Atlas do ćwiczeń to jedno z najczęściej spotykanych urządzeń na siłowniach oraz w klubach fitness. O jego sukcesie przeważa przede wszystkim niewielka ilość miejsca, jaką zajmuje oraz niezwykła funkcjonalność. Z jego pomocą można wykonać wiele ćwiczeń, które wpływają na większość grup mięśniowych. Zanim jednak zdecydujemy się rozpocząć ćwiczenia na atlasie, warto dowiedzieć się, jak je wykonywać, aby przyniosły oczekiwany efekt. Tę informację znajdziemy w atlasie ćwiczeń! Czym jest atlas ćwiczeń?
Atlas ćwiczeń – co to takiego?
Atlas ćwiczeń to zbiór ćwiczeń, które pomogą każdemu w odpowiednim doborze ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe. Bez względu na to, czy zainteresowany pracuje nad rozwojem swojej muskulatury, poprawą ogólnej sprawności fizycznej czy rzeźbą. Atlas ćwiczeń to doskonałe inspiracje na plan treningowy. Co ważne, zestawione są tutaj nie tylko ćwiczenia dla początkujących, ale także dla zaawansowanych. Zbiór ćwiczeń jest bowiem skierowany zarówno do osób, które ćwiczą już od dłuższego czasu i chcą rozwijać swoją pasję, ucząc się nowych ćwiczeń, jak i do osób początkujących, które nie wiedzą od czego zacząć swoją przygodę z siłownią.
Do jakich celów warto wybrać atlas ćwiczeń?
Ćwiczenia, które znajdują się w atlasie ćwiczeń będą odpowiednie do każdego celu, jaki ustawimy do osiągnięcia. Znajdziemy tu pomysły na plan treningowy ukierunkowany na:
- siłę,
- masę,
- rzeźbę.
Co ważne, atlas ćwiczeń nie określa maksymalnej wagi użytkownika. Jeżeli zatem jesteś osobą, która wzięła się za pierwsze intensywne ćwiczenia ze względu na nadprogramowe kilogramy, również Ty znajdziesz wśród ćwiczeń propozycje idealne dla siebie.
Grupy mięśniowe, na które znajdziemy ćwiczenia w atlasie ćwiczeń to:
- czworogłowe uda,
- klatka piersiowa,
- dwugłowe uda i pośladki,
- plecy,
- barki,
- brzuch
- triceps,
- biceps,
- łydki.
Nie brakuje tu także ćwiczeń rozciągających oraz wskazówek dotyczących rolowania.
Jakie ćwiczenia najczęściej wybierają kobiety?
Wśród kobiet najczęściej wybieraną kategorią ćwiczeń są ćwiczenia na mięśnie dwugłowe uda oraz pośladki, a także ćwiczenia na mięśnie brzucha. To właśnie o te partia ciała kobiety dbają najbardziej. Przykładowe ćwiczenia można znaleźć w internetowym atlasie ćwiczeń, który kupisz m.in. na: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen.
Mięśnie pośladkowe to bezsprzecznie najsilniejsze mięśnie w organizmie. To właśnie one decydują o kształcie pośladków, dlatego wiele kobiet decyduje się na rozpoczęcie pracy nad nimi. Co ważne, mięsień pośladkowy wielki odpowiada za wyprost w obrębie biodra, a mięśnie pośladkowe średnie i małe za obrót uda. Najbardziej polecanymi ćwiczeniami na tę część ciała są:
- unoszenie nogi w klęku podpartym z gumą,
- unoszenie bioder w górę,
- odwodzenie nogi w pozycji side plank.
Brzuch to drugi najważniejszy obszar, jaki trenują kobiety. Każda pragnie, aby był on płaski i wyrzeźbiony. Najczęściej wybierane ćwiczenia w tym przypadku to:
- nożyce nogami,
- przyciąganie ręki do przeciwnej nogi,
- deska.
Wszystkie wymienione ćwiczenia można wykonywać w domu.
Co trenują mężczyźni?
Mężczyźni, tak jak i kobiety, bardzo chętnie trenują brzuch. Częścią ciała, która u nich przoduje jest jednak klatka piersiowa, barki oraz plecy. W celu wyćwiczenia tych partii ciała najczęściej wybierane ćwiczenia to:
- pompki podwieszane,
- szrugsy z hantlami,
- z-press.
Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć swoją przygodę z redukcją masy mięśniowej czy też przyrostem masy i zbudowaniem rzeźby, atlas ćwiczeń to doskonała wskazówka dla Ciebie. Jest to też doskonały zbiór ćwiczeń dla osób zaawansowanych, które chcą urozmaicić swoje treningi.
Dokładnie tak, jak jest napisane powyżej, atlas do ćwiczeń mimo swoich niewielkich gabarytów, zajmuje bardzo niewiele miejsca.
Jestem trenerem personalnym i dietetykiem z Warszawy i jeśli tylko podopieczni pytają się, co mogliby kupić do swojego domu, mając czasami niewiele miejsca, to zawsze polecam im atlas do ćwiczeń. Często atlasy są tak rozbudowane, że wokół niego jest dosłownie wszystko to, co potrzebne jest na każdą partię mięśniową. Nawet cenowo korzystniej wychodzi jakbyśmy mieli kupować każdy sprzęt z osobna.