yerba mate

Co to jest i dlaczego warto pić yerba mate?


Z pewnością wielu z was słyszało o napoju herbacianym pochodzącym z krajów Ameryki Południowej, który powinno zaparzać się w specjalnym kubku ze słomką. Napój jest dla wielu dobrą alternatywą dla kawy, a niektórzy uważają nawet, że jest w stanie dawać dużo mocniejszego „kopa” na początek dnia. Rozwiązaniem naszej zagadki jest oczywiście yerba mate, która to prócz wspomnianego zastrzyku energii posiada również zdrowotny wpływ na różne części ludzkiego organizmu.


Czy yerba mate jest zdrowa?

Z yerba mate zaczęliśmy się spotykać coraz częściej dopiero od jakiegoś czasu, kiedy to w naszym kraju spopularyzowane zostało picie takiego napoju. Wszystko za sprawą odkrycia wielu pozytywnych zalet, związanych głównie ze zdrowotnością. Sportowcy i osoby pragnące żyć w zgodzie z naturą, chętnie zastępują kawę yerbą mate, ponieważ ta ma dużo mniej inwazyjny wpływ na niektóre strefy ludzkiego organizmu.

W przypadku yerba mate negatywne działanie kofeiny zostaje zneutralizowane przez inne aktywne składniki zawarte w roślinie. Dodatkowo w skład herbaty wchodzi tzw. teobromina, czyli inny środek pobudzający, który znajdziemy także np. w uwielbianej przez wszystkich czekoladzie. Inny składnik to teoflina, która również posiada działanie pobudzające i jest również charakterystycznym składnikiem siostrzanej zielonej herbaty.


Zbawienny wpływ na organizm

Oprócz wymienionych wyżej składników energetyzujących, w skład yerba mate wchodzą także witaminy, aminokwasy, minerały antyoksydanty, które to przecież także są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu. Kluczowe w tym przypadku jest to, że w yerba mate jest ich znacznie więcej niż w przypadku innych herbat (np. czerwonej, czarnej lub zielonej). Napar w dodatku zawiera również szereg składników zapobiegających rozwojowi bakterii. Doskonale spisuje się np. z tymi, które powodują nieprzyjemny zapach w ustach.

  Jaki rower elektryczny wybrać?

Chudnij przez picie herbaty!

Niewielu wie, że picie napoju herbacianego yerba mate, jest także doskonały wspomagaczem odchudzania. Tutaj podobnie jak czerwona herbata, yerba przyspiesza metabolizm. Naukowcy dowiedli, że składniki korzystnie wpływają na przemianę materii, a w dodatku przedłużają uczucie sytości, dzięki czemu jemy mniej. Warto również wspomnieć, że przed rozwojem farmacji, yebra mate była stosowana na problemy żołądkowe. Napar doskonale radzi sobie z nadwrażliwymi jelitami, ponieważ wspomaga ich pracę oraz pobudza produkcję żółci.


 

Dodaj komentarz