maska antysmogowa

Jak wybrać dobrą maskę antysmogową?


Jakość powietrza w większości regionów Polski pozostawia wiele do życzenia. Według badań specjalistów większość osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem przez około 5 miesięcy w roku. Niestety badania dotyczą głównie smogu, a nie innych zanieczyszczeń, które oczywiście również trafiają do dróg oddechowych i zatruwają organizm. Na ratunek przychodzą producenci tworzący maski antysmogowe. Są one przeznaczone dla osób, którym nie jest obojętna jakość powietrza, którym oddychają.

Niestety na rynku znajduje się wiele modeli masek, niektóre zabijają na pierwszy rzut oka ceną i mało kogo stać na taki zakup. Inne, mimo iż nie kosztują kroci, nie spełniają nawet najmniej wyśrubowanych norm. Jaką maskę wybrać, by była skuteczna, a jej noszenie nie było uciążliwe?


Jaka powinna być dobra maska antysmogowa?

Dobra maska antysmogowa powinna być przede wszystkim skuteczna, czyli zatrzymywać jak największą ilość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu! Najlepiej wybrać producenta, który oferuje poświadczone certyfikatem maski antysmogowe. Unia Europejska wyznacza normy jakości, jakie powinna spełniać maska antysmogowa, informując jednocześnie jaką ilość zanieczyszczeń zatrzymuje.

  • FFP1
  • FFP2
  • FFP3

Wyżej wymienione certyfikaty gwarantują zatrzymanie kolejno co najmniej 80, 94 i 99% lotnych cząstek.

Warto pamiętać, że posiadanie maski to nie sposób walki ze smogiem czy wyimaginowany gadżet, ale dbałość o własne zdrowie i sposób na uniknięcie groźnych chorób układu oddechowego.

Maska antysmogowa powinna spełniać najwyższe normy jakościowe:

  • Jak najmniejsza przepuszczalność szkodliwych substancji,
  • Wymienny filtr,
  • Anatomiczny kształt,
  • Maksymalnie dopasowanie do twarzy.

Jak największe dopasowanie gwarantuje zminimalizowanie przepływu zanieczyszczonego powietrza poza maską.

Dobierając maskę należy też zwrócić uwagę na opór w trakcie oddychania jaki generuje maska. Jest to szczególnie ważne wśród osób, które posiadają problemy z oddychaniem.

  Ranking odżywek białkowych - jakie białko jest najlepsze?

Kto powinien nosić maski antysmogowe, maski antyalergiczne i maski do biegania?

Maski antysmogowe należy nosić wszędzie tam, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Możesz w niej uprawiać sport, spacerować, jeździć na rowerze czy po prostu chodzić po mieście. W większości wielkich miast nikogo już nie dziwi osoba idąca w masce antysmogowej. Nie jest to kwestia obciachu, a świadomości i dbałości o własne zdrowie!

Maska antysmogowa z racji dokładnego izolowania mikrocząstek polecana jest również dla alergików. Specjalna maska antyalergiczna poprawia jakość życia i codzienne funkcjonowanie osób uczulonych np. na kurz lub pyłki roślin. Maskę antyalergiczną można nosić przez cały rok, chroniąc się przed alergenami nie tylko na zewnątrz, ale też w budynkach.

Maski są też świetnym rozwiązaniem, dla osób które lubią uprawiać sport na świeżym powietrzu. Maska do biegania nada się nie tylko dla biegaczy, ale też osób wybierających jazdę na rowerze czy rolkach. Jej zastosowanie jest szczególnie ważne, jeśli uprawiasz sport w zanieczyszczonym centrum miasta. Pozwala zminimalizować wdychanie zanieczyszczonego powietrza i innych szkodliwych substancji, które się w nim unoszą.

Dodaj komentarz