Bogaty wybór różnego rodzaju urządzeń do ćwiczeń to z pewnością jedna z największych zalet siłowni. Przy czym jest to z reguły sprzęt profesjonalny, który w porównaniu do tego domowego, daje o wiele więcej konfiguracji ustawień i pozwala na odbycie treningu w bardziej komfortowy i efektywny sposób. Wyposażenie siłowni w taki sprzęt nie jest jednak tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Urządzeń jest wiele, producentów również, a ceny potrafią zwalić z nóg. Jaki zatem sprzęt na siłownię wybrać i czym się przy tym wyborze kierować?
Profesjonalny sprzęt do siłowni – postaw na urządzenia markowe
W przypadku wszelkiego rodzaju siłowni czy klubów fitness sprzęt do ćwiczeń jest inwestycją, która musi się zwrócić. Nie jest to bowiem tani zakup. Profesjonalny sprzęt do siłowni kosztuje bowiem bardzo dużo, czasami jedno urządzenie od renomowanej firmy, takiej jak Technogym czy LifeFitness, osiąga kwoty liczone w kilkudziesięciu tysiącach złotych. A właśnie taki sprzęt, pomimo wysokiej ceny, opłaca się kupować. Zyskujemy w ten sposób gwarancję długoletniego użytkowania, nawet w przypadku bardzo wysokiej intensywności treningów.
Co brać pod uwagę przy zakupie sprzętu na siłownię?
Co znaczy, że sprzęt musi się zwrócić? Chodzi tutaj o to, że inwestując w profesjonalny sprzęt do siłowni, trzeba robić to przede wszystkim z głową i wybierać takie urządzenia, które będą jak najczęściej używane. To z kolei zależy głównie od profilu siłowni, czyli tego, czy będzie to siłownia dedykowana dla klientów zajmujących się przede wszystkim budowaniem masy i rzeźbieniem sylwetki, czy np. fitness klub zoptymalizowany pod treningi cardio.
Oczywiście w każdym przypadku w siłowni powinien znaleźć się sprzęt do ćwiczeń zarówno siłowych, jak i cardio, ale jeśli stawiamy na określony typ treningów (a tym samym klientów), to jednak przeważać muszą te urządzenia, które używane będą często, a tym samym będą na siebie zarabiać.
Natomiast liczba urządzeń w siłowni jest uzależniona przede wszystkim od powierzchni użytkowej samej siłowni. Im większy jest obiekt, tym więcej sprzętu można w nim umieścić. Trzeba tylko zadbać o to, aby najbardziej popularne urządzenia, były dostępne w jak największej liczbie.
Sprzęt nowy czy regenerowany?
Świetnym kompromisem, który pozwala kupić wysokiej jakości sprzęt do siłowni, bez konieczności wydawania na niego majątku, jest sprzęt regenerowany. Są to używane i profesjonalne urządzenia od renomowanych producentów sprzętu do ćwiczeń, których konstrukcja umożliwia ich całkowitą regenerację. Co to oznacza w praktyce?
Regeneracja sprzętu do ćwiczeń obejmuje wymianę lub gruntowne odnowienie wszystkich zużytych elementów eksploatacyjnych maszyn – w tym również podzespołów elektronicznych. Taka regeneracja to również odświeżenie wyglądu maszyny. Wszystkie jej elementy są dokładnie czyszczone, a często także pokrywane nową warstwą lakieru. W ten sposób otrzymujemy praktycznie nowy i w pełni profesjonalny sprzęt do siłowni, tańszy od salonowego nawet o 40 procent.
Co ważne, regeneracji podlegają zarówno urządzenia do treningu siłowego, takie jak np. maszyny ze stosem, ławki do ciężarów czy bramy do treningu funkcjonalnego, jak i urządzenia do treningów aerobowych, czyli bieżnie, rowerki treningowe czy maszyny eliptyczne (orbitreki).