ochraniacz na zeby

Jak wybrać skuteczne ochraniacze na zęby?


Ochraniacz na zęby to jedno z podstawowych akcesoriów, jakich potrzebują zawodnicy sportów walki w treningu oraz podczas rywalizacji. Ich wybór nie jest jednak tak oczywisty. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ochraniaczy na zęby, by jak najskuteczniej zapobiegały kontuzjom po ciosach przeciwnika.


Jaką funkcję pełni ochraniacz na zęby?

Najbardziej oczywistą funkcją, jaką pełni ochraniacz na zęby, jest amortyzowanie siły uderzeń przeciwnika, tak by ochronić zęby przed wybiciem lub złamaniem. Koszty leczenia lub wstawiania implantów mogą być bardzo wysokie, a poważniejsza kontuzja szczęki może również wyeliminować z treningu. Oprócz ochrony zębów przed uderzeniami, ochraniacze na szczęki zapobiegają również stykaniu się górnych i dolnych zębów, a także niwelują ryzyko przegryzienia języka, co mogłoby nieść poważne konsekwencje.

Ochraniacz na zęby – jaki materiał?

W tym kontekście zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje ochraniaczy na zęby – silikonowe oraz żelowe.

  • Żelowe ochraniacze na zęby – obecnie stanowią najlepszy wybór. W bardzo wysokim stopniu amortyzują siłę uderzenia, a także gwarantują wysoki komfort użytkowania. Ich żelowa konstrukcja sprawia, że ochraniacz w bardzo dużym stopniu dopasowuje się do szczęki, a zatem jego obecność w ustach jest mniej uciążliwa i nie powoduje dyskomfortu.
  • Silikonowe ochraniacze na zęby – gwarantują odpowiedni poziom amortyzowania siły uderzeń w szczękę, jednak nie są one najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Nie są tak plastyczne jak ochraniacze żelowe, przez co ich obecność jest znacznie bardziej wyczuwalna i może powodować pewien dyskomfort.

Ochraniacze pojedyncze czy podwójne?

Pojedyncze ochraniacze na zęby zasłaniają jedynie górną szczękę, natomiast podwójne chronią przed uderzeniami również zęby znajdujące się na żuchwie. Oczywistym jest, że ochraniacze podwójne stanowią skuteczniejszą ochronę. Wiąże się jednak ona z dość obszernym wypełnieniem ust, które może być nieco uciążliwe. Co więcej, podwójne ochraniacze przy otwarciu ust często się przesuwają lub wypadają. Stanowią zatem najlepszy wybór na intensywny sparing lub walkę, kiedy to niezbędna jest maksymalna ochrona zębów. Natomiast podczas treningu lepszym wyborem okażą się ochraniacze pojedyncze, które zapewnią większy komfort przy jednoczesnym wystarczającym poziomie ochrony.

  Torby sportowe na siłownie - jakie powinny być?

Przygotuj ochraniacz przed nałożeniem

Zanim włożysz ochraniacz na zęby do ust, zanurz go na około minutę w gorącej wodzie, aby ochraniacz zmiękł i łatwiej można było go dopasować do kształtu szczęki. Po wyjęciu z wody upewnij się, że nie jest zbyt gorący, np. włóż pod bieżącą zimną wodę lub zanurz na kilka sekund. Im lepiej uformujesz swój ochraniacz, tym lepiej będzie się trzymał i chronił Twoje zęby.

Dodaj komentarz