lekoatletyka

Lekkoatletyka dla początkujących – na czym polega ten sport i jak rozpocząć treningi?

Lekkoatletyka to zdecydowanie dziedzina sportu przyciągająca sporą uwagę widzów na całym świecie. Składająca się z kilku dziedzin lekkoatletyka wymaga nienagannej kondycji i wielu lat treningu, by osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej. Od czego zacząć, jeżeli jesteśmy zainteresowani tą dziedziną sportu?

Lekkoatletyka – z czego się składa i na czym polega?

Lekkoatletyka, w przeciwieństwie do innych dziedzin sportu, składa się z kilku kategorii, a są to:

  • Biegi, m.in. sprint, maraton, półmaraton, biegi o średniej i długiej odległości,
  • Chód,
  • Rzuty, m.in. młotem, dyskiem, oszczepem, pchnięcie kulą,
  • Skoki w dal, wzwyż, o tyczce, trójskok
  • Wieloboje

By zajmować się lekkoatletyką nie ma konieczności trenowania we wszystkich tych kategoriach, można wybrać jedną i doskonalić się w niej pod względem sprawności, techniki oraz wyników. W polskim sporcie najbardziej rozpoznawalnymi postaciami lekkoatletyki jest np. Robert Korzeniowski (chód sportowy), Anita Włodarczyk (rzut młotem), czy Justyna Święty-Ersetic (bieg na 400 metrów). W całej Polsce znajduje się wiele klubów sportowych, w których lekkoatletykę trenują nie tylko dorośli, ale również dzieci, jako że młody wiek jest najlepszym momentem na rozpoczęcie treningów i kształtowanie odpowiednich nawyków i techniki. W młodym wieku najszybciej również można wyłonić osoby o naturalnych talentach i predyspozycjach do konkretnej kategorii tego sportu.

Warto również oglądać zawody lekkoatletyczne w telewizji. Być może pomoże to w zdecydowaniu o tym, jaką dyscyplinę uprawiać. Swoją drogą, sportowe zmagania można obstawiać. Przykładowo możemy sprawdzić typy bukmacherskie Betfan.

Jak zacząć treningi lekkoatletyki?

By rozpocząć treningi lekkoatletyki, najlepszym sposobem jest zapisanie się do najbliższego klubu sportowego, gdzie pod okiem profesjonalnych trenerów będziemy mogli trenować i doskonalić swoje umiejętności. Na terenie Polski znajduje się wiele takich klubów, warto jednak zwrócić uwagę na specjalizację danego ośrodka, np. niektóre są najlepsze do treningów rzutu młotem, inne skupiają się najbardziej na technice biegów. Trzeba jednak przygotować się na regularne i wymagające treningi, które pochłoną mnóstwo energii, a do doskonałych efektów niezbędne jest zaangażowanie i cierpliwość. Prócz treningów pod okiem trenerów w klubach sportowych dobrym pomysłem jest również ćwiczenie wydolności i wytrzymałości na siłowni, wykonując np. ćwiczenia cardio czy podnosząc ciężary. Tu również przyda się pomoc trenera, który dobierze ćwiczenia odpowiednio rozwijające pod względem danej dziedziny lekkoatletyki.

  Czy Polki i Polacy są zadowoleni ze swojego zdrowia? Rozpocznij zdrowy tryb życia podczas Narodowego Dnia Sportu!

W jakim wieku najlepiej rozpocząć treningi?

Tak jak wspomniano już wcześniej, niewątpliwie najlepszym momentem na rozpoczęcie treningów lekkoatletyki jest młody wiek, dzieci i młodzież najszybciej przyswajają i kształtują dobre nawyki i uczą się doskonałej techniki. Największe gwiazdy sportu i lekkoatletyki rozpoczynały pierwsze treningi już w wieku kilku lat. Nie jest to jednak regułą, a uprawianiem tego sportu może zająć się każdy zainteresowany, posiadający odpowiednią determinację i chęci. Lekkoatletyka jest wymagającym sportem, niezbędna jest tu dobra kondycja, wytrzymałość mięśniowa oraz doskonała wydolność, jednak regularne treningi mogą dać naprawdę sporo satysfakcji, a przy tym doskonałą sylwetkę oraz zdrowie.

W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione i wiąże się z konsekwencjami narażenia się na kary pieniężne i odpowiedzialność karną. Zakłady można obstawiać wyłącznie u operatorów posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów. Hazard uzależnia i nie należy czynić z niego sposobu na życie.

Betfan to legalny polski bukmacher internetowy. Zakłady wzajemne urządzane przez spółkę BetFan sp. z o.o. przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.betfan.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z DNIA 29 PAŹDZIERNIKA 2018 R. NR PS4.6831.3.2018.

Dodaj komentarz