umiesniony mezczyzna

Clenbuterol – efekty, skutki uboczne i dawkowanie

Osoby, które pracują nad utratą wagi oraz wyrzeźbieniem swojej sylwetki często sięgają po różnego rodzaju środki, które mają im w tym pomóc. Bardzo często są to tzw. “spalacze tłuszczu”, które pozwalają zrzucić zbędne kilogramy bez utraty masy mięśniowej. Jednym z takich środków jest clenbuterol, który znalazł zastosowanie w kulturystyce. Warto jednak mieć świadomość, że jest to specyfik, który może zagrażać naszemu zdrowiu. Dlatego też przygotowaliśmy kompleksowy artykuł, w którym znajdziesz wszystkie istotne informacje na temat clenbuterolu oraz efektów jego działania – zarówno tych pożądanych, jak i ubocznych. 

Clenbuterol – co to jest?

Clenbuterol to związek chemiczny, który od lat wzbudza duże zainteresowanie wśród osób związanych z fitnessem i kulturystyką. Kluczowym składnikiem Clenbuterolu jest beta-2-adrenergiczny agonista, który wpływa na receptory beta-2-adrenergiczne w organizmie. To z kolei przekłada się na szereg efektów, które przyciągają uwagę osób dążących do osiągnięcia doskonałej sylwetki. Początkowo lek ten był stosowany w medycynie jako środek w leczeniu astmy oskrzelowej. Ze względu na swoje skutki uboczne został jednak wycofany. Nie przeszkadza to jednak osobom intensywnie trenującym, które wciąż decydują się na ten rodzaj dopingu. Działanie clenbuterolu można porównać do efedryny, jest on jednak specyfikiem, który działa szybciej. Jego efekty są prawie natychmiastowe. 

Clenbuterol

Clenbuterol – właściwości i wpływ na nasz organizm

Clenbuterol jest środkiem, który wpływa na organizm człowieka na wielu różnych płaszczyznach. Przede wszystkim znany jest ze swojego działania rozszerzającego oskrzela, co przyczynia się do poprawy wydolności płuc i usprawnia oddychanie. Środek ten jest także silnym termogenikiem, przez co poprawia spalanie tkanki tłuszczowej. Do jego właściwości możemy zaliczyć również zmniejszanie napięcia mięśni gładkich. Przyczynia się także do wzrostu ciśnienia krwi a co za tym idzie podwyższa poziom glukozy w organizmie. Kulturyści doceniają go również za fakt, że clenbuterol chroni mięśnie przed katabolizmem w czasie redukcji. Jest także środkiem, który przyspiesza metabolizm. 

  Enantan testosteronu - efekty, skutki uboczne i dawkowanie

Clenbuterol – efekty stosowania

Stosowanie clenbuterolu przynosi szybkie, wręcz natychmiastowe efekty w postaci rozszerzenia oskrzeli. Dzięki temu organizm jest lepiej dotleniony a co za tym idzie staje się bardziej wydolny podczas treningów. Wśród innych efektów stosowania clenbuterolu wymienić możemy:

  • przyspieszenie tempa przemiany materii, 
  • efektywne spalanie tkanki tłuszczowej, 
  • zwiększenie aktywności amin katecholowych, jak adrenalina i dopamina,
  • wzrost ciśnienia krwi.

Są to efekty bardzo pożądane przez osoby, które pracują nad utratą wagi, chcą zwiększyć wytrzymałość swojego organizmu lub zależy im na tym, by organizm lepiej radził sobie podczas wzmożonego wysiłku. Warto jednak mieć świadomość, że efekty stosowania clenbuterolu są nie tylko pozytywne. Środek ten, zwłaszcza stosowany w nadmiarze może spowodować wiele skutków ubocznych.

Clenbuterol – dawkowanie

Clenbuterol nie jest środkiem dostępnym w naszym kraju w sposób legalny. Trudno więc mówić o jakimkolwiek medycznym dawkowaniu tego preparatu. Nie da się jednak ukryć, że wciąż jest on wykorzystywany jako “chemiczna liposukcja” oraz w branży kulturystycznej gdzie służy podkreślaniu rzeźby sylwetki. Clenbuterol stosowany w ten sposób najczęściej ma formę tabletek przyjmowanych doustnie. Cykl stosowania clenu jest dość krótki, ponieważ organizm szybko przyzwyczaja się do jego stosowania. Najczęściej wynosi on od 3 do 4 tygodni, w trakcie których podaje się rosnące dawki leku. W przypadku kobiet najczęściej podaje się od 1 do 4 tabletek na dobę, mężczyźni stosują od 5 do 6 tabletek. Minimalne dawki clenbuterolu podawane na początku cyklu to 20 mg. Z czasem zwiększa się je do 100-120 mg, choć w przypadku zaawansowanych kulturystów często dochodzi się nawet do dawek rzędu 160 mg. Część osób po zakończeniu cyklu z clenbuterolem przyjmuje efedrynę by utrzymać efekty stosowania tego leku. 

Clenbuterol – potencjalne skutki uboczne

Jak wspominaliśmy, clenbuterol był substancją stosowaną w medycynie, został jednak wycofany jako lek. Było to spowodowane szeregiem skutków ubocznych, które powodował. Jednym z najbardziej szkodliwych jest powstawanie stałych i nieodwracalnych zmian na wątrobie, jądrach oraz w mięśniach podczas długiego stosowania. Może to prowadzić również do bezpłodności. Naukowcy stwierdzili w swoich badaniach, że clenbuterol działa stresogennie na komórki ciała, w związku z czym jego stosowanie zawsze ma negatywny wpływ na nasz organizm. Clenbuterol może także prowadzić do niszczenia komórek mięśnia sercowego. Kolejnym zagrożeniem związanym z przyjmowaniem tego środka jest duży wzrost ciśnienia krwi, który może doprowadzić nas do udaru. Odnotowano przypadki śmiertelne wśród osób, które przekroczyły dawki tego leku. Warto więc mieć świadomość, że stosowanie tego leku, zwłaszcza na własną rękę może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

  Cypionat testosteronu - efekty, potencjalne skutki uboczne i dawkowanie

Clenbuterol – działanie niepożądane

Przyjmowanie clenbuterolu jest obciążeniem dla organizmu i może powodować szereg nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości. Wśród nich wymienić możemy:

  • bóle głowy,
  • nudności i wymioty, 
  • zaburzenia rytmu serca, 
  • zawroty głowy, 
  • bezsenność,
  • nadmierną potliwość, 
  • skurcze mięśni, 
  • drżenie ciała, 
  • bóle w klatce piersiowej, 
  • zgagę, 
  • uczucie niepokoju i nerwowość.

Dolegliwości związane z przyjmowaniem clenbuterolu bywają bardzo nasilone i potrafią wykluczyć osoby stosujące ten środek z codziennej aktywności. 

Clenbuterol – przeciwwskazania do stosowania

Stosowanie clenbuterolu wiąże się z pewnym ryzykiem i stanowi obciążenie dla organizmu człowieka. Nic więc dziwnego, że istnieje szereg przeciwwskazań do jego stosowania. Wśród nich wymienić możemy: 

  • schorzenia wątroby i układu pokarmowego,
  • choroby nerek,
  • choroby serca i układu krwionośnego, 
  • podniesione ciśnienie, 
  • zaburzenia pracy mięśnia sercowego.

Ponadto clenbuterol nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią. Wykazuje bowiem właściwości tokolityczne mogące doprowadzić do zatrzymania akcji porodowej jak również przenika przez łożysko oraz do pokarmu karmiącej kobiety.

Clenbuterol – czy można go legalnie kupić?

Mimo licznych efektów ubocznych clenbuterol nadal pozostaje dla wielu osób atrakcyjnym preparatem, który może pomóc im osiągnąć ich cele dotyczące sylwetki. Osoby takie zastanawiają się, czy lek ten możemy nabyć w sposób legalny. Warto mieć świadomość, że obecnie nie jest to możliwe. Clenbuterol został bowiem wycofany z zastosowania w medycynie już w 1988 roku. Co więcej, wycofała go nie tylko Europa ale również Stany Zjednoczone. Clenbuterol pozostaje co prawda substancją stosowaną w weterynarii, przez c istnieje możliwość zakupu go za pośrednictwem sieci, niemniej jednak nie jest to legalne i bezpiecznie. Nie mamy bowiem pewności z jakiego źródła pochodzi lek i czy jego skład jest zgodny z tym, co przedstawia nam sprzedawca. Warto również dodać, że clenbuterol uznawany jest za nielegalną formę dopingu, która może wykluczyć nas z udziału w zawodach sportowych lub kulturystycznych. Z tego właśnie powodu coraz więcej aktywnych sportowców jawnie krytykuje ten środek i stara się zniechęcić osoby początkujące do jego zażywania.

  Oxandrolon - jak działa? Kompletny przewodnik po efektach, skutkach ubocznych i dawkowaniu

Clenbuterol – jakie opinie można o nim znaleźć?

Mimo zagrożeń jakie niesie za sobą stosowanie clenbuterolu wciąż znajdują się osoby, które decydują się na przyjmowanie tego środka. Swoimi opiniami na jego temat dzielą się chętnie na portalach dla kulturystów i sportowców. Co mówią? Zdania na temat clenbuterolu są dość podzielone. Część osób docenia fakt, że dzięki temu specyfikowi udało im się zrzucić nadprogramowe kilogramy lub wyrzeźbić sylwetkę. Pojawiają się także głosy, które mówią o pozytywnym wpływie clenbuterolu na wydajność i poziom energii podczas treningów. Nie da się jednak ukryć, że na forach internetowych znajdziemy również historie osób, które zmagały się z dolegliwościami i złym samopoczuciem po zażyciu clenbuterolu. Nie brakuje również negatywnych opinii na temat tego środka. Dlatego też decyzję o tym, czy przyjmować clenbuterol warto podjąć odpowiedzialnie mając na uwadze zarówno zalety tego środka, jak i zagrożenia jakie niesie za sobą.

Bibliografia:

  • https://journals.physiology.org/doi/abs/10.1152/ajpendo.1992.263.1.E50
  • https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/106002809502900114?journalCode=aopd
  • https://portlandpress.com/biochemj/article-abstract/264/2/573/25226/Effects-of-clenbuterol-and-propranolol-on-muscle
  • https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpheart.00624.2004 

Dodaj komentarz