kobieta na silowni

Rekompozycja sylwetki – na czym polega?

W idealnym świecie sportu podczas treningu spalasz niechcianą masę tłuszczową, budując przy tym tak potrzebną masę mięśniową. Cały proces przebiega w sposób naturalny, doprowadzając Twoje ciało do wymarzonego kształtu i formy.

W rzeczywistości jednak, aby ów proces miał miejsce, konieczne jest podjęcie określonych kroków – zarówno w obrębie tworzenia jadłospisu, jak i planu treningowego. Proces nazywany jest rekompozycją i – wbrew pozorom – nie przebiega samoistnie.

Czym jest rekompozycja?

Rekompozycja to moment, w którym dochodzi do jednoczesnego pozbywania się tkanki tłuszczowej i budowania masy mięśniowej. Najczęściej występuje w przypadku osób z nadwagą lub u sportowców, którzy wracają do aktywności po dłuższej przerwie.

Cały proces tylko w teorii brzmi prosto i logicznie. W rzeczywistości bowiem jest on złożony i uzależniony od szeregu czynników – tj. wieku, poziomu wytrenowania, ilości tłuszczu w organizmie i płci. Z tego też względu zachodzi on szybciej u osób początkujących, które nie mają doświadczenia w regularnej aktywności.

Jak przebiega rekompozycja?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Proces ten jest bowiem bardzo złożony i wymaga m.in. prowadzenia deficytu kalorycznego, prowadzenia skrupulatnego planu treningowego, regularności, a także przeplatania treningu siłowego z cardio. Dlatego też cała zmiana powinna przebiegać trójtorowo – tj. z uwzględnieniem trenera personalnego i dietetyka.

Zadanie to jest tym trudniejsze, gdy zrozumiemy, że cały proces przebiega w sposób skokowy. Rzadko kiedy w tym samym czasie jedna tkanka zastępowana jest drugą – oba te procesy wymieniają się i zdarza się, że w jednym miesiącu spadnie więcej tkanki tłuszczowej, podczas gdy w innym – szybciej nabudujesz mięśnie. Wynika to z faktu, że nasz organizm jest bardzo złożony, nie działa pod schematy i wytyczne. Naturalnym więc jest, że gdy zwiększamy obciążenie na treningu – rośnie masa mięśniowa. Natomiast gdy obcinamy kalorie, dochodzi do spadku kilogramów. W całym tym procesie ważna jest kontrola – analizowanie składu ciała, pilnowania ilości białka w diecie i elastyczne podejście do samego treningu.

  Jaką odzież kupić do biegania? Porady od Sportano.pl!

Dlatego też rekompozycja bywa trudna i generować może sporo frustracji – zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Aby tego uniknąć warto udać się do specjalistów, którzy wspólnie przeanalizują Twoją dietę, dobiorą suplementację i stworzą plan treningowy, który pozwoli nie tylko spalać, ale także budować wymarzoną sylwetkę.

Suplementacja jest konieczna?

Najczęściej – tak. Na pewnym etapie może się okazać, że proces rekompozycji wymaga dodatkowego, zewnętrznego impulsu. Impulsem tym są substancje, które mają dostarczyć nam np. energii do intensywniejszych treningów. Wśród tych najczęściej polecanych są m.in.:

  • Termogeniki, wpływające na temperaturę ciała, na tempo metabolizmu i tym samym na proces spalania tkanki tłuszczowej.
  • Odżywki białkowe, które świetnie uzupełniają deficyt białka w diecie, są paliwem do budowy mięśni i sprzyjają szybszej regeneracji. Trening bowiem naturalnie uszkadza włókna mięśniowe, które należy odbudowywać, a następnie wzmacniać – głównie po to, aby te stały się silniejsze i obszerniejsze. Trening więc usuwa zmagazynowane białko w organizmie, które powinieneś regularnie uzupełniać.
  • Boostery testosteronusuplementy, które podnoszą poziom testosteronu we krwi, wpływając pozytywnie na libido i budowę mięśni.
  • Boostery dopaminy – suplementy wpływają na funkcje kognitywne, podtrzymują wysoki poziom motywacji, dodają energii i zachęcają do kolejnych treningów.

Dodaj komentarz