraz pory roku istnieją jednak podstawowe elementy, z którego powinien się składać.  

  • Funkcjonalny top/ dopasowana koszulk. Dobrze dobrany top zapewni nam odpowiednie wsparcie dla biustu oraz ochronę przed otarciami. Najlepiej wybierać modele z oddychających materiałów, które skutecznie odprowadzają wilgoć. Obecnie wiele osób stawia na odzież funkcyjną, która bardzo szybko wysycha i sprawia, że możemy czuć się świeżo i komfortowo.
  • Spodnie lub legginsy. Podczas treningu wygodne i elastyczne spodnie lub legginsy to absolutna konieczność. Powinny one zapewniać swobodę ruchów oraz dopasowanie do sylwetki.
  • Buty sportowe.Wybierając buty sportowe, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Dobrze dobrane buty zapewnią nam stabilność stawów, amortyzację oraz odpowiednią przyczepność do podłoża.
  Jakie buty dla różnych typów sylwetki?

Jakie dodatki mogą ułatwić trening?

Kompletując strój na trening nie sposób nie wspomnieć również o przydatnych dodatkach, które sprawią, że będziemy czuć się lepiej. Pierwszym z nich, szczególnie dla 

osób z długimi włosami są opaski na włosy. To nieodłączny element stroju treningowego. Dzięki nim włosy nie będą opadały nam na twarz, unikniemy również ryzyka ich pociągnięcia np. podczas ćwiczeń na maszynie. Kolejnym dodatkiem są rękawiczki treningowe – to świetny wybór dla osób, które chcą chronić dłonie przed otarciami oraz poprawić chwyt. Dodatkowo, mogą one zapobiec powstawaniu odcisków oraz pęcherzy.Pasek treningowy zaś to idealne rozwiązanie dla osób trenujących z ciężarami. Dzięki niemu można poprawić stabilizację kręgosłupa oraz skutecznie chronić go przed urazami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *