mezczyzna kulturysta

Anapolon (Oxymetholon) w praktyce: Rzeczywiste efekty, dawkowanie i skutki uboczne

Stosowanie syntetycznych hormonów jest praktyką od lat stosowaną w kulturystyce. Środki te, choć często uznawane są za niedopuszczalny doping pozwalają na osiągnięcie oczekiwanych efektów diety i treningów. Jednym z takich preparatów jest anapolon. Choć cieszy się sporym zainteresowaniem osób aktywnie trenujących jest również środkiem, który budzi wiele pytań i zastrzeżeń. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy przyjrzeć się mu nieco bliżej. Czym jest anapolon? Czy jego stosowanie jest bezpieczne i legalne? W jaki sposób może wpływać na organizm osoby, która go stosuje? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Anapolon – co to jest?

Anapolon to nazwa handlowa leku, którego główną substancją czynną jest oxymetholon. Jest to lek, który pojawił się na rynku w latach 60. ubiegłego wieku. Do dziś jest środkiem, który stosowany jest w leczeniu anemii, jednakże jego właściwości szybko zostały zauważone przez osoby zajmujące się uprawianiem sportów siłowych i sylwetkowych. Anapolon, a dokładniej jego substancja czynna jest syntetyczną odmianą hormonu testosteronu. To silny steryd anaboliczny, który stanowi pochodną DHT. Oksymetolon działa w organizmie poprzez stymulację produkcji czerwonych krwinek oraz zwiększenie retencji azotu. Przekłada się to na znaczący wzrost masy mięśniowej, a także poprawę wytrzymałości. Choć Anapolon jest środkiem, który możemy nabyć legalnie jest jednocześnie uznawany za niedozwoloną formę dopingu przez wiele organizacji sportowych. Osoby, które go stosują często są więc wyłączane z udziału w różnego rodzaju zawodach.

Anapolon

Anapolon – właściwości i wpływ na nasz organizm

Substancja czynna zawarta w Anapolonie czyli oksymetolon zwiększa ilość erytropoetyny w organizmie osoby przyjmującej środek. W związku z tym dochodzi do zwiększonej produkcji czerwonych krwinek co poprawia transport tlenu do komórek ciała. Lepiej dotlenione komórki mięśniowe mają lepsze warunki do rozwoju oraz regeneracji. Środek ten bardzo często wykorzystywany jest jako przedtreningówka, ponieważ pozwala osiągać satysfakcjonującą pompę mięśniową w trakcie treningu. Co ważne, Anapolon jest również środkiem, który zwiększa także retencję azotu w tkankach mięśni, co przekłada się na wzrost ich siły oraz wytrzymałość.

  Oxandrolon - jak działa? Kompletny przewodnik po efektach, skutkach ubocznych i dawkowaniu

Anapolon – efekty stosowania

Stosowanie Anapolonu może przynieść szereg efektów, które uznawane są za pozytywne przez osoby regularnie trenujące siłowo i sylwetkowo. Środek ten:

  • gwarantuje szybki przyrost masy ciała, choć warto zaznaczyć, że nie jest to wyłącznie sucha masa mięśniowa ze względu na retencję wody;
  • zwiększa produkcję czerwonych krwinek a co za tym idzie poprawia dotlenienie tkanek;
  • dzięki większej ilości tlenu komórki mięśni szybciej regenerują się, cechuje je także większa siła oraz wytrzymałość,
  • środek ten poprawia parametry treningowe i pozwala nam ćwiczyć bardziej efektywnie.

Warto mieć jednak świadomość, że efekty przyjmowania Anapolonu nie są wyłącznie pozytywne. stosowanie tego środka jest toksyczne dla wątroby, może wpływać na podniesienie poziomu złego cholesterolu oraz doprowadzić do występowania szeregu skutków ubocznych i dolegliwości. Dlatego też Anapolon powinien być przyjmowany wyłącznie ze wskazań lekarskich w dawkach, które są bezpieczne dla organizmu.

Anapolon – dawkowanie

W przypadku tak silnych sterydów androgennych jak Anapolon, właściwe dawkowanie jest niezwykle ważne nie tylko dla osiągnięcia odpowiednich efektów, ale również dla bezpieczeństwa osoby, która go przyjmuje. Cykl stosowania Anapolonu wynosi najczęściej od 6 do maksymalnie 10 tygodni, jednak uznaje się, że lepiej jest stosować go krócej. Anapolon przyjmujemy w formie doustnej każdego dnia o tej samej porze. Wiele osób łączy go z mlekiem aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Jeśli zaś chodzi o dawki Anapolonu zalecana dzienna dawka sięga 50-300 mg. Co ciekawe, najczęściej nie jest to jedyny środek stosowany w trakcie cyklu. Bywa łączony np. z trenbolonem.

Anapolon – potencjalne skutki uboczne

Przyjmowanie Anapolonu wiąże się z wieloma skutkami dla naszego organizmu, nie zawsze są one pozytywne. Musimy pamiętać, że lek ten ma działanie kancerogenne, dlatego też przy długim stosowaniu może przyczynić się do rozwoju nowotworów wątroby i nerek. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie. Anapolon może powodować czasową lub długotrwałą bezpłodność, działa toksycznie na wątrobę oraz znacznie podnosi ciśnienie krwi. Bywa przyczyną powstawania zakrzepów, zatorów, udarów mózgu oraz zawałów serca. Część osób po jego zastosowaniu zmaga się z uszkodzeniami nerek. Jest to również preparat, który blokuje naturalne wytwarzanie testosteronu – dlatego po cyklu jego stosowania konieczne jest jego odblokowanie.

  Kardaryna - przewodnik po efektach, dawkowaniu i skutkach ubocznych

Anapolon – działanie niepożądane

Choć właściwie stosowany Anapolon nie powinien stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia musimy pamiętać, że jest to środek, który może powodować uciążliwe działania niepożądane. Wśród najczęściej występujących wymienić możemy:

  • silne bóle głowy,
  • uderzenia gorąca,
  • wypadanie włosów,
  • nadmierne przetłuszczanie się skóry i trądzik,
  • ginekomastię,
  • ogólne złe samopoczucie.

Dlatego też, jeśli nie mamy medycznych wskazań do stosowania tego leku warto zastanowić się nad zasadnością jego przyjmowania. Może on bowiem negatywnie wpłynąć na nasz organizm i sprawić, że codzienne funkcjonowanie stanie się trudniejsze.

Anapolon – przeciwwskazania do stosowania

Anapolon jest środkiem o silnym działaniu, dlatego też trzeba mieć świadomość, że nie jest on przeznaczony do stosowania przez wszystkie osoby. Istnieje spora lista przeciwwskazań do jego przyjmowania. Przede wszystkim z jego stosowania powinny zrezygnować kobiety, ponieważ może mieć on negatywny wpływ na ich gospodarkę hormonalną i wiązać się z niechcianymi zmianami w wyglądzie, zaburzeniami cyklu a nawet niepłodnością. Anabolon nie jest także wskazany dla osób, które cierpią na choroby nerek i wątroby. Środek może dodatkowo je obciążać. Przeciwwskazaniem jest także wysoki poziom cholesterolu oraz przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Po Anapolon nie powinny sięgać także osoby cierpiące na choroby nowotworowe, w szczególności na raka prostaty. Nie jest zalecany również u osób z cukrzycą.

Anapolon – czy można go legalnie kupić?

Osoby, które zastanawiają się nad stosowaniem Anapolonu często są ciekawe tego, czy lek ten mogą kupić legalnie. Odpowiedź brzmi owszem. Jest to jeden z niewielu sterydów anabolicznych, które dopuszczone są do legalnego użytku medycznego. To środek wciąż stosowany w leczeniu anemii. Aby jednak móc go kupić legalnie musimy mieć receptę od lekarza. Podstawą jej otrzymania są oczywiście wskazania do stosowania tego leki. Dlatego też osoby, które chcą go przyjmować w celach dopingowych skazane są na korzystanie z usług sklepów internetowych oferujących sprzedaż tego specyfiku. Decydując się na taki krok warto upewnić się, że kupujemy preparat ze sprawdzonego źródła, które cieszy się dobrymi opiniami użytkowników.

  Ibutamoren (MK-677): Efekty, dawkowanie i potencjalne skutki uboczne

Anapolon – jakie opinie można o nim znaleźć?

Osoby, które trenują siłowo lub pracują nad swoją sylwetką często dzielą się swoimi opiniami na temat stosowania różnych środków. Nie inaczej jest w przypadku Anapolonu. Jego temat często poruszany jest na forach internetowych oraz blogach dla kulturystów. Co możemy o nim przeczytać? Spora część osób docenia skuteczność jego działania wykazując, że udało im się dzięki niemu w znacznym stopniu przemodelować swoją sylwetkę oraz zwiększyć muskulaturę. W sieci nie brakuje zdjęć metamorfoz sylwetkowych osób, które go stosowały. Jest środkiem, który cieszy się dość dobrą opinią, szczególnie u osób zaawansowanych. Nie da się jednak ukryć, że pojawiają się także negatywne opinie dotyczące skutków ubocznych oraz dużej retencji wody. Użytkownicy wskazują, że Anapolon nie buduje czystej, suchej masy mięśniowej i konieczna jest późniejsza praca nad definicją mięśni. Mimo to jest środkiem często polecanym. Warto jednak mieć świadomość zagrożeń, jakie płyną z jego stosowania i podchodzić do niego z dużą rezerwą. Pamiętajmy, że doping to droga na skróty, która może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Bibliografia:

  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0039128X9290100N
  • https://journals.co.za/doi/pdf/10.10520/AJA20785135_32479
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0039128X19301205

Dodaj komentarz