mezczyzna z szejkerem

Ranking odżywek białkowych – jakie białko jest najlepsze?


Białka stanowią podstawę diety każdego sportowca, zarówno amatora, jak i zawodowca. Biorą one udział w budowaniu masy mięśniowej i przyspieszeniu regeneracji zniszczonych włókien. W wyborze najlepszej odżywki o kompleksowym działaniu pomoże ranking odżywek białkowych.


Suplementy białkowe stanowią niezastąpiony element diety. Jednak odżywki należy wybierać rozważnie, aby uzyskać jak najlepszy efekt ich stosowania.

Podział białek

Białka dzieli się na szybkowchłanialne i wolnowchłanialne. Pierwsze z nich stosowane są głównie po treningu, w celu odżywienia zmęczonych mięśni, a także przed treningiem lub zaraz po porannym przebudzeniu. Szybko uwalniają aminokwasy do krwi, dlatego stanowią niemal natychmiastowy zastrzyk wartości odżywczych dla mięśni. Natomiast białka wlonowchłanialne zatrzymują katabolizm przez dłuższy czas, ponieważ aminokwasy są uwalniane do krwi powoli i długo. Stosuje się je głównie na noc, aby przeciwdziałać procesom katabolicznym, które nasilają się pod wpływem zwiększonej produkcji kortyzolu.

Zalety odżywek białkowych WPC i innych białek wolnowchłanialnych

Za najdłużej wchłaniające się białko uważana jest micelarna kazeina, czyli naturalna kazeina pochodząca z mleka. Ma silne działanie antykataboliczne i stanowi bogate źródło pełnowartościowego białka, dlatego polecana jest tym osobom, które chcą odżywić swój organizm. Równie popularny jest koncentrat białek serwatkowych, tzw. WPC. Zalety odżywek białkowych WPC są szeroko znane – białka te nie tylko działają anabolicznie, ale również poprawiają odporność organizmu i mają właściwości przeciwutleniające i detoksykacyjne. Inne białka wolnowchłanialne, jak izolat białek mleka czy kazeinian wapnia, pomagają budować i regenerować mięśnie, wykazują działanie bakteriobójcze oraz stanowią źródło dobrze przyswajalnego żelaza.

Ranking odżywek białkowych pomoże podjąć decyzję

Oprócz białek wolnowchłanialnych, sportowcy mają do wyboru również białka szybkowchłanialne w postaci izolatu i hydrolizatu białek serwatkowych. Wybór między poszczególnymi odżywkami nie jest łatwy, tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających poszczególne rodzaje białka, oferowanych przez różnych producentów. W podjęciu decyzji pomoże ranking odżywek białkowych, w którym można znaleźć sprawdzone informacje o polecanych i popularnych odżywkach, dostępnych w rozsądnej cenie, oraz krótki poradnik dotyczący ich stosowania.

Dodaj komentarz