mężczyzna ping pong

Jak dobrać najlepszą rakietkę tenisową?


Profesjonalna rakieta tenisowa to sprzęt spełniający określone wymogi techniczne, opisany przez trzy podstawowe parametry: szybkość, kontrolę i rotację. Każda większa firma zajmująca się produkcją tego typu sprzętu posiada własną klasyfikację opisującą wyżej wymienione parametry techniczne.

Dla przykładu każda rakietka Butterfly (jeden z największych producentów sprzętu dla tenisistów stołowych) przyjmuje klasyfikację punktową w skali 10-100 dla każdego z wymienionych parametrów. Im wyższa nota, tym lepsze właściwości danego parametru technicznego w określonym modelu rakietki.


Szybkość rakietki

To pojęcie odnoszące się do szybkości, jaką można nadać piłeczce odbitej przez rakietkę Butterfly lub dowolnie inną. Szybkość oznacza w tym przypadku maksymalną możliwą siłę uderzenia rakietką w piłeczkę. Im wyższy poziom tego parametru technicznego, tym niższy poziom kontroli nad kierunkiem uderzenia, choć oczywiście w sprzedaży znaleźć można profesjonalne rakietki Butterfly i sprzęt innych renomowanych producentów, który stara się godzić te dwie sprzeczności – zapewnić wysoką szybkość przy zachowaniu pełnej kontroli nad kierunkiem zagrań. Parametr szybkości jest pochodną grubości zastosowanej deski, podkładu oraz gumy.


Kontrola

To jeden z najważniejszych parametrów technicznych, zwłaszcza w przypadku początkujących graczy, którzy w pierwszej kolejności powinni skupić się na precyzji zagrań, a nie na ich sile czy rotacji. Kontrola nad piłką uzyskiwana jest przez zastosowanie odpowiedniego rodzaju podkładu i gumy, który na ułamki sekund zatrzymuje piłeczkę na powierzchni rakietki, ułatwiając jej skierowanie w ściśle określony punkt stołu. Rakietka Butterfly z wysokim poziomem parametru kontroli będzie doskonałym wyborem dla wszystkich graczy preferujących zrównoważony lub defensywny styl gry, zwłaszcza dla osób początkujących.


Rotacja piłeczki

Pod pojęciem rotacji kryje się zdolność do podkręcania piłeczki, która dotyka powierzchnię rakietki. Profesjonalna rakietka Butterfly z wysokim parametrem rotacji będzie doskonałym dopełnieniem szybkości lub kontroli, w zależności od tego, który z wymienionych parametrów technicznych jest ważniejszy dla danego gracza. Wysoki poziom rotacji uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiedniego typu okładziny, po części jest on również wypadkową zastosowania określonego typu deski. Zakup sprzętu z wysokim parametrem rotacji nie powinien być priorytetem dla początkujących graczy, ponieważ zwyczajnie nie będą oni w stanie wykorzystać pełnego potencjału tkwiących w nim możliwości.

  Damskie buty sportowe - jakie "adidasy" dla kobiety wybrać?

 

Dodaj komentarz