Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Cała w euforii i radości oczekuje nowego potomka, który ma przyjść na świat. To też czas, kiedy jej organizm przechodzi przemiany hormonalne, które niestety nie służą jej w utrzymaniu właściwej figury.
Warto tutaj wspomnieć, że w okresie ciąży jej aktywność fizyczna też spada i ogranicza się właściwie do spacerów na świeżym powietrzu. No i kiedy przychodzi ten potomek na świat, ona z przykrością stwierdza, że jej sylwetka już nie przypomina, tej sprzed dziewięciu miesięcy.
Okres popołogowy to też czas, kiedy ona praktycznie nie ma czasu, aby zająć się sobą i zadbać o samą siebie. Młody człowiek swoją osobą zajmuje jej 90% czasu, przy tej okazji młoda mama też próbuje się w miarę wyspać. Dlatego gimnastyka i dieta, to ostatnie rzeczy, o jakich w tym okresie myśli.
Ponadto wiele mam nie wie jak się do tego zabrać. Podpowiemy zatem jaką dietę na brzuch możesz zastosować oraz jakie ćwiczenia na brzuch wykonywać, aby wrócić do formy i figury z okresu sprzed ciąży.
Spis treści
Jak stracić zbędne kilogramy po ciąży?
To, co nam zazwyczaj pozostaje po porodzie to niestety brzuch i rozstępy na skórze. Niemniej jednak w pierwszych miesiącach po ciąży nie możesz zastosować radykalnej diety i brać udział w forsownych treningach, szczególnie jak karmisz. Niemniej jednak możesz sobie pozwolić na ćwiczenia i jedzenie z umiarem.
Proces będzie co prawda dłuższy i stopniowy, ale po jakimś czasie wrócisz do poprzedniej figury w bezpieczny i trwały sposób. Zatem pozostają ci dwa wyjścia. Zapisać się do klubu fitness na ćwiczenia dla mam lub ćwiczyć w domu.
Bezpieczne ćwiczenia na brzuch oraz boczki po porodzie
Gimnastykę możesz rozpocząć miesiąc po porodzie fizjologicznym, a po cesarskim cięciu po 6 tygodniach. Przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem, położną lub fizykoterapeutą, aby sprawdzili stan mięśni twojego brzucha. Po porodzie może dojść do rozejścia się mięśni prostych brzucha i to nieco komplikuje sytuację. Jeżeli nie możesz wykonywać na razie ćwiczeń, to postaw na trening kondycyjny.
Raz dziennie na godzinę wyjdź na spacer z wózkiem, a trasę pokonuj szybkim marszem. W domu możesz rozpocząć gimnastykę od ćwiczeń rozciągających, czyli pokręcić sobie hula hop, to doskonale wyszczupla talię.
Jeżeli nie ma przeciwskazań to możemy już rozpocząć ćwiczenia na brzuch oraz ćwiczenia na boczki, trenując dwa razy w tygodniu. Akurat te miejsca najczęściej pozostają nam po ciąży.
Pamiętaj na swoją obecną figurę pracowałaś dziewięć miesięcy, to teraz daj sobie równie długi czas na powrót do sylwetki sprzed ciąży. Teraz przedstawimy ci ćwiczenia na boczki i zarazem na brzuch, które możesz wykonywać po ciąży w zaciszu własnego domu, kiedy na przykład maluch akurat śpi.
1.Połóż się na boku. Wyciągnij rękę od strony podłogi przed sobą. Druga ręka na karku. Podciągnij łokieć do kolana. To ćwiczenie na mięśnie skośne brzucha
2. Połóż się na plecy. Unieś proste nogi do góry, złącz pięty, palce rozstaw na zewnątrz. Utrzymaj tak nogi do momentu, aż poczujesz drżenie mięśni. To ćwiczenie możesz wykonywać nawet wtedy, gdy maluch leży ci na brzuchu.
3. Uklęknij w siadzie podpartym. Stopy muszą być w linii kolana. Oprzyj prawą rękę na łokciu. Lewe kolano unieś i skieruj w bok. To samo powtarzaj z drugą nogą.
4. Pompki damskie. To ćwiczenie możesz wykonywać, gdy maluch leży między twoimi dłońmi, możesz z nim się bawić w a kuku.
5. Usiądź na płasko na podłodze. Chodź na pośladkach do przodu i tyłu. Inna wersja: plecy wyprostuj mocno i unieś jedną nogę do góry. Wytrzymaj w tej pozycji ile możesz. Potem druga noga.
Dieta na zrzucenie kilogramów po ciąży
Po ciąży nie możesz przejść na dietę ubogo energetyczną. Tym bardziej jak karmisz piersią. Ale możesz wykorzystać ten fakt, aby schudnąć. W tym okresie twój organizm ma duże zapotrzebowanie kaloryczne, więc jeżeli będziesz jadła umiarkowanie, to masz szansę schudnąć. Jeżeli zaś nie karmisz piersią, to zaraz po połogu możesz zastosować dietę.
Co należy jeść w okresie karmienia piersią?
W tym okresie wystrzegaj się potraw tłustych, wzdymających i smażonych. Dzięki temu ograniczysz kaloryczność dań. Postaraj się nie podjadać, a szczególnie słodyczy. Jeżeli pomimo to nie chudniesz, to przez kilka dni zapisuj, sobie co jesz. Wtedy zorientujesz się, w czym tkwi błąd. Warto też zwrócić uwagę na napoje. Wszelkiego rodzaju soki zawierają w swoim składzie cukier. Może warto z nich zrezygnować.
Dieta na brzuch dla mamy niekarmiącej piersią
Jeżeli twoje maleństwo jest na mleku modyfikowanym, to ty możesz przejść na bardziej rygorystyczną dietę. Po pierwsze warto wyeliminować potrawy tłuste, o dużej zawartości węglowodanów. Niezależnie od diety, jaką zastosowałaś, wszystkie potrawy jedz wolno. Ponadto dziel jedną porcję na pięć mniejszych posiłków i spożywaj je w pewnych odstępach czasu, tak żebyś nie czuła się objedzona. Nie podjadaj między posiłkami. Ostatni posiłek zjadaj cztery godziny przed snem.

Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.