facet trenuje

Salbutamol w praktyce – efekty, skutki uboczne i dawkowanie

Kiedy myślimy o substancjach stosowanych przez sportowców w celach dopingowych zazwyczaj uznajemy, że są to specjalnie stworzone i wyselekcjonowane środki, które powstały w tym celu. Nic bardziej mylnego. Najczęściej bowiem okazuje się, że są to leki, które stosowane były w leczeniu różnego rodzaju jednostek chorobowych. Dopiero z czasem osoby ze środowiska sportowego zauważyły, że mogą one pomóc im także w realizacji ich celów sportowych lub sylwetkowych. Jedną z takich substancji jest salbutamol. Czym jest ten środek? Jak działa? Czy jego przyjmowanie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami? W naszym artykule zamierzamy odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Salbutamol – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest ta substancja i skąd się wzięła. Na początek kilka szczegółów z historii: Salbutamol to pierwszy selektywny agonista receptora beta-2-adrenergicznego, który został wprowadzony na rynek w 1968 roku przez brytyjską firmę farmaceutyczną Allen & Hanburys pod nazwą handlową Ventolin. Lek został zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) w 1982 roku. Od tego czasu był to środek, który wykorzystywano w leczeniu astmy oraz niewydolności układu oddechowego. Dodatkowo, środek ten może także zwiększać stężenie glukozy we krwi pobudzając przemianę materii oraz rozszerzać oskrzeliki. Wszystko to poprzez fakt, że substancja ta pobudza receptory androgeniczne, które występują w komórkach mięśniowych oraz nerwowych. Jak możemy się domyślać, środowiska sportowe zainteresowały się tymi właściwościami Salbutamolu, przez co został on przez nie wykorzystywany jako środek dopingujący wspomagający wydolność organizmu.

Salbutamol

Salbutamol – właściwości i wpływ na nasz organizm

Salbutamol, znany również jako albuterol, jest lekiem, który należy do grupy leków bronchodilatacyjnych. Jego główną właściwością jest zdolność do rozszerzania oskrzeli, co znacznie ułatwia oddychanie u osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych, takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Mechanizm działania salbutamolu polega na stymulacji receptorów beta-2 adrenergicznych, co prowadzi do rozluźnienia mięśni gładkich oskrzeli, co w konsekwencji zwiększa ich światło i pozwala na swobodniejszy przepływ powietrza. Wpływ salbutamolu na organizm jest szybki i skuteczny. Po inhalacji leku pacjent zazwyczaj odczuwa ulgę w oddychaniu w ciągu kilku minut.

  Boldenon bez tajemnic: sprawdzamy efekty, dawkowanie i potencjalne skutki uboczne

Salbutamol – efekty stosowania

Stosowanie Salbutamolu daje szybkie i wyraźne efekty. Warto w tym miejscu wskazać, że są one wykorzystywane nie tylko przez osoby chore, ale również regularnie trenujące. Wśród pozytywnych efektów stosowania Salbutamolu dla tej grupy wymienić możemy:

  • poprawę wydolności organizmu,
  • lepsze natlenienie krwi i komórek ciała, co pozwala im na szybszą regenerację,
  • stymulację wzrostu mięśni,
  • skuteczniejsze wykorzystywanie glukozy we krwi,
  • wzrost szybkości oraz siły.

Salbutamol – dawkowanie

Prawidłowe dawkowanie Salbutamolu ma ogromne znaczenie w przypadku stosowania go w kontekście sportowym. Jest to niezwykle ważne zarówno dla skuteczności przyjmowania tego leku, jak i dla bezpieczeństwa takiego cyklu. Dawkowanie Salbutamolu jest uzależnione od wielu czynników takich jak wiek, płeć, waga, poziom doświadczenia oraz efekty, które zamierzamy osiągnąć. Istnieją jednak dolne i górne normy dotyczące stosowania tego preparatu. Prezentują się one następująco:

  • w przypadku osób dorosłych zaczynamy od stosowania 2-4 mg, które podajemy 3-4 razy na dobę w odstępach nie krótszych niż 6 godzin;
  • osoby zaawansowane, oraz te, które nie obserwują u siebie wystarczających efektów mogą stopniowo zwiększać podawanie leku do dawki maksymalnej 8 mg 4 razy na dobę.

Salbutamol – potencjalne skutki uboczne

Salbutamol jest lekiem stosunkowo bezpiecznym, który nie powoduje skutków ubocznych w większości przypadków. Niemniej, jak każdy inny lęk nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm i może przyczyniać się do pewnych niepokojących sygnałów, które z niego płyną. Potencjalne skutki uboczne to między innymi wpływ na ciśnienie krwi, prowadząc zarówno do jego wzrostu, jak i spadku, co jest ryzykowne dla pacjentów z nadciśnieniem lub innymi schorzeniami układu krążenia. Problematyczne jest również drżenie mięśni, zwłaszcza rąk, które może wystąpić zaraz po inhalacji leku. Zazwyczaj nie jest nasilone, jednakże czasem może doprowadzić nas do chwilowego wyłączenia z codziennych aktywności. Skutkiem ubocznym może być także nasilenie choroby płuc czy cukrzycy jest to jednak bardzo rzadkie. Warto podkreślić, że nie każda osoba doświadcza tych skutków ubocznych, a ryzyko ich wystąpienia może różnić się w zależności od indywidualnych czynników.

  Turanabol - jak działa? Efekty, skutki uboczne i zalecane dawkowanie

Salbutamol – działanie niepożądane

Jak każdy lek tak również Salbutamol powodować może działania niepożądane, które mogą być bardzo uciążliwe dla osób, które go stosują. Nie występują one często, jednakże decydując się na przyjmowanie go nie możemy go wykluczyć. Wśród najczęściej spotykanych działań niepożądanych wymienić możemy między innymi:

  • ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • kołatanie serca;
  • hipokalemia;
  • zaburzenia snu;
  • zakłócenia pracy serca;
  • zmiany ciśnienia krwi;
  • reakcje alergiczne takie jak świąd, pokrzywka czy wysypka.

Kolejnym bardzo częstym objawem, który nie należy do najprzyjemniejszych jest mimowolne drżenie rąk, które pojawia się krótko po zastosowaniu leku.

Salbutamol – przeciwwskazania do stosowania

Salbutamol jest środkiem, którego stosowanie jest stosunkowo bezpieczne, choć nie da się ukryć, że nie może być stosowany przez wszystkich. Podobnie jak w przypadku innych środków tak również w jego przypadku istnieją przeciwwskazania do stosowania. Wśród nich wymienić możemy:

  • choroby serca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • nadczynność tarczycy;
  • cukrzycę;
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Warto wspomnieć również o tym, że Salbutamol jest również środkiem, który może wchodzić w szkodliwe interakcje z innymi lekami takimi jak: leki moczopędne, leki przeciwnowotworowe, SSRI, oraz agoniści różnych receptorów.

Absolutnym przeciwwskazaniem do stosowania Salbutamolu powinien być również okres ciąży i karmienia piersią.

Salbutamol – czy można go legalnie kupić?

Wiele osób zastanawia się czy Salbutamol jest substancją, którą mogą bezpiecznie i legalnie stosować w celu podwyższenia swojej wydolności w trakcie okresów intensywnych treningów. Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Salbutamol jest substancją uznawaną w naszym kraju za lek, co więcej, jest specyfikiem, który podaje się nawet najmłodszym jeśli zmagają się z astmą lub problemami oskrzelowymi. Warto jednak mieć świadomość, że Salbutamol występuje w formie inhalacji, wziewów, tabletek oraz zastrzyków. Nabywa się go ze wskazań lekarskich. Dlatego też, jeśli nie mamy problemów zdrowotnych środek ten możemy zakupić jedynie za pośrednictwem jednego z wielu sklepów online ze środkami dla sportowców i kulturystów, które oferują nam taką możliwość. Warto wówczas zachować czujność, by nie paść ofiarą oszustów. Natomiast Salbutamol jako lek i substancja czynna jest środkiem legalnym w naszym kraju.

  Trenbolon: Kompletny przewodnik po efektach, dawkowaniu i skutkach ubocznych

Salbutamol – jakie opinie można o nim znaleźć?

Salbutamol jest jedną z substancji, które budzą spore zainteresowanie wśród osób trenujących siłowo i wytrzymałościowo. Nic więc dziwnego, że na jego temat pojawia się wiele opinii dotyczących tego właśnie środka. Znajdziemy je w sieci na forach, blogach i portalach społecznościowych skupiających osoby aktywne. Co mówią? Zdania na temat Salbutamolu są podzielone. Większość osób zauważa wyraźną poprawę swojej wydolności i jest zadowolona ze stosowania tego środka. Dzielą się pozytywnymi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem Salbutamolu. Nie da się jednak ukryć, że w sieci znajdziemy również głosy poruszające kwestię dolegliwości i skutków ubocznych, jakie mogą wiązać się z jego przyjmowaniem. Istnieją również opisy tego, czym może skutkować przedawkowanie tego środka. Dlatego też podejmując decyzję o stosowaniu Salbutamolu warto wziąć pod uwagę zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie dotyczące tego związku.

Bibliografia:

  • https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1476-5381.1969.tb07975.x
  • https://link.springer.com/article/10.1007/s002040050059
  • https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2125.1980.tb05844.x

Dodaj komentarz