elektryczny rower

Jaki rower elektryczny wybrać?


Rowery elektryczne zdobywają dziś coraz większą popularność nie tylko wśród osób, które mają problem z jazdą na rowerze tradycyjnym, ale też tych którzy cenią sobie wsparcie ze strony elektrycznego napędu przy najtrudniejszych podjazdach czy bardzo dalekich trasach. E-bike to zdecydowanie kategoria, która rozwija się z roku na rok i coraz częściej pojawia się w ofertach kluczowych producentów jednośladów.

Do kogo są one jednak tak naprawdę kierowane? Czy rowery elektryczne są dobrym rozwiązaniem wyłącznie w mieście? Z jakimi kosztami eksploatacji należy się tu liczyć? Pytań dotyczących rowerów elektrycznych jest dziś naprawdę wiele, więc postaramy się odpowiedzieć na chociaż część z nich. Rowery elektryczne – dlaczego warto się nimi zainteresować?


E-bike – wygoda dla każdego

Gdy rowery z napędem elektrycznym zaczęły pojawiać się na rynku, ci nie do końca rozumiejący ich działanie twierdzili zgodnie, że rower z napędem to rozwiązanie dla leniwych. Nie bez powodu rower taki kojarzył się wówczas raczej z działaniem motorowerów czy bardzo popularnych dziś deskorolek, hulajnóg i innych napędzanych z akumulatora sprzętów. E-bike działają jednak inaczej – siła mięśni jest tu podstawą, bez której silnik w rowerze się nie uruchomi i jeśli nie będziemy pedałować, wyłączy swoje działanie w trakcie jazdy. Jego zadaniem nie jest wyręczanie rowerzysty, a wspieranie go w trudniejszych momentach trasy. I to właśnie dlatego rower elektryczny jest dziś doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto doświadcza na rowerze pewnych trudności.

Pierwszą grupą, na jaką zdają się stawiać producenci miejskich rowerów elektrycznych są osoby starsze. One, nie radząc już sobie z niektórymi podjazdami czy dłuższymi trasami nie muszą już rezygnować całkowicie z wsiadania na rower – silnik pomoże im tam, gdzie mięśnie nie dają rady. Rower staje się wiec dla nich ponownie ważnym środkiem transportu, który nie tylko dostarcza codziennej dawki ruchu i aktywności, ale też ułatwia poruszanie się po mieście i korzystanie z życia w pełni.

  Damskie buty sportowe - jakie "adidasy" dla kobiety wybrać?

Rowery elektryczne to jednak także dobra opcja dla kolarzy wyczynowych. Tam, gdzie dotąd królowały standardowe hardtaile i full suspension dziś pojawiają się także e-bike, wspomagające podczas trudnych podjazdów i dające większy komfort dojazdu do celu. Rowery elektryczne to dziś nie tylko modele miejskie i trekkingowe, z reguły nastawione właśnie na dużą wygodę i jazdę rekreacyjną, ale i wyspecjalizowane modele MTB i Enduro, przed którymi stawia się na trasie masę wymagań.


Rower to najlepszy środek komunikacji

elektryczny rower

Powracając do przeznaczenia, od którego tak naprawdę zaczęła się moda na rowery elektryczne, poruszanie się po mieście na e-bike to dziś zdecydowanie najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie (bogatą ofertę rowerów elektrycznych oferuje Bikester.pl. Pomijając kwestie ekologii, dla której rower zawsze będzie lepszym środkiem transportu, w przypadku dużych miast rower jest po prostu znacznie szybszy niż samochód czy autobus. Zamiast godziny spędzonej w korkach jadąc z jednego końca miasta na drugi, wsiadasz na e-bike i docierasz do biura przed wszystkimi współpracownikami. Zaleta w postaci silnika nie pozwoli ci się też zmęczyć tak, jak byłoby to w przypadku standardowego roweru, który potrzebuje jednak sporo siły przy pokonywaniu kilkunastu kilometrów dziennie. Dodając do tego niemalże zerowe wydatki związane z dojazdami czy niezależność od godzin odjazdu autobusów, sprawa wygląda całkiem dobrze.


Czy e-bike jest drogi w utrzymaniu?

Częste pytanie odnośnie rowerów elektrycznych dotyczy nie tylko ich ceny wyjściowej, ale też ceny utrzymania takiego pojazdu. Oczywistym jest, że co jakiś czas będzie trzeba akumulator naładować. W przypadku nowych systemów napędowych stosowanych w rowerach, w tym także tych od Shimano i Boscha – dwóch najpopularniejszych dostawców elementów do e-bike, koszty utrzymania roweru elektrycznego nie są wysokie. Akumulatory dają dziś wydajność od kilkudziesięciu, do nawet 150 kilometrów na jednym ładowaniu. Gdy rower całkowicie się rozładuje, wystarczy podłączyć go do standardowego gniazdka elektrycznego w domu i ładować przez 2-3 godziny, zależnie od pojemności akumulatora.

  Jaką sukienkę założyć na Wigilię i co do niej dobrać?

Nie trudno wyliczyć, że przy dzisiejszych cenach prądu koszt jednego ładowania nie przekroczy zwykle 1 zł. Nie ma drugiego tak taniego środka transportu. Ten łączy w sobie jednak nie tylko komfort dojazdu do pracy, ale też dobrą dawkę aktywności fizycznej, na którą często nie mamy w ciągu tygodnia czasu. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Rowery elektryczne to zdecydowanie wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, więc jeśli jeszcze zastanawiasz się nad tym czy warto, nasz werdykt jest jednoznaczny: oczywiście, że tak!


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *